Ekonomi

AKP’nin ‘yeni ekonomi modeli’ birinci yılında iflas etti… Yurttaşın isyanı: Geçinemiyoruz

Paylaş:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen yıl 30 Kasım’da, “Yeni ekonomi modeline geçiyoruz” dedi. Yeni modelin bir yıllık faturası ağır oldu. Yurttaşın geçim derdi katlanarak arttı. “Asgari ücret artsa da alım gücü yükselmedikçe, enflasyon düşmedikçe bir şey ifade etmez” diyen yurttaşa, yaşadıkları sıkıntıları ve beklentilerini sorduk.

‘DURUM İYİ DEĞİL’

Faruk Üzgün, “Her şey çok pahalı. Geçim şartları çok zor. Haliyle asgari ücret en az 15 bin TL olmalı. Bu, çalışanların hak ettiği en az miktar. Alım gücü düşmeye devam ederse asgari ücret zamları bir şey ifade etmeyecek” diye konuştu.

Ev kirası, temel ihtiyaçlar, sağlık harcamaları gibi giderlerin gelirden çok daha yüksek faturaya ulaştığını söyleyen Güler Uğuz, “Asgari ücret en az 20 bin TL olmalı. Emekliyim ve altı bin liraya yakın gelirim var. Kirayı verdikten sonra kalan para yetmiyor. Dışarıda su almaya korkuyorum. Hayat çok zor. Kış geliyor, sobalı evde yaşıyorum. 25 torba kömüre 4 bin TL ödedim. Her gün bir torba yaksak bir ay ancak yeter. Halimiz hiç iyi değil” dedi.

‘VERGİ YÜKÜ KALKMALI’

Hüseyin Erbaş, “Ev kiralarının en az 5 bin TL olduğu yerde, 10 bin liranın altında gelire sahip birinin geçinme şansı olamaz. En azından asgari ücretli üzerinden vergi yükü kaldırılmalı. Asgari ücret artışıyla birlikte yapılan zamlar görülürse kimse oy vermeye devam etmez” dedi.

Ekonomi politikalarının, enflasyonu düşürmek üzerine kurulmasını söyleyen Hasan Erbaş ise “Bu zamlar bu şekilde devam ettiği sürece Türkiye’de hiçbir şey değişmeyecek. Bir cebe koyarken diğer cepten aldıkları için değişen bir şey olmuyor” diye konuştu. Hayat şartlarının zorluğundan yakınan İbrahim Kızıl, “Kriz var ama fırsatçılar da var. Daha asgari ücret açıklanmadan zam yapmaya başlıyorlar. Seçim yaklaştığı için hükümet maaş zamlarını yüksek tutabilir, ama seçimden sonra eski halini bulur” dedi.

Toplumun asgari ücretle çalışmaya alıştığını söyleyen Ahmet Muhtar, “Asgari ücret, nüfusun yüzde 10’unu kapsamalı. Bizde çalışan nüfusun yarısından fazlası asgari ücretle çalışıyor ve bu oran giderek artıyor. Bu yol, doğru yol değil” ifadelerini kullandı.

Gülağa Hacısalihoğlu, “Bu şartlarda yetmez tabii ama işvereni de düşünmek lazım. Maaşlardaki artış, üretimi de etkileyecektir. İşten çıkarma dalgasının oluşmamasını ümit ediyorum” diye konuştu.

‘HALK UYANDI…’

“Emekli nasıl geçinecek” diye soran Necmettin Gülşahin, “Emekli maaşı en az 14 bin lira olmalı. Peynirin kilosu 200 lira, domatesin kilosu 30 lira. Emekli, aldığı 3 bin lirayla ev kirasını mı verecek, faturalarını mı ödeyecek? Kendilerine kepçeyle verdiklerini bize kaşıkla bile vermiyorlar. Sonra oy istiyorlar. Yok öyle oy. Ben emekliyim cebimdeki 30 lirayla ay başına kadar idare edeceğim. Bu sorunları görmek iktidarın işine gelmiyor. Halk artık uyandı. Bu sefer oy alamayacaklar. ‘Hep bana’ diyene değil, halk için çalışana oy var” dedi.

İŞSİZLİK KORKUSU

Ferhat Güzel, “Hiç kimse geçinemiyor. Ben emekliyim, 3 bin 500 lira maaş alıyorum. Altı ayda iki defa ev kirama zam yaptılar. Patatesin kilosu 15 lira oldu. Kiralar 8 bin lirayken ayağımıza giyecek ayakkabımız yok. Hayat çok zor” diye konuştu.

Asgari ücret artışının piyasayı da etkilediğine değinen esnaf Akif Yalman, “Asgari ücret arttıkça diğer zamlar da artıyor. İki katına çıksa her şey iki katına çıkıyor. Asgari ücret arttıkça mecburen işten çıkarmalar da söz konusu olacak” dedi.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu