AktüelGüncelGündemTürkiye

AKP’li belediyenin usulsüzlükleri TBMM’de

Paylaş:

AKP'li belediyenin usulsüzlükleri TBMM'de

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a verdiği soru önergesiyle Sayıştay’ın Belediye-Bağlı İdareler 2020 raporunda yer alan Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ilişkin incelemeleri Meclis gündemine taşıdı.

Mevzuata aykırı olmasına rağmen elektrik faturalarında yer alan TRT payının ödendiğine dikkat çeken Aydın, “AKP’li Bursa Büyükşehir Belediyesi mevzuata aykırı olarak neden ödeme yapmıştır? Böylesi hata bilgisizlikten mi kaynaklanmaktadır, yoksa TRT’ye kaynak mı aktarılmıştır? Belediye bu parayı TRT’den geri isteyecek midir? Bursa halkının cebinden ne kadar TRT’ye ödeme yapılmıştır?” sorularını yöneltti.

“BİRÇOK YANLIŞ KAYIT YAPILMIŞ”

Erkan Aydın, verdiği önergede rapordaki bazı usulsüzlükleri şöyle sıraladı:

* Belediye Başkanı dışında Temsil Ağırlama Bütçesi’nin kullanıldığı, Büyükşehir Belediyesi’nin yetki ve sorumluluğunda olan yerlerde yetkisiz kişilerin otopark hizmeti sunduğu, belediye adına tescilli taşıtların belediyenin envanter kayıtlarında yer almadığı, mevzuata uygun olmamasına rağmen elektrik faturalarında yer alan TRT payının ödendiği, evsel katı atık toplama bedellerinin tahsil yetkisinin su faturaları üzerinden BUSKİ’de olduğu halde, Büyükşehir Meclis Kararı ile bu yetkinin ilçe belediyelerine devredildiği, belediyenin görev ve hizmet alanı ile ilgisi olmayan alanlarda şirket kurduğu ve hesaplarda birçok yanlış kayıtın yapıldığı görüldü.

“BELEDİYENİN SORUMLULUĞUNDAKİ YERLERDE NEDEN YETKİSİZ KİŞİLER OTOPARK HİZMETİ VERİYOR”

Aydın bu kapsamda Bakan Kurum’a şu soruları yöneltti:

* Belediyede başkanlık makamına ait Temsil Ağırlama Bütçesinin, bu makam tarafından kullanılması gerekirken; birçok şube müdürlüğü bütçesinde tertip açılmak suretiyle kullanıldığı görülmüştür.

* Neden belediye başkanı dışında Temsil Ağırlama Bütçesi kullanılmıştır? 2018 yılında tasfiye edilip 2020 yılında ikmal inşaatı yapılan Bursa Büyükşehir Belediyesi İnegöl Spor Merkezi İkmal İnşaatı işinde uygulama projeleri bulunmasına rağmen neden birim fiyat teklif alınmıştır?

* Bazı mal ve hizmet alımlarının, Kanunu’nun temel ilkelerine uyulmadan neden kısımlara bölünmüştür? Neden doğrudan temin yöntemine başvurulmuştur? Geçtiğimiz yıllarda Büyükşehir Belediyesi’nin yetki ve sorumluluğunda olan yerlerde yetkisiz kişilerin otopark hizmeti sunduğu ortaya çıkmıştı. 2020 Yılın da bu hataya neden devam edildi? Belediye yönetimi neden bundan vazgeçmedi? Söz konusu yetkisiz kişiler kimlerdir?

“BELEDİYENİN HİZMET ALANIYLA İLGİSİ OLMAYAN ALANDA NEDEN ŞİRKET KURULDU?”

* TBMM’de elektrik faturalarındaki TRT payının kaldırılması görüşülürken Bursa Büyükşehir Belediyesi mevzuata aykırı olarak neden ödeme yapmıştır? Böylesi hata bilgisizlikten mi kaynaklanmaktadır? Yoksa TRT’ye kaynak mı aktarılmıştır? Belediye bu parayı TRT’den geri isteyecek midir?

* Bursa halkının cebinden ne kadar TRT’ye ödeme yapılmıştır? Raporda ‘Belediyenin kamu hizmetine ayrılan veya kamunun yararlanmasına açık, gelir getirmeyen taşınmazlarında tüketilen elektrik için elektrik tüketim vergisi ödendiği görülmüştür’ denmektedir.

* Yine mevzuata aykırı neden ödeme yapılmıştır? Belediyenin görev ve hizmet alanıyla ilgisi olmayan alanda neden şirket kurmuştur?

POTASYUM SİLİKAT NE İŞE YARAR?

· Kutikula tabakasının hemen altında epidermal hücrelerde bir tabaka halinde toplanır.

· Biotik ve abiotik streslere karşı bitkiyi korur.

· Silisyumun hücre duvarında toplanması ile böceklere karşı mekanik bir koruma etkisi sağlanır. B öcekler silisyum ile kuvvetlenmiş kutikula tabakasını geçmekte zorlanır.

· Çeltikte yapılan silisyum uygulama çalışmalarına göre silisyumun çeltik yapraklarını önemli ölçüde dikleştirmiş ve kontrol (Silisyum uygulanmayan) bitkilerine göre bitki kuru ağırlığının arttığı gözlenmiştir.

· Silisyum uygulanan bitkilerin daha canlı bir yeşil renge sahip olduğu rahatça göze çarpar. Bunun sebebi, yaprakların 40–70 derecelik artışları ışıktan yaralanmayı arttırdığı için bitkilerde fotosentez oranını %36 oranında arttırır ve bu da bitki kuru ağırlığında artış sağlar.

Narda Kirazda ve Domateste Çatlamaya SON..!!!
Hububatta Başakların Yatmasına ve Dane Dökümüne SON..!!!
DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

0552 3307100-0532 5466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,parspet hayvan bakım ve yara tozu,badimon yara tozu,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür,bit-pire kovucu,nangrafi,nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com

Jurnalci.com

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu