Alman basınından şok iddia! MİT Türk kökenli Almanları izliyor mu?

Saldırıyı MİT Uyardı, Hükümet Takmadı!
Saldırıyı MİT Uyardı, Hükümet Takmadı!

Alman Die Welt gazetesi Milli İstihbarat Teşkilatı’nın 6 bin elemanının Almanya’da Türk kökenli Alman vatandaşlarını izlediğini iddia etti. Gazete, Alman milletvekillerinin MİT’in ülkelerindeki faaliyetlerinin incelenmesi talebinde bulunacağını da iddialarına ekledi.

Die Welt, MİT’in Almanya’daki istihbarat görevlileri ve sayıları 6 bini bulan MİT elemanı ile, Türkiye kökenli Alman vatandaşlarını izlediğini ve baskı altında tuttuğunu iddia etti. Gazeteye konuşan Alman Yeşiller Partisi’nin güvenlik ve istihbarat konularında uzman milletvekili Hans-Christian Ströbele, konuyu  Alman Federal Meclisi Parlamento Kontrol Komitesi’ne taşıyacağını belirtti.
“MİT’in Almanya’da inanılmaz gizli faaliyetleri var” diyen Ströbele, Almanya iç istihbarat kurumu Anayasayı Koruma Teşkilatı, dış istihbarat teşkilatı BND ve polisin Türkiye ile işbirliğini denetlemesi gerektiğine dikkat çekti. Haberde Almanya’da yaşayan Türkiye vatandaşı ve Türkiye kökenli Almanya vatandaşlarının sayısının 3 milyonu bulduğu da belirtildi.
Almanya’nın önde gelen Der Spiegel dergisi de Türkiye’nin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Fethullahçı Terör Örgütü Lideri Fethullah Gülen’e yönelik soruşturmada Alman dış istihbarat servisi BND’den de yardım istediğini yazmıştı.