Reşat Petek’ten YİMPAŞ açıklaması

JURNALCİ.COM / ÖZEL HABER – Dün Cumhuriyet Gazetesi’nde “Yimpaş’ı unuttu” başlığıyla çıkan haberde darbe araştırma komisyonu üyesi Ak Partili Reşat Petek hakkında Yimpaşzedelerin avukatı Dr. Acun Papakçı “Başsavcı olduğu dönemde Yimpaş’ı soruşturmadı, sonra yönetim kurulu üyesi oldu” ifadelerini kullanmıştı.

YİMPAŞ’I UNUTTU HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ

“YALAN VE İFTİRAYA DAYALI BİR HABERDİR”

15 Temmuz Darbe girişiminin soruşturulması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kurulan komisyonun AKP’li üyesi Reşat Petek, Cumhurşyet Gazetesinde yer alan YİMPAŞ haberi ile ilgili JURNALCİ.COM’a yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bugün Cumhuriyet Gazetesi birinci sayfasında “YİMPAŞ’ı unuttu” başlıklı bir haber yayınlandı.

Bu haber, yalan ve iftiraya dayalı bir haberdir.

15 Temmuz Darbe girişimi ve FETÖ araştırma komisyonuna seçilmem sebebiyle aleyhime yürütülen karalama kampanyasının bir parçası olan bu haberin düzeltilmesi için ilgili gazeteye aşağıdaki yazıyı gönderdim. Gündemi yakından takip eden siz değerli basın mensuplarımızın bilgisine sunuyorum.”

CUMHURİYET GAZETESİNE GÖNDERİLEN YAZI

Darbe Komisyonu üyesi AKP Burdur Milletvekili Reşat Petek tarafından yukarıda Cumhuriyet Gazetesine gönderildiği belirtilen yazı ise şöyle:

“Sayın Serdar Eroğlu, Cumhuriyet Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü
Aykut Küçükkaya, Muhabir

29 Ağustos 2016 Günlü gazetenizde, “YİMPAŞ’ı unuttu” başlıklı gerçeklerle ilgisi olmayan yazınıza cevap olarak aşağıdaki açıklamayı yapıyorum. Basın Kanunu ve ilgili kanunlara göre, gazetenizin ilk çıkacak nüshasında aynı sayfada aynı puntolarla yayınlanmasını rica ediyorum.

1. Haberinizin üzerine bina edildiği, 15 yıl önce kısa bir süre yönetim kurulu üyesi olduğum Yimpaş Holding A.Ş.nin Asya Finans’ın (Bank Asya) büyük ortağı olduğu büyük bir yalandır. Detaylı açıklamayı ilgili şirketin yapacaktır sanırım.

2. Yozgat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Yimpaş yöneticilerine dava açılmadığını yazmanıza karşılık, Yimpaş Holding Başkan ve yönetim kurulu üyelerinin bazılarının ceza alıp hapis yattığını yazmanız, yalana dayalı iddialarınızı kendinizin tekzibi niteliğindedir. Dava açılmadan nasıl ceza almışlar diye sormazlar mı?

3. “FETÖ/PDY tarafından kandırıldığım ve Fetullah Gülen’i övdüğüm, cemaat mensubu olduğum iddiaları da tamamen yalandır. Ergenekon ve Balyoz davalarında, demokrasimiz üzerindeki vesayetin kaldırılması için, yargı bağımsızlığı, hukukun üstünlüğü ve hukuk devletini savunduğum ve darbelerin her türlüsüne karşı durduğum bir gerçektir. Bu duruşumu FETÖ yanlısı olarak yorumlamak tam bir çarpıtmadır ve iyi niyetle bağdaştırılamaz.

4. Benim televizyonlardaki konuşmalarımın hiçbirinde iddia ettiğiniz gibi F.Gülen övgüsüne rastlayamazsınız. Ceza yargılamasında Ceza Genel Kurulu kararının nihai karar olduğunu, aynı eylemden yeni dava açılmayacağını 2008 yılında söylemiş olmam, ceza usul kuralını açıklamaktan ibaret bir olay olmasına rağmen, buradan hareketle FETÖ elebaşını övdüğümü söyleyen ve yazanların kör, sağır ve idrakten yoksun olması gerekir.

5. FETÖ’nün tezgahladığı MİT Tırları olayında devlet sırrını ifşa ve FETÖ üyesi olmaktan yargılanan gazeteniz yazarı Can Dündar’la bağlantılı olarak tutuklandığı kamuoyuna yansıyan Avukat F.Ö ile nasıl bir bağlantı içinde olduğunuzu açıklayıp hesabını vereceğiniz yerde, 17-25 Aralık öncesi defterleri karıştırmanız gazetecilik değil, FETÖ’nün yönettiği bir algı operasyonunun parçası olmaktır.

6. 15 Temmuz Darbe girişimiyle 240 canımızı şehit eden FETÖ hakkında, 17 Aralık Darbe girişiminden 3 gün sonra 20 Aralık 2013 günlü “Deşifre” programında ilk defa “paralel örgüt, darbe girişimi” değerlendirmesi yaptığım ve bu örgütü yazı ve konuşmalarımla deşifre ettiğim, video kayıtlarıyla sabittir. Bu konuda atılacak çamur, somut belgelere çarpar ve çamur atanın yüzüne yapışır.

7. Hakimlik savcılık görevlerine de ihanet eden bu FETÖ’cülerin 17-25 Aralık darbe girişimlerinden sonra, FETÖ’cülere “paralel yapı, paralel örgüt ve yargı darbesi” nitelemelerini 20 Aralık 2013 tarihinden itibaren etkin biçimde ilk kullanan hukukçulardanım. Bu nedenle, FETÖ’cülerin hedefi oldum. Şimdi Silivri’de yatan FETÖ’cü polis şefleri hakkımda uydurma suç duyurularında bulundular. Tazminat davaları açtılar, davaları kaybettiler, ben kazandım. Neticede FETÖ’cülere “paralel yapı, paralel örgüt ve yargı darbesi” demenin hakaret olmadığı hukuken tescillenmiş oldu. Aşağıda linkini gönderdiğim FETÖ’cülerin avukatlarının açıklamaları, mahkeme kararları ve TV konuşmalarımın kısa alıntıları bu sözlerimin kanıtıdır.

8. 15 Temmuz Darbe girişimine kadar FETÖ’nün savunuculuğunu yapanlar, ortak iş tutanlar, suç ortakları beyhude yere çırpınıyorlar. Aziz milletimize yaptıkları ihanetin hesabını vereceklerdir.

Sonuç olarak; Gazeteniz haberi gerçekleri yansıtmıyor. Tarafıma hakaret, aşağılama içeren yalan haber ve yorumunuzu düzeltmediğiniz takdirde yasal yollara baş vuracağımın bilinmesini, birazcık insani değerlere, basın ahlak kurallarına saygınız varsa bu düzeltmemin derhal aynı sayfa ve sütunlarda aynı puntolarla yayınlanmasını rica ediyorum

Av. Reşat PETEK
Ak Parti Burdur Milletvekili”