Dünya

AB’de Sular Durulmuyor!

Paylaş:

Avrupa, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun AB’ye hafta başında sunduğu, Haziran’da Türklere vize muafiyetini de içeren öneri paketini tartışıyor.

Schengen üyesi olmayan İngiltere, “anlaşma olsa da olmasa da, Türklerden vize istemeyi sürdüreceğiz” derken, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in öneri paketine verdiği destek, Alman siyasetini karıştırdı. Merkel’e en büyük tepki de koalisyon ortağı siyasi partilerden geldi. İsveç ise, “yeni sığınmacı almayacağım” açıklaması yapan Avusturya ve Macaristan gibi ülkelere, “ya sığınmacıları kabul edin ya da Schengen’i terk edin” resti çekti.

İngiltere’nin tavrını, AB’den sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı David Lidington açıkladı. Lidington, İngiltere parlamentosunda Suriyeli sığınmacılar konusundaki toplantıda yaptığı açıklamada, “Türkiye-AB anlaşması İngiltere için yeni yükümlülükler getirmeyecek. Schengen bölgesine dahil değiliz. İngiltere’yi ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarından vize istemeyi sürdüreceğiz” dedi.

Lidington, Davutoğlu’nun öneri paketinde yer alan 3 milyar Euro ek finansal kaynağa da İngiltere’nin “katılmayabileceği” mesajını verdi. Lidington, ülkesinin ek üç milyar Euro’luk finansmana katkı yapmadan önce diğer ülkelerin tekliflerini bekleyeceğini dile getirdi.

YENİ BAŞLIKLAR İÇİN İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ ŞARTI GETİRDİ

İngiliz Bakan Yardımcısı, yine Davutoğlu’nun öneri paketinde yer alan, tam üyelik için yeni müzakere başlıkları açılması konusunda ise, “ifade özgürlüğü” şartını getirdi. Lidington, Türkiye’de hukukun üstünlüğü ve ifade özgürlüğü gibi konuların AB müzakereleri çerçevesinde açılacak yeni yeni başlıklarla gelişebileceğini bildirdi.

İSVEÇ BAŞBAKANI REST ÇEKTİ

İsveç Başbakanı Stefan Löfven ise, yeni Suriyeli sığınmacı almayı reddeden AB ülkelerine, “isterseniz Schengen’den çıkabilirsiniz” resti çekti. Davutoğlu’nun önerisinin ardından Macaristan Başbakanı Victor Orban “yeni sığınmacı alırsam, beni Budapeşte’de direğe asın” tepkisini göstermişti. Avusturya da yeni bir sığınmacı alımına karşı çıktığını açıklamıştı. İsveç Başbakanı, bu tepkilere karşılık, “ya sığınmacıları kabul edin, ya da Schengen’i terk edin” açıklaması yaptı.

ALMAN SİYASETİ KARIŞTI

Merkel’in Davutoğlu önerilerine sıcak bakması, Alman siyasetini de karıştırdı. Merkel’in kendi partisi olan Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) içinde bile “Türkiye’ye çok büyük ödünler verildi” eleştirileri başladı.

CDU’nun kardeş partisi ve Bavyera’daki küçük ortağı Hristiyan Sosyal Birlik Partisi ise (CSU) Türk vatandaşlarına vizenin kaldırılmasına açıkca karşı çıktı. CSU Genel Sekreteri Andreas Scheuer, “Türkiye’ye daha fazla ödün vermeyin” açıklaması yaptı. Davutoğlu’nun yaptığı önerileri, “Türkiye pazaryeri gibi yeni talepler ortaya koydu” diye nitelendiren Scheuer, “CSU, Türkiye’nin AB üyeliğine ve bütün Türkler’e tam vize muafiyeti sağlanmasına karşı” dedi.

Paylaş:

DEKTROZ MONOHİDRAT

Dekstroz monohidrat, bir molekül kristal suyu içeren, saflaştırılmış ve kristallendirilmiş D-glikozudur. Nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Saf haliyle 100’lük bir dekstroz eşdeğerine sahiptir , bu da %100 saf dekstrozun başka maddelerle bir karışımın olmadığını gösterir.

Anhidrus ve monohidrat olmak üzere iki türü olan dekstrozun monohidrat türü; nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Dekstroz anhidrusun elde edilmesi ise,  60 oC'nin üzerinde ürünün yeniden kristalize edilmesiyle gerçekleşmektedir.

Yüksek glisemik endeksi nedeniyle sindirilmesi kolay , tüketmek için güvenli ve uzun raf ömürlüdür. Fermente olabilen bir karbonhidrat kaynağı olan dekstroz ekonomik bir şeker kaynağıdır.

Fırıncılık ürünlerinde maya besin yeri bileşeni olarak görev yapan dekstrozun olmaması durumunda mayalar, hamurun kalitesine doğrudan etkileyecek şekilde nişasta ve gluteni kendilerine besleyici bileşen olarak kabul etmekte, bu durumda mayalama sürecinde önemli gecikmelere yol açmaktadır. Eğer maya besini olarak şeker kullanılırsa, maya tüketmeden önce bunu dekstroza dönüştürmek ihtiyacı duymaktadır. Bu durum, daha fazla miktarda maya kullanımına da yol açmakta, sonuçta fırınlama öncesi uzun süreli bekletmeden kaynaklanan ekmek somununun solgun ve tazelik kaybı yaşamasına da neden olmaktadır.

Fermente olabilecek bir karbonhidrat olan dekstroz, karbondioksit için de en ekonomik kaynağı oluşturmaktadır. 

Hazır gıda ürünleri, süt ürünleri, karbone edilmiş içecekler, reçel ve jölede de yaygın şekilde kullanım alanı bulan dekstrozun sukroza göre en büyük avantajı, ılımlı bir tatlılığa sahip olması ve gıdaya özgü aromayı yok etmemesi ve sukroz kadar güçlü koruyucu etki göstermesi sayılabilmektedir. 

Karbonhidratlar içerisinde tek şekerli (monosakkarit) olan dekstroz, yüksek enerji kapasitesi sebebiyle, enerji içeceklerinde ve serumda yüksek oranda kullanılır. Dekstroz, oldukça hızlı emilme ve kana karışma özelliğine sahiptir.

Doktorlar, dekstroz monohidratı küçük çocukların beslenmesi, diyabetik hastalarında insülin şoklarına karşı, obezitenin tedavisinde, daha fazla fiziksel faaliyet gösterilen durumlarda kan şekeri düzeyinin ayarlanmasında kullanılmaktadır.

Bu özelliklerden dolayı dekstroz monohidrat, uygun vitamin ve minerallerle formüle edilerek fiziksel stres gibi durumlarda kullanılan preparatların bileşiminde yer almaktadır. 

Humektant olması, higroskopitesi ve sıkıştırılabilirlik gibi fonksiyonel özelliklere sahip olan dekstrozun anhidrat türü ise, düşük nem düzeylerinin sürdürülmesi gereken ürünlerde serbest suyu kontrol etmektedir.

Dekstroz, dehidrasyon tedavisinde de kullanılır. Vücutta metabolize edilip kaybolur ve serbest kalan su, hücre dışı ve hücre içi sıvı kompartmanındaki eksikliği tamamlar. Birincil su eksikliğinde, eksikliğin derecesine göre 3 litre veya daha fazla vermek gerekebilir.

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com-www.nanotozlar.com-www.claypacks.com,www.potasyumsilikat.net

www.netyerim.net,www.dmrsuren.com,www.magnezyumoksit.com,www.nanomikron.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu