AktüelGüncelGündemTürkiye

AKP’nin milyonluk mega projesi tarla oldu

Paylaş:

AKP’nin milyonluk mega projesi tarla oldu

2009 yerel seçimlerinde AKP’den Trabzon Belediye Başkanı seçilen Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu kente yapılacak “61 proje” açıkladı.

Bu projeler içerisinde yer alan ve Gümrükçüoğlu’nun yaklaşık 35 milyon bedelli “Mega proje” olarak sunduğu restoran, lunapark, konser alanları, yeşil alanların bulunduğu “Gülcemal Projesi” için Ortahisar ilçesi sahilinde denizde 700 dönümlük alan doldurulmaya başlandı.

Aradan geçen 12 yılda proje kapsamında belirlenen alanın yüzde 30’u dolduruldu. 3 belediye başkanı gören proje tamamlanamazken, dolgu yapılan alanın bir kısmına inşaat atıkları dökülmeye başlandı. Bir kısmı da çevredeki vatandaşlar tarafından tarla yapıldı.

“BU PROJE BİTMEZ”

Deniz dolgusu yapılan alanda tarım topraklarının dolgu malzemesi olarak kullanıldığını ifade eden CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, bu projenin bitmeyeceğini söyledi.

Tarım topraklarının dolgu malzemesi olarak kullanıldığını belirten Kaya, “Proje başladıkları zaman tarım topraklarının dolgu malzemesi olarak kullanıldığını söylemiştik. Ama onlar bunu kabul etmeyerek bize itiraz etmişlerdi.  Görüyorum ki, bizim söylediğimizi vatandaş yaptığı tarımsal faaliyetlerle de desteklemiş oluyor. Oraya dökülen topraklar hem denizdeki canlı yaşamı olumsuz etkileniyor, hem de sağlıklı bir iş yapılmamış oluyor. Projenin bu hızla ilerlemesi durumunda proje fi tarihine kalır. Bunların bu projeyi bitirecekleri yok” dedi.

“UTANÇ VESİKASI”

Gülcemal Projesi alanının belediyeye iş yapan müteahhitler arafından şantiye alanı olarak kullanıldığını ileri süren CHP Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, şöyle konuştu:

*Vatandaşı önce denizden koparıp, sonra deniz vaat ettikleri bir projenin geldiği noktayı hayretler içerisinde izliyoruz.

*Trabzon’u çok yakından ilgilendiren bu alan maalesef Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nu ilgilendirmiyor.

*Şehrin nefes alacağı tek alan sosyal alanlar olarak dizayn edilecek diye beklerken üzerinde otlar biten, vatandaşın tarım alanı olarak kullandığı bir yer haline dönüştü. Bugünün ekonomik koşullarında bahsedilen projeyi yapabileceklerini düşünmüyorum.

CHP Ortahisar Belediye Meclis üyesi Oktay Söğüt ise “Türkiye’nin hiçbir yerinde bu kadar devasa bir deniz kenarı doldurulmamıştır. Denize ve şehre verdiği zarar bir tarafa 12 yıl geçmesine rağmen proje hala bitirilemedi ve bitirilecek gibi de görülmüyor. Biz parti olarak şöyle bir öneri getirmiştik; ‘dolgu yapılan alanları yeşil alan alarak düzenleyip, spor sahaları koyalım, maliyeti de az olur’ demiştik. Onlar yüksek maliyetli işleri sevdikleri için bizim önerilerimizi dikkate almadılar. Gülcemal projesi  iki seçim gördü, şimdi üçüncüyü, belki de dördüncüyü görecek” diye konuştu.

“AKP’YE YAKIŞAN, TRABZON’A YAKIŞMAYAN BİR TABLO”

Proje alanının şehrin inşaat atıklarının döküm alanı haline geldiğini belirten İYİ Parti İl Başkanı Azmi Kuvvetli, şöyle konuştu:

*Bu alan şuanda bırakın vizyon projeyi, şehrin döküm alanı olarak kullanılıyor. Yapılan çalışmalar bilimsel ve düzenli yapılmadığı için kanalizasyon suları nedeniyle birkaç yıl kokudan nefes alamadık.

*Nihayet bu kokudan kurtulduk ama sonrasında hiçbir ilerleme olmadı. Proje terk edilmiş durumda.

*Bir bitirme hedefi olmayan bir proje. Molozlarla, kazı artıklarıyla orayı doldurmaya çalışıyorlar.

*Bu haliyle ne zaman bitirileceği, projenin üst yapısında neler olacağı meçhul. Vatandaşı denizden uzaklaştırdılar.

*AKP’nin plansız çalışmalarına yakışan ama Trabzon’a asla yakışmayan bir tablo ile karşı karşıyayız.

“BİR TÜRLÜ İÇİME SİNMİYOR”

AKP’li Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu yerel bir gazeteye verdiği röportajda: “Bir türlü içime sindiremediğim bir projedir Gülcemal Projesi. Benim içime sinmediği gibi kimsenin içine de sinmedi. Ben bu projeyi başkan seçildiğimde adeta kucağımda buldum. Bir de proje, proje gibi değil. O kadar çalışmaya rağmen yapılan da gözükmüyor orada. Hala çirkin bir görüntü var. İçime siniyor mu? Hayır sinmiyor” ifadelerini kullanmıştı.

BARYUM KARBONAT

Baryum karbonat, baryum sülfitten ya 60 ila 70 ° C’de soda ( soda külü yöntemi) ile sodyum karbonat ile muamele edilerek veya 40 ila 90 ° C’de karbondioksit geçirilerek ticari olarak üretilir.Soda külü işleminde katı veya çözünmüş sodyum karbonat baryum sülfit solüsyonuna ilave edilir ve baryum karbonat çökelti süzülür, yıkanır ve kurutulur.

Kullanım Alanları:Baryum karbonat esas olarak optik cam, huniler ve baryum manyetik malzemeler, diğer baryum tuzları, seramik, emaye, boya, kaynak çubuk besleme imalatı için kullanılırHavai fişek, alev hazırlığı, seramik kaplamaları ve optik cam yardımcı malzemeleri için de kullanılır.Baryum karbonat esas olarak optik cam, CRT cam ve baryum manyetik materyallerin ve kondansatörlerin imalatı için kullanılır, ayrıca karbon ve metal yüzey işlemlerinin karbürize edilmesi için de kullanılır. Diğer baryum tuzları ve seramik, emaye, pigmentler, boyalar, kauçuk, elektrot imal eden hammaddedir. Ayrıca rodentisit ve arındırıcı ajan, oksidasyon katalizörü olarak da kullanılır.Akı, paspas ve kristalleştirici bir madde olarak işlev görür bazı renklendirme oksitleriyle birleşerek benzersiz renkler üretir Bazılarının, sırlardan yiyecek ve içeceklere kadar sızıntı yapabileceğini iddia etmesi nedeniyle kullanımı tartışmalı.Tuğla, kiremit, toprak ve seramik endüstrisinde baryum karbonat, çiçeklenmeye neden olan çözünür tuzların ( kalsiyum sülfat ve magnezyum sülfat ) çökeltilmesi için killere ilave edilir .

 

Pars alüminyum tozu,parsbakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Parsdemir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksitmürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,parssülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,parssepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars limesülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,parssilisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,parsmagnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyumoksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,parsnikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibdentozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyumsilikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsilnem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,parsmagnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyumsülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars madentozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinkooksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsilsilikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyumtozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,keko75kalay sökücü,kaojel tarımsal kaplama jeli,serajel sera üsüt kaplama jeli,bakırtozu,nital dağlama solüsyonu,pcb test kiti,fire assay fluks,sgs,alfredkniht,bronz tozu,ironfer ağırlık tozu,demir tozu,kurşun tozu,sarı kurşunoksit,mürdesenk,pirinç tozu,ferro alaşım tozları,nanomikron.com,nanomikronmetal tozları,muskovit,kuvars tozu,silika tozu,mika tozu,kalsine kaolin,rafinesaf kaolin,meta kaolin,dmrsüren şirketler grubu,mikronize madenler,kalsiyumoksit,kalsiyum hidroksit,claypacks oksijen emici,grafit tozu,yağlı grafit,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

0216 4421200-05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.nanomikron.com, www.claypacks.com, www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.metaltoz.com

Jurnalci.com

Paylaş:

PAROX CAM ÇİZİK GİDERME TOZU

Parox  oto camına nasıl uygulanır?

Parox’un cama uygulanması, boya üzerinde yaptığımız polisaj uygulamaları ile büyük benzerlikler gösteriyor. İkisi arasındaki temel fark, malzemelerin sertlik farkı. Boyalı yüzey cama oranla çok yumuşak. Cam çok sert bir malzeme olduğu için boyaya oranla daha yüksek devir/baskı/süre gerekiyor sonuç alabilmek için...

Parox  uygulamasına geçmeden önce, uygulama yapacağınız camı çok iyi yıkayın, kil uygulayın, cam üzerinde ne kadar boya, reçine, pislik vb. varsa temizleyin. Bu sayede camınızın durumunu daha 
net bir şekilde görebileceksiniz.

Parox un Hazırlanması

Parox toz halinde bir malzeme. Bunu camınızda kullanılabilir hale getirmek için sulandırmanız gerekiyor. Bunun için küçük bir şişeye yaklaşık 50 gr. kadar toz seryum dökün ve azar azar su ekleyip karıştırın/çalkalayın.

Kıvamının ne çok kuru, ne de çok sıvı olması gerekiyor.

Camınızın durumuna göre 50-150 gr. civarında parox

 yeterli olacaktır

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com-www.nanotozlar.com-www.claypacks.com,www.potasyumsilikat.net

www.netyerim.net,www.dmrsuren.com,www.magnezyumoksit.com,www.nanomikron.com

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu