Dünya

AB’den üye ülkelere İsrail daveti: Tahminen de daha az silah sağlamalısınız

Paylaş:

Avrupa Birliği (AB) Dış İlgiler ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Genel Komiseri Philippe Lazzarini ve AB Periyot Lideri Belçika’nın Kalkınma İşbirliği Bakanı Caroline Gennez, AB ülkelerinin kalkınma bakanlarının Brüksel’deki gayriresmi nitelikli toplantısının akabinde ortak basın toplantısı düzenledi.

UNRWA TARTIŞMASI

UNRWA’ya takviyenin sürmesine ait AB üye ülkeleri ortasında fikir ayrılıkları olduğunu kaydeden Borrell, “İsim vermeyeceğim lakin kimi üye ülkeler ‘desteğimi artıracağım’ derken, kimileri ‘desteğimi iptal edebilirim’, kimileri da ‘iptal etmeyeceğim lakin açıklama yapılana kadar yardım etmeyeceğim’ diyor. Fakat çoğunluğun Filistin halkını desteklemek için öbür bir alternatif olmadığı gerçeğini anladığını düşünüyorum” dedi.

“İSRAİL, DELİL İLETMEDİ”

Borrell, İsrail hükümetinin UNRWA’yı kapatmaya yönelik siyasi iradesini gizlemediğini hatırlatarak, suçlamaları kanıtlaması gereken tarafın İsrail olduğunu lakin şimdiye kadar savlara ait rastgele bir ispat iletilmediğini söyledi.

UNRWA’ya ait karara varılmadan evvel savların kanıtlanması gerektiğini vurgulayan Borrell, “(İddialar) Tahminen doğrudur, tahminen değildir lakin makul üzere görünen bu teze insanların körü körüne inanmak zorunda kalması hukukun temel prensiplerine karşıttır. Ve bizler her vakit hukukun üstünlüğü hakkında vaaz veren tarafız. Umuyorum ki bunu söylediğim için antisemitizmle suçlanmayacağım.” tenkidinde bulundu.

“HERKES TEL AVİV’E GİDİP YALVARIYOR”

Borrell, Gazze’de her geçen gün artarak devam eden sivil kayıplara reaksiyon gösteren ülkelere davette bulunarak, “Eğer çok fazla insanın öldürüldüğüne inanıyorsanız, tahminen de bu kadar çok insanın öldürülmesini engellemek için (İsrail’e) daha az silah sağlamalısınız. Herkes Tel Aviv’e gidip yalvarıyor, ‘Bunu yapmayın, sivilleri koruyun, bu kadar çok insanı öldürmeyin’ diye. Lakin (İsrail Başbakanı Binyamin) Netanyahu kimseyi dinlemiyor” dedi.

“İNSANLAR NEREYE TAHLİYE EDİLECEK, AYA MI?”

İsrail’in Refah bölgesine taarruz planına ait de konuşan Borrell, “İnsanlar tahliye edilecekmiş. Nereye, Ay’a mı? Bu insanları nereye tahliye edecekler? Milletlerarası toplum bunun çok fazla insanın hayatını kaybedeceği bir katliam olacağına inanıyor. Tahminen de (İsrail’e yaptıkları) silah tedarikini düşünmeleri gerekiyordur. Ülkeler ‘Çok fazla insan öldürülüyor, lütfen beşerlerle ilgilenin, lütfen bu kadar çok insan öldürmeyin’ demeye devam ediyor. ‘Lütfen’ demeyi bırakın ve bir şeyler yapın” kelamlarıyla reaksiyon gösterdi.

Borrell, UNRWA’ya yönelik dayanağın kesilmesinin risklerine ait “UNRWA’ya verilen takviyenin kesilmesi, gereksinim sahibi milyonlarca beşere verilen hayati hizmetlerin kesintiye uğraması ve Gazze’de daha büyük bir insani felaket manasına gelecektir” değerlendirmesinde bulundu.

UNRWA GENEL SEKRETERİ: İSTİFA ETMEYECEĞİM

UNRWA Genel Komiseri Lazzarini ise Refah’ta bir askeri operasyonun başlama ihtimalinden kaygı duyduğunu söyleyerek, “Hepimizin bildiği üzere, sivil halkın ödediği bedel tanım edilemez boyutlarda. Nüfusun yüzde 5’i ya öldürüldü ya yaralandı ya da kayıp ve bu yalnızca dört ay içinde oldu” dedi.

Lazzarini, taarruzlar nedeniyle Refah’ta faaliyet göstermenin her geçen gün zorlaştığını aktararak “Dün birinci sefer Birleşmiş Milletler (BM), lokal polisin sağladığı minimum muhafaza olmadığı için faaliyet gösteremedi. Lokal polis olmadığı için de huduttaki konvoylarımız yağmalandı ve 100 kadar genç tarafından tahrip edildi” diye konuştu.

Gazze’de “güvenli” bir yerin olmadığına dikkati çeken Lazzarini, “Gazze Şeridi’nde inançlı bir yerin ne manaya geldiği konusunda hiçbir fikrim yok. Şu ana kadar 4 kere insanların bir yerden öteki bir yere götürüldüğünü gördüm. Her seferinde onlara daha inançlı bir yer olduğu söylenen bir yere gitmeleri söylendi ve akabinde gidilen yerin inançlı olmadığı kanıtlandı. Pekala bu beşerler nereye gidecek? Bilmiyorum” sözlerini kullandı.

Lazzarini, İsrail’in savlarının akabinde yürütülen soruşturma ve tenkitler nedeniyle istifa edip etmeyeceği sorusuna, “İstifa etme niyetim yok” yanıtını verdi.

“İNSANLARIN GİDECEK YERİ YOK”

AB Devir Lideri Belçika’nın Kalkınma İşbirliği Bakanı Gennez ise Refah bölgesine taarruz planına ait “Refah’ta mahsur kalan 1 milyondan fazla Filistinli, şahsen Başbakan’ın (Binyamin Netanyahu) buyruğuyla gerçekleştireceği kara operasyonuyla karşı karşıya. Bu insanların gidecek hiçbir yeri yok. Geniş çaplı bir atak insani bir felakete, çok daha fazla mevte ve çok daha fazla yaralıya yol açacaktır.” tabirlerini kullandı.

Netanyahu’nun açıklamasının, Milletlerarası Adalet Divanının (UAD) İsrail’den sivil can kaybını önlemesini ve daha fazla insani yardım ulaştırılmasını sağlamasını isteyen ihtiyati önlemleri uygulama kararından birkaç hafta sonra geldiğine işaret eden Gennez, ateşkes davetinde bulundu.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu