ABD’den “Türkiye S-400 alırsa Patriot alamaz” çıkışı!

Ankara ile ABD arasında Suriye konusundaki görüşmeler sürerken Türkiye’nin Rusya’dan almayı kararlaştırdığı S-400 füzeleri konusunda ABD’den “Türkiye S-400 alırsa Patriot alamaz, F-35 programına katılımı tehlikeye girer, ABD yaptırımlarına maruz kalabilir” mesajı geldi. Öte yandan, ABD Başkanı Donald Trump “IŞİD’in Suriye ve Irak’tan tamamen temizlendiğini gelecek hafta resmen açıklayabiliriz” dedi. Çavuşoğlu ise Türkiye ile ABD’nin ortak görev gücü kurduklarını açıkladı.

Öte yandan, Amerikan askerlerinin Suriye’den ne zaman çekileceği ve sonrasında kurulacağı belirtilen güvenli bölgenin içeriği tartışılırken, Ankara ve Washington’dan peş peşe öncelikli olarak ABD askerlerinin çekilmesine odaklanıldığı açıklamaları da geldi. ABD Başkanı Donald Trump IŞİD’in Suriye ve Irak’tan tamamen temizlendiğini gelecek hafta resmen açıklayabileceklerini söyledi. Dışişleri Bakanlığı’nda yapılan toplantıda, Trump’tan önce söz alan Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise Suriye’den çekilmelerinin ‘Amerikan savaşının sonu’ anlamına gelmediğini ve taktik değiştirdiklerini söyledi, IŞİD’le mücadele görevinin sürdüğünü belirtti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ile ABD’nin kurduğu ortak görev gücünün sadece ABD’nin çekilme sürecine odaklanacağını ve karşılıklı teklifleri değerlendirerek sürecin sorunsuz ve koordineli bir şekilde gerçekleşmesini sağlayacağını belirtti. Çavuşoğlu, “ABD’nin Suriye’den çekilme sürecini yakından takip etmek üzere bir görev gücü kuruldu. Bunu telefonda Mike Pompeo’ya bizzat teklif etmiştim o da bu teklifi olumlu buldu ve bu görev gücü sadece ABD’nin çekilme sürecine odaklanacak ve sık sık bir araya gelerek karşılıklı teklifleri değerlendirecek” dedi.

Washington yönetiminin, Türkiye ile Kürt güçler arasında tampon bölge kurulmasını ABD’li birliklerin Suriye’den çekilmesinin ön koşulu olarak görmediği belirtildi. ABD Başkanı Donald Trump’ın çekilme konusunda net açıklamalar yaptığını söyleyen yetkili, “Türklerle kısa süre önce yapılan görüşmelerde elde edilen başarıları göz önüne alarak başarısızlık yönünde bir öngörüde bulunmak istemiyoruz. Tampon bölge oluşturmanın ülkemizin çıkarlarına uygun olduğunu düşünerek iyimser kalmak istiyoruz ve bunu başarabiliriz” dedi.

Jurnalci.com