AktüelEkonomiGüncelGündemTürkiye

Ali Ekber Yıldırım: Ekmek Zammı Kaçınılmaz

Paylaş:

Gazeteci Ali Ekber Yıldırım, ekmeğin 4-5 liraya çıkacağı iddialarını köşesinde yorumladı. Yıldırım “Ekmeğin hammaddesi un, unun hammaddesi buğday. Buğday üretemezsen, ithalata bağımlı olursan ekmek 4 lira da olur, 5 lira da olur. Gün gelir ithal buğdayı da bulamazsan kıtlık bile olur. Bu nedenle yıllardır üretim, üretim diye yazıyoruz, anlatıyoruz ama birileri anlamak istemiyor” ifadelerini kullandı.

Yıldırım, Türkiye’nin buğday üretim alanlarının son 10 senede 9,2 milyon hektardan 6,8 milyon hektara düştüğünü kaydetti.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) buğdayın tonunu 340 dolar (4 bin liranın üstünde) bir fiyata ithal edildiğini ancak ton başına 2 bin 475 lira ile 2 bin 525 liradan un sanayicilerine satıldığını belirten Yıldırım “Un sanayicileri destekleniyor. Neden? Una zam yapılmasın diye. Ekmek fiyatı artmasın diye. Bunun faturasını da vatandaş olarak yine bizler ödüyoruz. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin görev zararı Hazine tarafından karşılanıyor” sözlerine yer verildi.

Fırıncıların, mayıs sonunda 50 kiloluk un çuvalını 160-170 liradan aldığını, bugün ise bunun 300-320 lira olduğunu kaydeden Yıldırım şu ifadeleri kullandı:

Ekmekte unun maliyeti yüzde 30 seviyesinde. Diğer maliyet ve giderler de hesaba katıldığında ekmek zammı kaçınılmaz görünüyor. Fırıncılar ekmeğe zam yapmazsa zarar eder ve iflasa kadar gider. Nitekim sektörden çekilenler var.

Yazının tamamı için tıklayınız.

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu