GenelKültür-Sanat

‘Akrep Nalan’ Hayatını Kaybetti!

Paylaş:

‘Akrep Nalan’ olarak bilinen Nalan Duman, Manisa’nın Turgutlu ilçesinde hayatını kaybetti. Bir süredir kanser hastalığı ile mücadele eden Duman’ın cenazesi bugün saat 18.00’de Turgutlu kabristanlığına devredildi.

12 Eylül öncesi sol hareketler içindeki “Kasabalılar” adı ile tanınan grupta yer alan Nalan Duman, gözaltında işkence gören arkadaşlarını kurtarmak için arkadaşları ile beraber 8 Nisan 1979’da Manisa Turgutlu polis karakolunu basmıştı. O dönem kamuoyunda çok konuşulan bir dizi eylem daha gerçekleştiren “Kasabalılar” grubu 1980 askeri darbesi ile beraber dağılmıştı.

Darbenin lideri Kenan Evren yıllar sonra “En çok nerede zorlandınız?” sorusuna, “Karadeniz’de Fatsa, Batı’da ise Turgutlu bizi çok zorladı” sözlerine yer vermişti.

“BU LAKAP ÜZERİME YAPIŞTI KALDI”

‘Akrep Nalan’ lakabını daha sonra, 90’lı yıllarda Füsun Nalan Açın da kullanmıştı. Sanatçı bir röportajında ‘Akrep Nalan’ adını nasıl aldığını anlatırken Nalan Duman’ın kamuoyunda bu lakapla tanınmasının etkili olduğuna, “1978 yılında hayatımda ilk defa at yarışı oynadım ve 6’lıyı tutturdum. Atın birinin adı Akrep’ti. O sıralarda gazetelerin manşetlerinde ‘Akrep Nalan’ lakaplı bir hanım vardı. Sanırım çevremdekiler ondan esinlenerek bana ‘Akrep’ diye hitap etmeye başladılar. Sonra da bu lakap üzerime yapıştı kaldı” sözleri ile işaret edildi.

Jurnalci.com

Paylaş:

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu