Ekonomi

Akbelen ormanında ilk fatura kime kesildi? İşte yanıtı…

Paylaş:

2023 yazına, Muğla-Akbelen ormanında yaşananlar damga vurdu. Limak ve IC Holding’in işlettiği termik santralların kömür sahasını genişletmek amacıyla Akbelen ormanında aralarında asırlık çamların da bulunduğu binlerce ağaç kesildi.

Köylüler ve çevreciler, kesimi durdurmak için günlerce süren gösteri ve eylem yaptı. 88 yaşındaki Zehra Nine’nin ağaca sarıldığı o ana ilişkin fotoğraf, Akbelen’in simgesi oldu. Belleklere çevre için yürütülen mücadelenin tarihsel bir örneği olarak kazındı.

Bölgede, Yeniköy ve Kemerköy termik santrallarında yakıt olarak kullanılacak linyiti çıkarmak için 740-750 dönümlük sahada, 20-25 bin aralığında ağacın kesildiği biliniyor.

YÜKSELEN ÇIĞLIK

Başta 88 yaşındaki Zehra Nine olmak üzere köylülerin ve çevrecilerin, Akbelen ormanı için yükselen çığlıkları, Limak Holding ve IC Holding’e yönelik önce Türkiye’de, ardından da dünyada öfke seli ve büyük tepki yarattı.

Limak ve IC Holding yönetimi, Akbelen ormanında ağaçların kesildiği ve eylemlerin yapıldığı dönemi genelde sessizce geçiştirdi. Öne çıkmadı.

GENEL MÜDÜRLE YOLLAR AYRILIYOR

Söz konusu holdingler, Akbelen’in ülke gündeminden düşmesinin ardından kolları sıvadı. Güvenilir kaynaklara göre, ortaklar, YK Enerji Genel Müdürü Mesut Serhat Dinç’in görevden alınmasını kararlaştırdı. Dinç’in, kısa süre içinde görevi bırakması bekleniyor. Dinç’in, 2 yıl kadar önce bu göreve getirildiği belirtildi.

Dinç yerine yapılacak atama da hemen hemen kesinleşti. IC Holding Enerji Yatırım Holding’de üst yönetici (CFO) olarak görev yapan Erol Demir, son dakikada bir değişiklik olmazsa Dinç’in koltuğuna oturacak.

Yeniköy ve Kemerköy’de, izleyen günlerde Akbelen ormanı ve kesilen binlerce ağacın yarattığı sonuçların yansımaları aşama aşama gün yüzüne çıkacak.

YENİKÖY VE KEMERKÖY SANTRALLARI

Yeniköy ve Kemerköy termik santralları, Muğla-Milas’ta bulunuyor. Söz konusu santrallar, bölgeden çıkarılan linyit kömüründen elektrik üretiyor. Yeniköy’de 2, Kemerköy termik santralında 3 ünite var. İki santralın toplam kurulu gücü bin 95 megavat düzeyinde…

Yeniköy ve Kemerköy santralları, Türkiye’nin elektrik gereksiniminin ortalama 2-2,5’ini karşılıyor.

Yeniköy ve Kemerköy santralları, özelleştirme ihalesi sonucunda 23 Aralık 2014’te 2.67 milyar bedel karşılığında IC İçtaş ve Limak’a devredildi.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu