GüncelGündem

Adım adım planlanan harekat: Kıbrıs Barış Harekatı

Paylaş:

ISTANBUL (AA) – Kıbrıs’ta Türklerin Rumlar tarafından uğradığı baskı ve zulmün önüne geçmek, Ada’daki barış ve huzuru tesis etmek amacıyla Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı 20 Temmuz 1974’te gerçekleştirildi.

Üzerinden 50 yıl geçen harekata ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Afyoncu, harekatın adım adım planlandığını anlattı.

Osmanlı Devleti’nin 1571’de Kıbrıs’ı büyük bir askeri harekatla Venediklilerden aldığını belirten Afyoncu, bu savaşta bir donanma kaybedildiğini ve 70 bin şehit verildiğini anımsattı.

Kıbrıs’ın 307 yıl Osmanlı hâkimiyetinde kaldıktan sonra 1878’de hükümranlık hakkı Osmanlı İmparatorluğu’nda kalmak kaydıyla İngiltere’ye devredildiğini hatırlatan Afyoncu, İngiltere’nin 1914’te Birinci Dünya Savaşı sırasında tek taraflı kararla adayı ilhak ettiğini, yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin ise Lozan Antlaşması’yla 1923’te Ada üzerindeki İngiliz egemenliğini tanıdığını kaydetti.

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu, adanın yakın tarihine bakıldığında Rumların Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlama gayesiyle birçok katliam yaptığını, bu katliamların ardından Türkiye’nin altı defa müdahaleye niyet ettiği, uzun süreli planlamanın sonunda yedincisinde ise 1974’te Kıbrıs Barış Harekatı yapılarak, Kıbrıs Türkleri katliamdan kurtarılıp, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurulduğunu anlattı.

KKTC’nin bağımsız bir devlet olarak dünyada yerini alması için çalışmalara devam edildiğini söyleyen Afyoncu, “Kıbrıs, Hristiyan dünyasının işgal ettiği bir toprağın geri alındığı harekâttır. Bu açıdan da önemlidir. Kıbrıs Harekatı, İslam dünyasında çok büyük bir sevince sebep oldu. Libya’dan Pakistan’a kadar Türkiye’ye her yerden yardım edildi, hem de Türkiye Cumhuriyeti’nin prestiji arttı.” diye konuştu.

Türkiye’nin aslında 1964 yılında Kıbrıs’a çıkmayı düşündüğünü ama yeterli taarruz silahlarının ve çıkarma gemilerinin olmamasından dolayı adaya çıkarma yapılamadığını belirten Afyoncu, o dönemde hava indirme birliklerinin sayısının az ve deniz piyade sınıfının olmadığını ifade etti.

Kıbrıs’a çıkılamayınca Türk Silahlı Kuvvetlerinin adım adım adayı almayı planladığını belirten Afyoncu, süreci şöyle anlattı:

“Çıkarma gemisi yaptık, hava indirme birliklerimizin sayısını artırdık, Deniz Piyade sınıfını kurduk, birçok yeni silah ve techizat temin ettik. 1974’teki Kıbrıs Harekatı Türkiye Cumhuriyeti’nin aynı zamanda haklarını dışarda aramasının da bir ön adımıdır. Bugün de Türkiye Irak’ta, Suriye’de, Libya’da Türkiye Cumhuriyeti’nin hak ve menfaatlerini sınırlarının dışında koruyor. Biz buradan o bölgelere toprak alalım diye gitmiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırları dışından gelen saldırıları göğüslemek için oralara gidiyoruz.”

Kıbrıs Barış Harekatı’nın önemine vurgu yapan Afyoncu, “Biz 1974’te Kıbrıs’a çıkmasaydık, 1821’de Mora’da 25 bin Türk vardı, Yunanlılar hepsini katlediyorlar. Eğer harekat olmasaydı Kıbrıs Türkleri diye bir şey de kalmayacaktı. Mora gibi olacaktı. Aynı Yunanistan’daki, Balkanlar’daki Türkler gibi olacaktı. O açıdan 1974 Harekatı Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli askeri harekatlarından birisidir.” bilgisini paylaştı.

Dünyanın değişik bölgelerinde devletler bölünürken Kıbrıs’ta iki toplumun bir araya getirilmeye çalışıldığına dikkati çeken Afyoncu, “Türkiye Cumhuriyeti de aslında bunu istedi. Annan Planı vardı. Rumlar niye yanaşmadılar, çünkü hepsini istiyorlar. Şu anda da Türkiye Cumhuriyeti iki devletli yapıdan yana -ki doğrusu da bu- iki devletli yapının tanınması için faaliyet gösteriyor. Bugün şöyle bir durum da var. 1974’te tek bir bağımsız Türk devleti vardı, şu anda 7 bağımsız Türk devleti var. Bunlar, zaman içerisinde büyüyecekler ve haklarını daha iyi koruyacaklar.” ifadesini kullandı.

Türkiye-Yunanistan ilişkilerini de değerlendiren Afyoncu, “İkili ilişkiler hep gergin geçiyor. Bunun en önemli sebeplerinden birisi aslında Türkiye-Yunanistan değil, iki devleti kapıştırıp silah satmak isteyen emperyalist devletler.” açıklamasında bulundu.

“Türkiye Cumhuriyeti’nin Yunan topraklarında gözü yok”

Yunanistan’ın nüfusunun Türkiye’nin 8’de biri olmasına rağmen Türkiye kadar uçak ve fırkateynleri bulunduğunu belirten Afyoncu, şunları kaydetti:

“Türkiye Cumhuriyeti’nin Yunan topraklarında gözü yok, biz iyi ilişkilerden yanayız. Bir yumuşama süreci başladı ama burada önemli olan şey şu. Ne zaman bir yumuşama süreci başlasa Yunanistan bunu kendi çıkarlarını artırmak için kullanmıştır ve genelde de Yunanlıların kazanımları aramızın iyi olduğu dönemlerde olmuştur. 1936’da karasularını 6 mile çıkarıyorlar, bana göre çıkmaması lazımdı çünkü Lozan’a göre karasuları 3 mildi. Biz iyi komşuluktan yanayız. Yalnızca Yunanistan’la değil bütün komşularımızla iyi komşuluktan yanayız çünkü bizim komşularımızla çatışmamızın, ne komşularımıza ne de bize faydası var. Maalesef şöyle bir durum var, Yunan kimliği Türk düşmanlığı üzerine inşa edilmiş. O yüzden Yunan ordusu ve Yunanistan başbakanları aslında Ege’deki kapışmanın kendilerine faydası olmadığını bildikleri halde bunla ilgili bir şey yapamıyorlar.”

Muhabir: Gökçe Karaköse

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu