GüncelGündem

Adalet Bakanı Tunç: (Samast hakkındaki yeni iddianame) Tamamen yargısal süreçlerle alakalı

Paylaş:

ANKARA (AA) – Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Türkiye Noterler Birliği’nde düzenlenen “Yarının Dünyasında Bugünün Çocuk Hakları Paneli”nin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ndeki 50+1 şartına ilişkin soru üzerine Tunç, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin, hem yasamada hem yürütmede istikrar sağlayan, Cumhuriyet rejimine ve demokrasiye en uygun sistem olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, bu sistemden geriye dönüşün olmadığını defalarca ifade ettiğini belirten Bakan Tunç, ilk uygulamadan sonra bazı eleştirilerin ortaya çıktığını hatırlattı.

Sistemle ilgili yeni ihtiyaçlar durumunda yeni değişikliklerin oturulup konuşularak değerlendirileceğini, revizyon ya da reform ihtiyacı varsa bundan kaçınılamayacağını söylediklerini anımsatan Yılmaz Tunç, şöyle devam etti:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın da özellikle eleştiriler karşısında ifade ettiği 50+1 meselesinde takdir Türkiye Büyük Millet Meclisinindir. Yeni anayasa hedefi doğrultusunda bunların hepsi konuşulup tartışılabilir ve Mecliste bunlar bir mutabakat çerçevesinde olabilecek hususlar. Bu mutabakat sağlandığında tabii ki önemli olan Türkiye’yi demokratik, sivil, kuşatıcı yeni bir anayasaya kavuşturmak. Bu yeni anayasa yazılırken tüm partilerimiz milletimize olan bu borcumuzu yerine getirirken anayasamızın değiştirilemez olan maddelerinden sonraki diğer maddeleriyle ilgili hepsi oturulup tartışılıp konuşulup kararlaştırılabilecek ve Türkiye Büyük Millet Meclisinin ve sonrasında da milletimizin takdiriyle gerçekleşebilecek hususlardır.”

Ogün Samast’ın tahliyesi ve “zaman aşımı” konusu

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in katili Ogün Samast’ın cezaevinden tahliye edilmesine ilişkin soruları da yanıtladı.

Yargısal süreçlerle ilgili bu konunun evveliyatını bilmeden hüküm vermenin doğru olmadığını dile getiren Tunç, cinayetin ardından azmettirenler ve tetikçiyle ilgili yargılama süreçlerinin başladığını, tetikçi Samast’ın yaşının 18’den küçük olması nedeniyle yargılanmasının çocuk mahkemesinde devam ettiğini hatırlattı.

Türk Ceza Kanunu (TCK) kapsamında Samast’a verilebilecek cezanın ağırlaştırılmış müebbet yerine 18 ile 24 yıl arasında belirlendiğini anlatan Tunç, Samast’ın 21 yıl hapis cezasına çarptırıldığını, cezaevinde de işlediği suçlarla beraber infaz süresinin dolduğunu söyledi.

Bakan Tunç, “Yatmış olduğu süre ceza infaz kanunumuza göre doldu ve bu süreyle ilgili olarak da birkaç kez uzatma söz konusu oldu. Sonrasında infaz hakimliğinin vermiş olduğu bir karar neticesinde şartlı tahliye gerçekleşmiş oldu.” bilgisini paylaştı.

“Cinayet sonrasında suçun örgüt kapsamında olup olmadığı tartışıldı”

Samast hakkında hazırlanan, “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” suçundan 7 yıl 6 aydan 12 yıla kadar hapis cezası istenen yeni iddianameye ilişkin soru üzerine Bakan Tunç, yeni iddianame konusunda kamuoyunun bilmediği bazı hususların bulunduğunu söyledi.

Cinayet sonrasında da işlenen suçun “örgüt” kapsamında olup olmadığının tartışıldığını, azmettirenler ve tetikçi Samast’a “terör örgütü” kapsamında olmayan, TCK 220’de belirtilen “organize suç örgütü” kapsamında ceza verildiğini belirtti.

Bakan Tunç, bu kararlar kesinleştikten sonra, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından, cinayetin FETÖ’nün amaçları doğrultusunda işlenip işlenmediğiyle ilgili yeni bir soruşturma başlatıldığını anlattı.

Yılmaz Tunç, kamu görevlileriyle ilgili açılan bu davalarda mahkumiyet kararlarının verildiğini, ardından hükümle beraber tetikçi ve azmettiriciler hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu kaydetti.

Ogün Samast’la ilgili bu kapsamda daha önce düzenlenen iddianamenin, nisan ayında eksiklikler nedeniyle savcılığa iade edildiğini belirten Tunç, “Sonrasında bu eksiklikler giderilerek yeni iddianame tekrar çocuk mahkemesine sunuldu, durum bundan ibaret. Bu kapsamda da yargılama devam edecek.” dedi.

Samast hakkındaki örgütlü suçla ilgili zaman aşımı tartışmalarının hatırlatılmasına karşılık da Bakan Tunç, “Tamamen yargısal süreçlerle alakalı. Tüm bunların değerlendirmesini yapacak olan mahkemelerimizdir, yargı makamlarıdır. Hep beraber bunun neticesini bekleyeceğiz.” diye konuştu.

“Meral Akşener’in bilgileri paylaşmasında yarar var”

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener tarafından dile getirilen, “bazı emniyet müdürlerinin otel işlettiği, öksüz kızların fuhuşta kullanıldığı” iddiasıyla ilgili soruya, “Eğer böyle bir iddia varsa hemen bunun hiç gecikmeksizin yargı makamlarına, Cumhuriyet başsavcılıklarına bildirilmesi lazım.” yanıtını verdi.

İddianın üzerine gidilmesi gerektiğine işaret eden Tunç, “Bu, gerçekten ciddi bir iddia, hiç bekletilmeden hemen üzerine gidilebilecek bir konu. Dolayısıyla böyle bir iddia noktasında somut bilgiler varsa bu bilgileri Sayın Akşener’in yargı makamlarımızla, Cumhuriyet başsavcılıklarımızla paylaşmasında çok büyük yarar olduğunu ifade etmek istiyorum.” dedi.

Muhabir: İsmet Karakaş

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu