GüncelGündem

ABD’den Gazze’ye yardıma gönüllü gidecek doktor Hamawy: Hastaneler dolup taşmış, insanlar yorgun ve bunalmış durumdalar

Paylaş:

NEW YORK (AA) – Soykırımla yargılanan İsrail’in, Gazze’de sivillerin yanı sıra insani yardım çalışanlarına yönelik de saldırıları sürerken dünyanın farklı yerlerinden sağlık çalışanları, canları pahasına Gazze’ye gönüllü gidiyor.

Gazze’de iki hafta gönüllü çalışacak plastik cerrah Hamawy, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

İsrail’in 7 Ekim 2023 sonrası başlayan saldırılarının ilk gününden itibaren Gazze’ye gitmek istediğini ve bunun için birçok organizasyona başvurduğunu anlatan Hamawy, Filistin Amerikan Tabipler Birliği (PAMA) üyesi olarak Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) organizasyonunda ancak şimdi bu imkanı bulabildiğini belirtti.

Hamawy, ABD’nin farklı eyaletlerinden ve dünyanın değişik ülkelerinden gelen 15 kişilik sağlık ekibinin önce Mısır’da buluşacağını, oradan DSÖ koordinasyonunda Gazze’de Han Yunus ile Refah sınırındaki bir hastaneye geçeceklerini söyledi.

Irak savaşı sırasında ABD ordusunda genel ve travma cerrahı olarak görev yaptığını belirten Adam Hisham Hamawy, şöyle devam etti:

“Uzun yıllardır gönüllü cerrah olarak geziler yapıyorum. 2010’da depremin hemen ardından Haiti’deydim, iç savaş sırasında Suriyeli mültecilere yardım ettim. Hatta tıp öğrencisiyken bile savaş sırasında hastanelere yardımların ulaştırılması için Bosna Hersek’e gittim. Bunlar, yapılmasının önemli olduğunu düşündüğüm şeyler. Aslında gidip, bizdeki kaynaklara sahip olmayan insanlara yardım etmek, bir nevi sizin insanlıkla temasa geçmenizi sağlıyor.”

Hamawy, Gazze konusunda insanların kendilerini çaresiz hissettiğini, herkesin protesto gösterileri ve bağışlarla bir şeyler yapmaya çalıştığını belirterek kendisinin de bir cerrah olarak bu konuda sorumluluğu bulunduğuna işaret etti.

“Bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum. Yani bir Müslüman olarak birden fazla bedene bağlı olduğumuzu hissediyorum ve bir vücut var, bunun bir kısmı acıdığında hepimiz bunu hissediyoruz.” diyen Hamawy, Mısır ve Suriye kökenli olduğunu, eşinin ise Filistinli olduğunu belirtti.

“Tedavi edilmesi gereken yanıklar ve açık yaralar var”

Adam Hisham Hamawy, seyahat hazırlıkları yaparken Gazze’de gönüllü çalışmış bazı doktorlarla görüşme imkanı bulduğunu; gittiğinde kendilerini çok yoğun mesailerin beklediğini aktararak “Orası aşırı derecede yoğun. Tedavi edilmesi gereken yanıklar ve açık yaralar var. Bu hiç durmadan devam ediyor ve oradaki (hastaneler) dolup taşmış, insanlar yorgun ve bunalmış durumdalar, her türlü desteğe ihtiyaçları var.” ifadelerini kullandı.

Gazze’ye yanında taşıyabileceği kadar 15 bavul sağlık malzemesi de götüreceğini anlatan Hamawy, AA muhabirinin “Hiç korkmuyor musunuz?” sorusuna, şöyle cevap verdi:

“Herkes bana bu soruyu soruyor. Ben burada olan zamanınızın ne kadar olduğuna, bize ne kadar verildiğine gerçekten inanıyorum. Eve giderken bir araba kazasında ölebilirim ve eğer hepimiz korkudan donup felç olursak o zaman kimse bir şey yapamayacak. Konuşmaktan korkuyoruz, dışarı çıkmaktan korkuyoruz, gitmekten korkuyoruz. Demek istediğim, korkmamalıyız, harekete geçmeliyiz.”

“Savaşın her iki tarafa da neler yaptığını gördüm”

Adam Hisham Hamawy, 4 çocuk babası olduğunu, ailesinin bu seyahatinden endişelendiğini ancak buna rağmen destek verdiğini belirterek şunları kaydetti:

“Savaşın her iki tarafa da neler yaptığını gördüm. Kimin haklı, kimin haksız olduğu önemli değil, herkes için yıkıcı ve beni üzen şey de insanların bunu görememesi. Belki geri döndüğümde bana oraya gitmemin doğru bir şey olup olmadığını sorabilirsiniz çünkü bütün mesele bu, insanlar bunun gerçek ve korkunç olduğunu söylüyor, bazıları da sahte olduğunu. Bence sahte değil ama geri döndüğümde bana ne gördüğümü sorun ve size ilk elden anlatabileyim ama bence bu, üzücü ve korkunç. Sebep ne olursa olsun 30 binden fazla insanın öldürülmesinin ve tüm o çocukların yaralanmasının hiçbir nedeni yok.”

Gazze’den geri dönememe ihtimaline konusunda neler hissettiğine ilişkin ise Hamawy, “Bu, her zaman olabilir, sadece Gazze’ye gitmemle ilgili değil. Dediğim gibi üzerime bir şey düşebilir, bir kamyon çarpabilir, bunlara hazırlık için zamanın yok. Dolayısıyla bu (seyahat), ölümlü olmamız hakkında biraz daha düşünmenize neden oluyor.” yanıtını verdi.

Muhabir: Islam Doğru

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu