GüncelGündem

Ali Öztunç’tan Bakan Vahit Kirişci, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Altay ve diğer sorumlular hakkında suç duyurusu

Paylaş:

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ait hayvan bakım merkezinde yaşanan vahşet üzerine savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Öztunç, yaptığı suç duyurusunda Bakan Vahit Kirişci, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Altay ve sorumlu yetkilerden şikayetçi oldu.

Öztunç, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK); kamuya ait araçların işlenilen suçlarda kullanılması, kamu görevlisinin suçu bildirmemesi, görevini kötüye kullanma suçlarını içeren 181, 257, 266, 279’ncu maddeleri ile 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na muhalefet, Anayasa ve çevre kanunlarına muhalefet ile savcılığın re’sen tespit edeceği diğer suçlar üzerinden soruşturma yapılmasını talep etti.

CHP’li Öztunç, suç duyurusunda görüntülerin ortaya çıkmasının ardından çok sayıda yurttaşın, sivil toplum örgütünün CHP Genel Başkanlığı’nın ve CHP Doğa Hakları ve Çevreden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı’nın sürece dahil olmasına için taleplerin geldiğini ifade etti.

Resmi Gazete’de 14 Temmuz 2021 tarihinde yayımlanan 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na ve TCK’da yapılan değişikliklere atıf yapan Öztunç, hazırladığı Politika Metninde; “Konya’da yaşanan acı olay, maalesef yapılan uyarılara rağmen yüzeysel ve sığ yaklaşımlarla hızlıca TBMM’den geçirilen söz konusu yasal düzenlemelerin yarattığı iklimin olayıdır. Bu bağlamda, 5199 Sayılı Kanun’un uygulamasından sorumlu olan Tarım ve Orman Bakanı ve Bakanlık yetkilileri, soruşturmaya konu suçun işlenmesini kolaylaştıracak yasal zeminin oluşmasına yol açmıştır” ifadelerine yer verdi.

Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ait barınakta hayvanlara yönelik şiddet, aç bırakma gibi Hayvanları Koruma Kanunu’na aykırı hareket edildiğini ifade eden Öztunç, “Bu nedenle somut olayda sadece canavarca hisle köpek öldüren kişilerin değil, söz konusu eylemleri olağanlaştıran uygulamalara yasal zemin açan başta Tarım Orman Bakanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı olmak üzere tüm sorumluların soruşturmaya dahil edilmesi gerekmektedir” dedi.

Barınakta yaşanan şiddet görüntülerine atıf yapan Öztunç’un suç duyurusu şöyle:

 • Videoda görüldüğü üzere çalışanlardan biri köpeğe defalarca elindeki demir kürekle vurmakta, öldürme kastıyla hareket etmekte ve kasten eziyet etmektedir. Bu haliyle belediye yetkilileri kendilerine verilmiş hak ve yetki sınırını aşmak suretiyle kasten hayvanlara işkence etmiş ve öldürmüştür. Bu durum TCK 257 uyarınca görevi kötüye kullanma suçunu, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun 28/A maddesi uyarınca hayvana işkence ve kasten öldürme suçunu oluşturmaktadır. İlgili madde uyarınca bir ev hayvanını veya evcil hayvanı kasten öldüren kişi 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bunun yanında kamu araç gereçleri suçta kullanılmış olup TCK 266 maddesi de uygulanmalıdır.

Suç duyurusunda Öztunç, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin, alınması gereken önlemleri tanımlayan Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliği’ni ihlal ettiğini de vurguladı.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu