GüncelGündem

AKP’li Canikli’ye vatandaştan karşılık: O denli sallamakla olmuyor bu işler…

Paylaş:

TBMM Genel Kurulu’nda 2023 Yılı Merkezi İdare Bütçe Kanunu Teklifi ile 2021 Yılı Merkezi İdare Kesin Hesap Kanunu Teklifi görüşülürken, AKP Genel Lider Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli’nin taban fiyatın alım gücüne ait yaptığı kıyaslama dikkat çekti.

Canikli, taban fiyatı övdü, son devirde “fakirleşmeden çok zenginleşmeden” kelam edilebileceğini savundu. “Bütün bu fakirlik edebiyatına karşın kırmızı et tüketiminde azalma kelam konusu değil. Geçen yıl minimum fiyatlı 41 kilo dana kuşbaşı alabiliyordu, artık 42 kilo. Çok artış yok lakin düşmemiş…” sözlerini kullandı.

Canikli’nin bu kelamları, muhalefet partisi vekillerinin reaksiyonuna neden oldu. Daha sonra toplumsal medyada da gündem olan bu sözler, vatandaşların da reaksiyonunu çekti.

Biz de gerçeğin ne olduğunu öğrenmek için, İstanbul’da hem kasaplara hem de yurttaşlara mikrofon uzattık.

Kentte yoksulluğun en çok hissedildiği ilçelerin başında gelen Bağcılar’da vatandaşların birden fazla lakin Kurban Bayramı’ndan Kurban Bayramı’na ya da ayda en fazla 1 sefer kırmızı et tüketebildiklerini lisana getirdi.

Kasaptaki etiketler ise bu durumun sebebini net bir formda gözler önüne seriyor… Bir kangal sucuk 190 lira, dana kıymanın kilosu 160 liradan satılıyor. Kemikli dana etinin kilo fiyatı bile 144 lira… Etin tipine nazaran ödenmesi gereken fiyat 300 liraya kadar çıkıyor.

Konuştuğumuz mahalle kasabı ise bilhassa son aylarda satışlarında ortalama yüzde 30 oranında düşüş olduğunu, insanların artık kilo yahut gramla değil, cebindeki paraya nazaran 30-40-50 liralık et istediğini belirtti. Bunu bile alamayan şahısların sayısında büyük bir artış olduğunu, onların da çorbalık kemik almak zorunda kaldığını belirten kasap, çorbalık dana kemiğin adedinin fiyatının 15 liradan satıldığını söyledi.

SÖZCÜ’ye konuşan yurttaşlar ve esnaf, gelinen durumu şu sözlerle ifade etti:

“20 YAŞINDAYIM, EN SON 3-4 AY EVVEL ET YEDİM”

Halim Çelik: “Bence Nurettin Canikli yanlış düşünüyor, ben meskenime et götüremiyorum, babam vefat ettiği için konuta ben bakıyorum ve et götüremiyorum. Durum nitekim makus. Hiç et yiyemiyoruz. 20 yaşımdayım, en son 3-4 ay evvel et yedim. İçinde bulunduğum kurallar kendimi berbat hissettiriyor. Ekonomik koşullar çok makus. Evvelce bu yaşlarımı bu türlü hayal etmezdim…”

Halim Çelik

“ETE SIRA GELENE KADAR PARA BİTİYOR”

Gülizar Cebeci: “Kırmızı eti çok seyrek tüketiyoruz, ayda 1 defa. Evvelce istediğim vakit alıyordum. Kırmızı ete sıra gelmiyor ki… Meyvesi, zerzevatı, kuru besini, ete sıra gelene kadar para bitiyor. Seçimi bekliyoruz inşallah ondan sonra düzelir.”

Gülizar Cebeci

“BAYRAMDAN BAYRAMA ET TÜKETEBİLİYORUZ”

Yıldız Kızılırmak: “Kurban’dan Kurban’a et tüketiyoruz, emekli insanız. Evvelden yarım kilo alıyordum artık 100 gram alamam. Onlara güllük gülistanlık, bizde yok. Onlara nazaran güzel, mecliste alıp oturuyorlar lakin milleti düşünen yok. 65 yaşındayız yol parası vermemek için hastaneye yürüyerek gidip geliyoruz. 20 senede gün görmedik, çöktük.”

Yıldız Kızılırmak

“O AÇIKLAMA GERÇEĞİ YANSITMIYOR”

Mustafa Ergün: “Öyle olması mümkün değil, insanların maaşı şu anda kirayı ödemeye bile yetmiyor. Eskisi kadar çok et tüketemiyorum. İktidar yetkilisi büsbütün siyasi konuşuyor, gerçeği yansıtmıyor.”

Mustafa Ergün

“İKİ AYDA BİR TÜKETEBİLİYORUM”

Birol Şencan: “Millet et yiyemiyor ki. Kim yiyor eti örnek göstersin bana, makul bir kitle yiyor. 2 ayda bir et tüketebiliyorum.”

“GÜCÜMÜZ YETMİYOR Kİ TÜKETELİM”

Cebrail Topdemir: “Gücümüz yetmiyor ki tüketelim… En son 2-3 hafta evvel yedim fakat çok kıymetli. Bu hafta bir fiyat, bir hafta sonra geliyorsun diğer bir fiyat. Eskiye nazaran daha az alıyorum.”

Cebrail Topdemir

“DÜN TORUNLARIMA ÇİKOLATA ALDIM, KONUTUMA DÖNÜP BAYAT EKMEK YEDİM…”

İsmini vermek istemeyen vatandaş: “Eskiden haftada 1 kilo alıyorduk artık o denli bir şey yok. Zenginlere bakarsa düşüş yok, bizde düşüş çok. Emeklileri görsünler bu kadar sene çalıştık, kendiler tıkır tıkır almayı biliyor. Benim 7 tane torunum var, ikizlerim var neden bir çikolata alıp götüremiyorum? Dün ziyaret ettim, cüzdanım boş geldim. Sonra dolaptaki 2 günlük ekmeği yemek zorunda kaldım. Çok üzgünüm, evvelce bu vakitleri hiç bu türlü hayal etmezdim. 70 yaşımdayım şayet iş bulsam çalışırım.”

“AYDA BİR DEFA ET ALABİLİYORUM, O DA ÇOCUKLARIM İÇİN”

İsmini vermek istemeyen vatandaş: “Pahalı, her şeyi daima alamıyoruz. Ben bu ömürden şad değilim. Eti ayda bir kez alıyorum konuta, o da çocuklar sevdiği için almak zorunda kaldığım için kalıyorum.

Asgari fiyat daha düşükken tek kişinin maaşıyla daha hoş geçinip gidiyorduk lakin şu an tek kişinin maaşıyla ve bu hayat kurallarıyla geçinmek daha güç.

(AKP’li Canikli’nin kelamlarına ilişkin) Onun parası tıkır tıkır işlediği için onun için sorun yok, evet gerçek söylüyor! Lakin ülkesindeki halk açlıktan ölüyor. Nasıl oluyor o iş? O denli sallamakla olmuyor bu işler.

Gelip halkı dinledi mi, kapıları tek tek çaldı mı? ‘Ne derdiniz var? Nasıl geçiniyorsunuz?’ Beşerler mesela çocuğunu servise veremiyorlar. Bir yılda her şey çok değişti. Benim iki tane çocuğum var, her istediklerini alamıyorum. Okula gidiyorlar, beslenme çantası yapıyorum, ahım şahım bir şey yapmıyorum, meskende olan şeylerden veriyorum. Mesela tost yapıyorum, sigara böreği sarıyorum, patates kızartıyorum. Diyelim meyve suyu 5 lira, ayran 2.5 lira oldu; ayran veriyorum. Bir şeyler vermek zorundayız. Çocuk ne yapsın, aç mı dursun?”

“SON AYLARDA SATIŞLAR YÜZDE 30 ORANINDA DÜŞTÜ”

Kasap Erdoğan Çakır: “Bağcılar gelir seviyesi olarak orta ve alt kümenin yoğunlukta yaşadığı bir semt. Bu insanların gelir seviyesi, fiyatların yükselişine tıpkı oranda eşlik edemeyince ortada bir fark oluşuyor. Bu fark da tüketimin azalmasına neden oluyor. Son aylarda satışlarımız yaklaşık yüzde 30 oranında düştü. Satışlar artık kilogram ölçeğinden ‘para’ ölçeğine dönüştü. Evvelden yarım kilo et alan insan, artık etin yarım kilosu 80-85 liraya çıkınca ‘Bana 50 liralık ver’ diyor… Beşerler artık alacağı etin ölçüsünü cebindeki paraya nazaran hesap etmeye başladı.

“ÇORBALIK KEMİĞE TALEP ÇOK ARTTI”

Kapının dışından fiyatlara bakıp gidenlerde artış var. İçeri bile girmeden, etiketleri uzaktan görmeye çalışıp geri dönenlerin sayısı arttı. Kemik talebi harika arttı. Et alamayanlar çorbalık kemiğe yöneldi. Bir tane çorbalık dana kemiği 15 lira. Çorbalık kuzu kemiğinin kilosu da 15 lira. Bunlara talep çok net arttı.”

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu