Abdüllatif Şener:”İhlas Finanscılar Borçları ödemiyorlar, alacaklıların ölmesini bekliyorlar.”

Türkiye Gazetesi yazarları  tarafından “İhlas Finansı batırmakla” suçlanan Başbakan eski Yardımcısı ve CHP Milletvekili Abdüllatif Şener,Sözcü gazetesinden Veli Toprak’a açıklamalarda bulundu. “220 bin kişinin 500 milyon dolar alacağı var. Borçları ödemiyorlar, alacaklıların ölmesini bekliyorlar. İhlas Finans’ı ben değil, yöneticileri batırdı” diyen Şener, 18 yıldır gündemi meşgul eden İhlaszedeler konusunda şunları söyledi:

YÖNETİCİLERİ BATIRDI: İhlas Finans’ın faaliyetleri, Bakanlar Kurulu kararıyla 10 Şubat 2001 tarihinde durdurulup tasfiyesine karar verildi. 2001’de sadece milletvekiliyim, muhalefetteyim. Bu dönemde hiçbir ilişkim yok, oraya yatırdığım bir mevduatım da olmadığına göre… Batışıyla bağlantılı söylenmesi gereken söz şu olmalı: İhlas Finans’ı yöneticileri batırdı. İyi yönetememişler, bunun neticesinde yoğun mevduat çekilişi ardından BDDK kararıyla tasfiyeye sokulmuşlardır.

TASFİYE KURULU: Rasyosu (Sermaye yeterlilik oranı) bozulan bankalar, kanuna göre fona devrediliyor. TMSF, borçlarını ödeyerek ortadan kaldırıyor. Ama İhlas Finans’la ilgili farklı yöntem uygulandı. O tarihte Ecevit hükümeti vardı. Hükümet ve BDDK, finans kurumlarıyla ilgili Tasfiye Kurulu kurdu. Şirket gibi tasfiyesine karar verildi. Öyle bir Tasfiye Kurulu ki, İhlas’ın sahibi ve yöneticileri başında ve yönetiminde idi. Yani İhlas Finans ve şirketleri ellerinden alınmadı. Hesap sorulacak kişiler, Tasfiye Kurulu’nun başında oldular. Bu yapı uzun süre devam etti. 2002 seçimlerinden sonra iktidar değişince ekonomiden sorumlu bakan oldum. BDDK ile şunu tartıştık; bankacılık kanunu sıkıntılı süreçte çıkarılıyor, sağlıklı bir düzenleme yapalım. 1 yıla yakın çalıştık, bankacılık tarandı, bir taslak çıktı.

MALVARLIĞI FAZLAYDI: Hatta Ertürk bana “Şu anda yaptığımız hesaplamalara göre İhlas Finans’ın 800 milyon dolar varlığı var, alacaklıların 500 milyon dolar. TMSF’ye devredilirse ben garanti veriyorum, 3 ay içinde bütün alacaklıların parasını öderim” dedi.  Devlet kesesinden, Hazine’den de bir kuruş ödenmeyecekti. Makul çözüm olarak gördük. İhlas Finans’a para verenlerin yarıdan fazlası kar payı istememiş, “Paramızı koruyun” diye yatırmış. Bir kısmı faiz haram diye gelmiş, kar payı bile istememiş. Böyle bir müşteri kitlesi var.

ÖNERGE TARTIŞMASI: Bu konuda önerge hazırlattım, komisyonda milletvekillerine verdirerek eklettim. Genel Kurul’a gönderildi. Madde geçince televizyonlarda “İhlas Finans mağdurlarının parası ödenecek” diye haberler çıktı. Madde gece yarısı girdi. Hatta o gece Ali Babacan’a “Önerge geçene kadar bekle” dedim. Ertesi gün Başbakanlık’ta bir telaş. Komisyon Başkanvekili Halil Bey (Aydoğan) onunla konuşmuş. “Bunu nasıl yaparsınız” diye. Benimle müzakereye başladı. Ben de “Bunlar dini bütün insanlar, üstelik nema bile istemiyorlar. Hükümet olarak bunların parasını dağıtacağız” dedim. Başbakan farklı görüşte idi “Dokunmayın bu konuya” dedi. Yurtdışı gezisine çıkacaktı bana “Bunların Ankara temsilcisini çağır, onlar ne istiyorsa onu yapın” dedi. O zaman temsilcileri Nuri Elibol ile yanıma geldi. Israrla “Dokunma” dediler.

TALİMATLA ÇIKARDIK: Komisyonda koyduğumuz madde Meclis Genel Kurulu’nda çıktı. Ve o gün bugündür de İhlas Finans paraları ödenmiyor.

Jurnalci.com