GüncelGündem

ABD’de üniversitelerdeki Filistin’e destek gösterileri haftaya polis müdahaleleriyle başladı

Paylaş:

ANKARA (AA) – Gösterilere katılan öğrenciler, ABD’nin İsrail’e maddi desteği kesmesi çağrılarını yinelerken, ABD’de mezuniyet törenlerinin yaklaşmasıyla gösterilerin dozu da sayısı da artıyor.

Austin Texas ile Virginia Commonwealth üniversitelerinde polis müdahalesi ve gözaltılar yaşanırken, kampüs gösterilerinin ilk başladığı New York’taki Columbia Üniversitesinde Gazze ile dayanışma amacıyla kurulan kamp alanını boşaltmayan öğrencilere disiplin cezaları uygulanmaya başlandı.

ABD’deki bir üniversitede öğrenci ve yönetim arasında uzlaşıya varılırken, Avrupa ve Kanada’ya da yayılan gösterilere katılanların sayısı her geçen gün artıyor.

ABD’den dünya üniversitelerine yayılan gösterilerde gözaltı sayısının ise 1000’i geçtiği belirtildi.

Austin Texas Üniversitesinde gerginlik

Austin Texas Üniversitesinde pazartesi günü düzenlenen Filistin’e destek gösterilerinde öğrenci ve polis karşı karşıya gelirken, “usulsüz davranış” gerekçesiyle çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Üniversitede yaşanan olaylara ilişkin konuşan bir avukat, en az 40 kişinin gözaltına alındığını ifade etti.

Polis güçlerinin, oturarak eylem yapan grubu çembere aldığı ve öğrencileri sürükleyerek çığlıklar arasında götürdüğü belirtildi.

Polis ve gözaltına alınanların bulunduğu araç arasında kalan bir grubun arbede çıkarması sonucu emniyet güçleri göz yaşartıcı gaz ve ses bombası kullandı.

Virginia Commonwealth Üniversitesinde polis müdahalesi

Virginia Commonwealth Üniversitesinde, Filistin’e destek veren grup ve polis, pazartesi akşamı düzenlenen gösteride karşı karşıya geldi.

Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde, öğrencilerin ahşap paletler kullanarak “özgürlük bölgesi” oluşturması yer aldı.

Polisin göstericilere müdahalesi esnasında bazı öğrencilerin yere yatırılarak kelepçelendiği gözlemlendi.

Yüzlerce kişinin katıldığı gösteride polis kalabalığı dağıtmak için göz yaşartıcı gaz, ses bombası ve plastik mermi kullandı.

Richmond Polisi, yaptığı açıklamada, gösteride “birkaç” kişinin gözaltına alındığını aktardı.

Göstericilere atlı müdahale

​​​​​​​Tulane Üniversitesinde, Gazze’ye destek için kampüste toplanan gruba polis atlarla müdahale etti.

Medyaya yansıyan kayıtlarda, atlı polislerin kalabalığın içine girerek göstericileri dağıttığı görüldü.

Columbia Üniversitesinde Filistin’i destekleyen öğrencilere disiplin cezası

New York’taki Columbia Üniversitesinde, Gazze’ye destek için kurulan kamp alanını boşaltması talep edilen yüzlerce öğrenci kampüste kalmaya devam ediyor.

Ellerinde İsrail bayrakları taşıyan karşıt grubun gelmesine rağmen okul yönetiminin polis çağırmadığı belirtildi.

Yönetim ise öğrencilerle süren müzakerelerde uzlaşıya varılamadığını açıklarken, gösterilerin kampüs içinde toplum üyeleri için istenmeyen bir ortam oluşturduğunu savundu.

Columbia Üniversitesi Halkla İlişkiler Departmanı Başkan Yardımcısı Ben Chang, kamp alanını boşaltmayan öğrenciler için disiplin ve okuldan uzaklaştırma cezalarının uygulanmaya başladığını söyledi.

Columbia Üniversitesinde Filistin destekçisi bir grup öğrenci, okul yönetimi ile süren müzakerelerde uzlaşıya varılamamasının ardından üniversite kampüsünde bulunan Hamilton Hall binasına girdi.

Bir üniversitede uzlaşı sağlandı

Northwestern Üniversitesi yönetimi, öğrencilerle uzlaşmaya vardıklarını açıkladı. Yönetim, 1 Haziran’a kadar barışçıl gösterilere izin verdiğini duyururken, ilk yardım hariç tüm çadırların kaldırılmasını talep etti.

Gösteri alanına ise sadece öğrenci ve personel girişlerine izin verileceği kaydedildi.

Güney California Üniversitesindeki (USC) öğrenciler de yönetimle masaya oturduklarını belirtirken, görüşmelerin bugün de devam edeceği kaydedildi.

ABD’deki kampüs gösterilerine San Francisco da eklendi

Columbia Üniversitesinde başlayan Filistin destekçisi gösterilere, ABD’nin batısındaki San Francisco Eyalet Üniversitesindeki (SFSU) öğrenciler de dahil oldu.

SFSU kampüsüne, 20’nin üzerinde çadırın yerleştirildiği görülürken öğrenciler, İsrail’e askeri malzeme üreten Lockheed Martin, HP gibi firmalarla olan ticari anlaşmalara son verilmesini istedi.

Gösterilere Fransa ve Kanada’daki üniversiteler de dahil oldu

ABD’deki kampüs gösterileri Fransa ve Kanada’ya da yayıldı.

Fransa’nın önde gelen üniversitelerinden Sorbonne’da öğrenciler, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarının son bulması talebiyle gösteri yaptı. Başkent Paris’te, Sorbonne Üniversitesinde yüzlerce öğrenci kampüste çadırlarıyla kamp kurdu.

Filistin’e destek gösterileri Kanada’nın Ottawa, McGill ve British Columbia üniversitelerinde de başladı.

Bu arada, ABD medyasına göre, ülke genelinde 70’ten fazla üniversitede Filistin’e destek protestoları düzenlenirken, yüzlerce öğrenci polis tarafından gözaltına alındı.

Muhabir: Lejla Biogradlija

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu