AktüelGüncelGündemTürkiye

AKP’li Şamil Tayyar’dan ‘İhracat’ eleştirisi

Paylaş:

AKP'li Şamil Tayyar'dan 'İhracat' eleştirisi

Tayyar, sosyal medya hesabından son dönemde piyasada temel ihtiyaç maddesi sıkıntısının baş göstermesi, bazı ürünlerin piyasada temininde güçlük çekilmesi, şeker, yağ gibi hayati bazı hayati tüketim ürünlerinde ise ‘kota’ uygulamasına gidilmesine işaret ederek, iç-dış piyasa dengesinin kurulması gerekliliğini vurguladı.  Tayyar, konuyla ilgili olarak sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

STOKÇULUK HORTLAR

* İhracatta kırılan rekor, övünç vesilesidir.  Önemlidir. Her ürünün yüzde 90’ı ihraç edilip, iç talep karşılanamıyorsa o vakit düşündürücüdür. Enflasyon olarak geri döner, stokçuluk hortlar, faizle mücadeleye zarar verir. ‘Aşırı’ değil, ‘Kararında’ olmak gerek.

KUR DAYAĞI YİYORUZ

Tayyar, önceki gün ise yine sosyal medya hesabından faiz indirimlerinin bankacılık işlemlerine yansımadığını belirterek, “Uğruna ‘Kur dayağı’ yediğimiz politika faizindeki indirim, ne yazık ki bankacılık/kredi işlemlerine yansımıyor. Sigorta/dosya masrafı gibi kalemlerle kredi faizi (konut hariç) yıllık yüzde 20’nin üstünde. Bu kritik süreçte el atılması gereken bir mevzu da budur” paylaşımı yapmıştı.

BAKAN YÜKSELİŞ RAKAMLARINI PAYLAŞMIŞTI

Dün bir açıklama yapan Ticaret Bakanı Mehmet Muş, kasım ayında ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 33.4 artışla 21.5 milyar dolar olarak gerçekleştiğini duyurmuş, “Bu değer, bugüne kadarki en yüksek aylık ihracatımızdır. 12 aylık ihracatımız 221 milyar dolara, Ocak–Kasım döneminde ihracatımız 203.1 milyar dolara yükselmiştir” ifadelerini kullanmıştı

GAZİANTEP İHRACATI YÜZDE 28 ARTTI

Gaziantep İhracatçı Birlikleri (GAİB) tarafından yapılan açıklamada ise, Kasım 2021’de Gaziantep ihracatının yüzde 28 artışla 904 milyon 736 bin TL’ye yükseldiğine işaret edildi.

Açıklamada, Gaziantep’in bu rakamla en yüksek kasım ayı ihracatına ulaştığı vurgulandı.

POTASYUM SİLİKAT NE İŞE YARAR?

· Kutikula tabakasının hemen altında epidermal hücrelerde bir tabaka halinde toplanır.

· Biotik ve abiotik streslere karşı bitkiyi korur.

· Silisyumun hücre duvarında toplanması ile böceklere karşı mekanik bir koruma etkisi sağlanır. B öcekler silisyum ile kuvvetlenmiş kutikula tabakasını geçmekte zorlanır.

· Çeltikte yapılan silisyum uygulama çalışmalarına göre silisyumun çeltik yapraklarını önemli ölçüde dikleştirmiş ve kontrol (Silisyum uygulanmayan) bitkilerine göre bitki kuru ağırlığının arttığı gözlenmiştir.

· Silisyum uygulanan bitkilerin daha canlı bir yeşil renge sahip olduğu rahatça göze çarpar. Bunun sebebi, yaprakların 40–70 derecelik artışları ışıktan yaralanmayı arttırdığı için bitkilerde fotosentez oranını %36 oranında arttırır ve bu da bitki kuru ağırlığında artış sağlar.

Narda Kirazda ve Domateste Çatlamaya SON..!!!
Hububatta Başakların Yatmasına ve Dane Dökümüne SON..!!!
DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

0552 3307100-0532 5466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,parspet hayvan bakım ve yara tozu,badimon yara tozu,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür,bit-pire kovucu,nangrafi,nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com

Jurnalci.com

 

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu