AİHM’den Wikipedia dosyası,Türkiye’ye Ekim sonuna kadar süre verildi

Wikipedia’ya erişim, ‘Türkiye’yi çeşitli terör gruplarıyla aynı düzlemde ve iş birliği halinde göstermeye çalışan içerikler’ nedeniyle 29 Nisan 2017 tarihinde engellenmişti.

DW Türkçe’den Kayhan Karaca’nın haberine göre AİHM, Wikipedia’nın bağlı olduğu Wikimedia Vakfı’nın Ankara’ya karşı dava başvurusu dosyasını hızlandırılmış prosedürle işleme koydu.

Mahkeme temmuz başında aldığı ve bu hafta kamuoyuyla paylaşılan kararla 29 Nisan 2019 tarihinde yapılan başvuruyla ilgili olarak hükümete ve davacı tarafa sorular yöneltti.

AİHM Wikipedia tarafından Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) 2017’de yapılan bireysel başvuruyu gündeme taşıdı.

BTKWikiEngel.jpeg
Bilgi Teknolojileri Kurumunun web sitesinden karara ilişkin yayınladığı açıklama / Fotoğraf: Wikipedia

İki yıldır başvuruyu sonuçlandırmayan AYM’nin bireysel haklar alanında ‘etkin iç hukuk yolu’ olup olmadığı konusunda taraflardan görüş istedi ve AYM’nin, internet sitelerinin yasaklanmasıyla ilgili tutumu hakkında bilgi talebinde bulundu.

Mahkeme kanunun uygulanışını gözden geçirmek amacıyla halihazırda erişimi yasaklanmış internet sitelerinin sayısı hakkında da Türk hükümetinden bilgi istedi.

Taraflardan gelecek yanıtlara göre davayı esastan görecek AİHM, gerekli görmesi halinde Strasbourg’da duruşma düzenleyecek.

Jurnalci.com