AktüelEkonomiGüncelGündemSağlıkTürkiye

Aktarlar Derneği Başkanı: Kur artışından bütün ürünlerimiz etkilendi

Paylaş:

Aktarlar Derneği Başkanı: Kur artışından bütün ürünlerimiz etkilendi

Aktarlar Derneği Başkanı Mert Ünyazıcı, Sözcü’ye yaptığı açıklamada, baharatların yüzde 80’inin ithal olduğunu belirterek, ‘’Kur artışından bütün ürünlerimiz etkilendi. Korona ve grip nedeniyle üst solunum yollarıyla ilgili ürünler, ıhlamur, kekik, tarçın, papatya, adaçayı, ekinezya, zeytin yaprağı, zerdeçal, zencefil, karanfil, havlıcan tüketimi arttı’’ dedi. Corona virüsünden korunmak için en etkili bitkinin de kekik olduğu açıklandı.

Aktarlarda fiyatı en çok artan ürünlerin başında, nane, kahve, tarçın, zencefil, karabiber ve limon tuzu geliyor. 35 liraya satılan nane, 50 liraya, 15 liraya satılan limon tuzu 80 liraya, 40 liraya satılan çörek otu, 85 liraya, 60 liraya satılan susam, 80 liraya çıktı. En çok artışı yaşayan ürünlerin başında ise Türk kahvesi geliyor. Geçen sene 50 lira olan kahvenin kilosu 200 liraya yükseldi. Aktarlar Derneği Başkanı Mert Ünyazıcı şunları söyledi:

“Kur artışından bütün ürünlerimiz etkilendi. Ambalaj ve kağıt artışı da bizi etkiledi. Baharatlarımızın yüzde 80’i ithal geliyor. Bitki üretiminin desteklenmesi önemli. Acilen devletin bunu destekleyerek tarımsal bir kalkınma sistemine geçmemiz gerekiyor. Kur artınca ürün temininde sıkıntı yaşadık. Sattığımızı yerine koyamıyorduk. Çok sıkıntılar çektik ama şu anda piyasa biraz daha stabil ve standart bir seviyeye geldi. Bütün baharat gruplarında ciddi artışlar oldu.”

CORONA VE KEKİK

Ünyazıcı “Kış aylarında üst solunum yollarıyla ilgili ürünler, ıhlamur, papatya, adaçayı, zerdeçal, zencefil, tarçın, karanfil, havlıcan tüketimi çoğalıyor. Vücut direncini sağlayan zeytin yaprağı, çay ağacı yağı, ekinezya bitkisine talepte artış var” dedi.

Uzun yıllardır baharat sektörünün içinde bulunan Havva Hanedar da korona virüs için en etkili bitkinin kekik olduğunu belirterek ‘’Kekik corona virüse karşı güçlü bir antibiyotik… Kekik dünyanın en güçlü antibiyotiklerinden biri.. Hem kaynatılıp içilerek, hem de buhar yoluyla kullanılıyor. Antibiyotik görevini yaptığı için coronada en başta kullanılan ürünlerin başında geliyor” dedi.

Pars Aqua Master Su Düzenleyici

Suyu temizler ve berraklaştırır.

Suyun içindeki mikroorganizmaları temizler.

Doğal filtrasyon malzemesidir.

Sudaki kimyasalları ve zararlı mikro canlıları temizler.

Sudaki ph değerini dengeler

Amonyum tutucudur

Sudaki kötü kokuyu engeller.

Su değişimlerini azaltır.

Tatlı su akvaryumları için uygundur.

Kullanımı

Pars Aqua Master Su Düzenleyici doğal filtre malzemesi temiz su ile yıkandıktan sonra filtre içerisine yerleştirilir.

Ortalama olarak 250 litre için 500 gram filtre malzemesi kullanılmaktadır.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

0552 3307100-0532 5466184

www.kimyadeposu.com

www.claypacks.com

www.nanotozlar.com

www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,parspet hayvan bakım ve yara tozu,badimon yara tozu,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür,bit-pire kovucu,nangrafi,nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com

Jurnalci.com

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu