Akit TV’ye “İsmet İnönü ve eşine hakaret” cezası..

Akit TV''de yer alan "Gün Başlıyor" programında İsmet İnönü ve eşi hakkında hakaret içeren sözler sarfedilmesi nedeniyle RTÜK kanala para cezası verdi... Karar 5 üyenin kabul oyu ile alındı...

Programda sunucu, İsmet İnönü ve eşi Mevhibe İnönü hakkında “Bak bu Venizelos, tanıştırayım, denize döktüğünüz. Yanındaki de sizin lideriniz, bak burada sırıtıyor. İnönü bak, görüyor musunuz? Bak tipe bak, yanındaki de karısı. Siz ancak karılarınızı kollarına verirsiniz” ifadelerini kullanmıştı.

venizelos_inoInuI

Konu daha önce de RTÜK’ün gündemine gelmiş, bazı üyeler “cevap ve düzeltme hakkının uygulanmasını” istemiş, karar yeter sayısına ulaşılamayınca bir sonuca varılamamıştı.

RTÜK uzmanının raporunda, “merhum İnönüler’in cevap ve düzeltme haklarını kullanabilecekleri”ni belirtmesi de tepki çekmişti.

venizelos_inoInuI2

Önceki günkü RTÜK toplantısında söz konusu program yeniden tartışıldı.

Muhalefet kontenjanından seçilen üyelerin oylarıyla bu kez 4’e karşı 5 oyla Akit TV’ye ceza çıktı.

Programda, “İnsan onuruna ve özel hayatın gizliliğine saygılı olma ilkesine aykırı olamaz, kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez” ilkesinin ihlal edildiğine karar verildi. Akit TV, idari para cezasına çarptırıldı.

superhaber