Ekonomi

AKP seçim öncesi hızlandı: Birebir müteahhide 2 günde 2 milyarlık 2 kapalı ihale

Paylaş:

AKP’nin son devirde beğenilen müteahhitleri ortasına giren Hâkim İnşaat ve Okyanus Enerji’nin kurduğu “İş Ortaklığı’na peş peşe iki günde iki büyük ihale verildiği ortaya çıktı.

Çevre, Şehircilik ve İklimlendirme Bakanlığı’na bağlı TOKİ tarafından iki gün üst üste düzenlenen ihalelere Hükümran İnşaat ve Okyanus Güç özel olarak davet edildi.

SÖZCÜ, 30 Kasım 2022 günü düzenlenen 1 milyar 328 milyon liraya bu iştirake verilen kentsel dönüşüm projesi ihalesini 12 Ocak’ta duyurmuştu.

Egemen İnşaat-Okyanus Güç İş Ortaklığı’na bir gün evvel 29 Kasım’da tekrar kimselere duyurulmadan kapalı gizli yapılan ihaleyle büyük bir ihale verildiği ortaya çıktı.

İstanbul Yeni Mahalle’deki 527 konut ve 11 dükkanı kapsayan kentsel dönüşüm projesi ihalesine 8 müteahhit çağırıldı.

İNDİRİM DEĞİL BİNDİRİM

İhale, rekabete imkan sağlayan ve tüm firmaların katılabileceği “Açık Usül” yerine, AKP’nin istediği ihaleyi istediği firmaya verme aracı haline gelen “21b Pazarlık Usulü’yle gerçekleştirildi.

İhalede yalnızca seçilen müteahhitler katıldığı için rekabet ortamı oluşmadı. Olağanda rekabet ortamında yaklaşık maliyet üzerinden kamu faydasına büyük indirimler sağlanabilecekken, bu ihalede alışılmışın dışında yaklaşık maliyetin üzerine çıkıldı.

680 milyon 581 bin 479 TL yaklaşık maliyet hesaplanan proje için kamu faydasına indirim sağlanamadı. İş 698 milyon 450 bin TL teklif eden Hâkim İnşaat ve Okyanus Enerji’ye verildi.

12 Ocak’ta imzalanan mukaveleye nazaran tam ismi, “İstanbul İli, Gaziosmanpaşa İlçesi, Yeni Mahalle 9A Bölgesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi 1. Etap 527 Adet Konut ve 11 Adet Dükkan İnşaatları İle Altyapı ve Etraf Düzenlemesi İşi” olan projenin 16 Ocak’ta başlaması ve 19 Temmuz 2024’te bitirilmesi öngörüldü.

KAMU İHALELERİ DİKKAT ÇEKİYOR

Egemen İnşaat aldığı kamu ihaleleriyle dikkat çekiyor. Bu projelerden kimileri şöyle: Mülteci Kampları, Yüksekova Havaalanı, Gaziantep Stadyumu, Gökkaya Barajı, Feke 1 Reg. ve HES, Van , Hatay, Şırnak, Isparta, Ankara konutları, Batman Üniversitesi, Bozok Üniversitesi, Hudut Grup Karakolları Yol İmal Projesi…

EDS ihalesi öncesi ziyaret büyük reaksiyon çekmişti.

EDS İHALESİ ÖNCESİ ZİYARET 

Okyanus Güç ise tekrar kamu ihaleleriyle tanınan UĞRAŞ İnşaat’ın sahibi olduğu bir şirket. UĞRAŞ İnşaat son olarak Bursa’daki EDS ihalesiyle gündeme gelmiş. İhale öncesinde AKP Bursa Milletvekili Mustafa Esgin ile Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi AKP Küme Sözcüsü Karacabey Belediye Lideri Ali Özkan’ın EDS ihalesini alan Efor İnşaat A.Ş İdare Şurası Lideri Cahit Balyen’i ziyaret ettiğini gösteren fotoğraf büyük reaksiyon çekmişti.
CABA İnşaat’ın aldığı kamu ihalelerinden kimileri şöyle:

Çok sayıda Hidroelektrik Güç Santrali (HES), Güneş Gücü Santrali (GES), Rüzgar Gücü Santrali (RES), Şırnak Merkez, Hakkari Yüksekova, Diyarakır’da toplu konut projeleri, PTT Kargo Sürece Merkezi ve Lojistik Üs Binası, Isparta, Adana, Ankara, Gaziantep’te öğrenci yurtları, Kapıkule, Hamzabeyli hudut kapıları… Polatlı İmam Hatip Ortaokulu, Yurt, Spor Salonu ve Cami Yapımı…

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu