AKP ve CHP’liler konu ‘Rant’ olunca ayrımız gayrımız olmaz destekleriz dediler..

AKP’li Beşiktaş Meclis Üyesi İsmail Akyıldız, İstanbul Etiler’deki 18 bin metrekarelik arazisi için yıllardır uğraştığı imar değişikliğine, bazı CHP Beşiktaş Meclis üyelerinin de desteğiyle sonunda kavuştu.

Ak Merkez karşısında olan ve 60 milyon Dolar değerinden olduğu söylenen araziyi, AKP’li İsmail Akyıldız ve akrabaları 1984 yılında satın aldı. Arazi 1998 tarihli planlarda düşük yoğunluklu ve konut ve yeşil alan içinde kalıyordu. 2001 yılındaki planlarında da 5 kata kadar inşaat izni olan konut, yeşil alan ve yol fonksiyonundaydı. AKP’li Akyıldız, arazinin imar durumunu değiştirmek için 2006’dan bugüne kadar sayısız girişimde bulundu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de 2017 yılının Temmuz ayında  yapılan plan değişikliğini oy çokluğuyla kabul etmiş ve arazideki 5 kat yükseklik sınırı kaldırılmıştı. 13 bin 600 metrekarelik inşaat hakkı da 2 bodrum kat emsal dışı bırakılarak 40 bin metrekareye çıkarıldı. Arazinin fonksiyonu da konut ve yeşil alandan “ticaret” fonksiyonuna alındı. Araziye iş merkezleri, ofis, alışveriş merkezi, konaklama tesisi, rezidans yapılabilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi arazi için 1/5000’lik plan yaptı. Sonra 1/1000’lik plan için arsanın durumu CHP’li Beşiktaş Belediyesi’ne geldi. Beşiktaş Belediyesi’nin bazı CHP’li Meclis üyeleri konuyla ilgili itirazlarını yaptılar. Ancak, İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan Beşiktaş eski Belediye Başkanı Murat Hazinedar, yapılan iki itirazı Belediye Meclis gündemine kendi döneminde getirmedi. Bu itirazları o dönem Hazinedar’ın vekili olan, şimdiki Beşiktaş Belediye Başkanı Tahir Doğaç da belediye meclisine getirmedi. Bunun üzerine ranta itiraz eden CHP’li bazı Meclis üyeleri konuyu mahkemeye taşıdılar.

Mahkeme süreci devam ederken Beşiktaş Belediye Başkanı Tahir Doğaç bugün, AKP’li üye Akyıldız’ın arsasını Belediye Meclis’ini olağanüstü toplayarak gündeme getirdi. Bazı CHP’li üyelerin de desteğiyle itirazlar reddedildi ve AKP’li İsmail Akyıldız sonunda istediğine kavuştu.

Beşiktaş Belediye Meclisi’nin olağanüstü toplanmasını haber alan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da Beşiktaş’taki Meclis oturumuna katıldı. Canan Kaftancıoğlu’nun CHP’li bazı üyeleri bu ranta geçerli oy vermemeleri konusunda uyardığı iddia edildi.(odatv)

Jurnalci.com