GüncelGündem

Afganistan’daki Selçukiler kültürlerini canlandırmak istiyor

Paylaş:

HERAT (AA) – 11 ve 12. yüzyıllarda bugünkü Afganistan’ın özellikle kuzey bölgelerini yöneten Büyük Selçuklu İmparatorluğu döneminde Herat ve çevresine yerleşen Oğuz-Selçuklu Türkleri, asırlardır varlıklarını sürdürüyor.

Ağırlıklı Herat olmak üzere Belh ve Cüzcan’da yaşayan Selçukiler’in büyük çoğunluğu zaman içerisinde siyasi yapının değişmesi nedeniyle bugün dil ve kültürlerini kaybetmiş durumda. Selçukilerin, tarih bilinçleri dışında diğer Farsça konuşan Afganlardan ayırıcı özellikleri bulunmuyor.

Etnik olarak Türk olduklarını bilmelerine karşın Türkçeyi ve Türk kültürünü unutmuş durumda olan Herat’taki Selçukiler, Farsçanın bir lehçesi olan Dariceyi konuşuyor, çocuklarına ise Fars-İslam kültüründe yaygın olarak kullanılan isimleri veriyor.

Belh ve Cüzcan’daki Selçukiler ise yoğun Türkmen ve Özbek nüfusu sayesinde Türkçenin bu lehçelerini kullanıyor.

Toplam 5 bin aile

Herat’ta 3 bin, Afganistan genelinde ise toplam 5 bin aile olduğu tahmin edilen Selçukiler, genellikle sıkı aile bağlarına sahip olmalarıyla biliniyor. Sık sık birbirlerini ziyaret eden ve evlilikleri genellikle aile içerisinden yapan Selçukilerin gençleri, iş bulma, evlenme, eğitim ve sağlık konularında birbirlerine destek oluyor.

2019’daki kanun değişikliği sayesinde Afganistan’da yaşayan ve nüfusları daha az olan etnik grupların kimlik kartlarına etnik aidiyetini yazdırma hakkı kazanmasının ardından Selçukiler de artık kimlik belgelerindeki etnik aidiyet kısmına “Selçuki” yazdırıyor, çoğunlukla “Selçuki” soyadını kullanıyor.

Sözlü tarih sayesinde kimliklerini koruyorlar

Selçukilerin en yoğun yaşadığı yer olarak bilinen Herat’ın Goryan ilçesinde AA’ya bilgi vermek için bir araya gelen 30 Selçuki, Türkiye’ye büyük sevgi beslediklerini, dil ve kültürlerini yeniden canlandırmak istediklerini anlattı.

Selçukiler, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerini anlatan Türk dizileri sayesinde tarihe olan meraklarının pekiştiğini ve özellikle genç neslin Türkçelerini bu dizileri izleyerek geliştirdiğini söyledi.

Afgan Selçukiler, genç neslin Türkçe öğrenebilmesi için Yunus Emre Enstitüsünün Herat’ta kurs açmasını isterken, Goryanlı Selçukiler de büyük bir mutlulukla üzerinde “Selçuki” yazan kimlik kartlarını gösteriyor.

Müderrislik, hatiplik, imamlık, öğretmenlik ve çiftçilikle geçimlerini sağlayan Heratlı Selçukiler arasında Afganistan siyasetinde üst düzey makamlara gelen kişiler de yer alırken, 60 yaşındaki Dahiliye Uzmanı Dr. Muhammed Salih Selçuki de bu isimler arasında bulunuyor.

2005-2010 ve 2010-2018 yılları arasında 2 dönem Herat’tan milletvekili seçilerek Afganistan Meclisinde görev alan Dr. Selçuki, milletvekilliği süresince Afganistan Meclis Başkanı Yardımcılığı ve Meclis Sekreterliği görevlerini de üstlendi.

Bir dönem akademisyenlik ve rektörlük de yapan Dr. Selçuki, siyasi faaliyetlerden uzaklaştıktan sonra Herat’ta bir hastanede doktorluk mesleğine geri döndü.

Çocukları ve torunları akıcı Türkçe konuşuyor

Oğulları ve torunları akıcı Türkçe konuşabilen Selçuki’nin bir oğlu Konya Selçuk Üniversitesi İnşaat Mühendisliğinden, diğer oğlu da Harat’taki Türkiye Maarif Vakfına ait Afgan-Türk Maarif Okullarından mezun oldu.

Maram, Mazhar, Andisha ve Zamir adlı torunları da bu okuldaki eğitimine devam eden Muhammed Salih Selçuki, dil ve kültürlerini kaybetmelerine rağmen aile içerisinde nesilden nesile aktarılan sözlü tarih sayesinde Türk olduklarını unutmadıklarını aktardı.

Selçuki, “Yaklaşık 300 yıl önceye kadar, atalarımızın, büyüklerimizin tamamı Türkçe konuşuyorlardı. Maveraünnehir Selçuklularının Türkçe lehçesi ile yazılanlara göre, bu dilin kendine özgü bir lehçesi vardı. Selçuklulara ait tamamen Türkçe olan ve çok meşhur bir dildi.” dedi.

Eski Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai’nin milletvekilleri ve bakanların olduğu bir toplantıda kendisini görür görmez “Sayın Dr. Selçuki, Türkiye’de atalarının camisinde namaz kıldık.” dediğini aktaran Selçuki, çocuklarının Türkiye’ye gidip tarihlerini ve Türkçeyi öğrenmek istediğini söyledi.

Dr. Selçuki, Selçukilerin Türkiye’ye bakışına ilişkin, “Bu ailenin tüm çocuklarının arzularından biri ruhi ve manevi yapılarıyla onları geçmişlerine bağlayacak kültürel değerlerine dönmektir. Hepsi Türkçeyi öğrenmeye ilgi duyuyor. Özellikle Herat bölgesindekiler olmak üzere Afganistan’daki Selçuklular kendilerini kökleri Türkiye’de olan büyük ve çok gelişmiş bir medeniyet havzasının parçası olarak görüyor.” değerlendirmesini yaptı.

Türk dizilerini izlediklerini, genç aile bireylerinin bu diziler sayesinde Türkçelerini geliştirdiklerini belirten Selçuki, “Selçuklu dizisini Afganistan televizyonları aracılığıyla izliyordum. Şu anda da bazen çocuklar dizileri, Türkiye kanalları üzerinden açıyor, biz de ilgiyle izliyoruz. Özellikle Sultan Sencer’i görmek daha çok ilgimizi çekiyor.” diye konuştu.

Herat’ta yaşayan diğer Selçuki ailelerle dayanışma içinde olduklarını, birbirlerini kolladıklarını dile getiren Dr. Selçuki, gerek uzun yıllar süren çatışmalı ortam gerekse son olarak Taliban sonrası dönemde nüfuslarının göçle ciddi oranda azaldığını, Selçukilerin çoğunlukla İran, Türkiye ve Avrupa ülkelerine gittiklerini kaydetti.

Selçuki, Selçukilerin sosyal statüsüne ilişkin de “Selçukluların hepsinin ekonomik durumu kültürel ve düşük iktisadi şartlar nedeniyle kanaat etmeye yetmiyor. Çoğunluğu çok düşük maaş ve gelirlerle günlük ve aylık geçimlerini sağlıyorlar. Bu grup arasında hiçbir türde ticaret gelişmedi. Hiçbir şekilde yüksek gelirlere sahip değiller. Ekonomik açıdan düşük ve orta seviyede yaşıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Selçuki’nin oğlu Muhammed Siyar Selçuki de Konya’daki öğrencilik yıllarında sık sık Selçuklu döneminden kalan eserleri ziyaret ettiğini belirterek, ailedeki diğer gençlerin de Türkiye’de eğitim almak istediğini vurguladı.

Muhabir: Bilal Güler,Sayed Khodaiberdi Sadat

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu