Dünya

Alman Stern mecmuası, Erdoğan’ı amaç aldı: ‘Kundakçı’

Paylaş:

Almanya’nın tesirli haber mecmuası Stern, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve bu yılki seçimlere 10 sayfalık geniş yer verdi.

Kapakta Brandstifter (Kundakçı) başlığını kullanan, alt başlık olarak da “Gücünü korumak için, Almanya da dahil olmak üzere tehlikeli tansiyonları kullanıyor“ diyen Stern, hem baş yazısında hem de içeride Türkiye’de yaklaşan seçimler ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ilgili detaylı haber ve yorumlara yer verdi.

‘YERİNİ SAĞLAMLAŞTIRMAK İSTİYOR’

26 Ocak 2023 tarihli mecmuanın başyazısında, “Muhabirlerimizin de araştırdığı üzere Erdoğan, hem ulusal hem de memleketler arası alanda baş belası (unruhestifter) ve provokatör olarak yerini sağlamlaştırmak istiyor“ denildi.

Erdoğan’ın Bursa ziyaretini ve temaslarını izleyen takımlarının detaylarını yazdığı haberde, “Seçimlerin yaklaştığı yüzünden muhakkak oluyordu. Bir kaç hafta evvel toplumsal medyada, sıkıntı yürüdüğüne ait görüntüler dolaştı. Meçhul bir biçimde kalabalığın ortasından geçti ve muhafazasına tutundu. Aslında hem toplumsal medyayı hem de gazetecileri pek sevmiyor. Lakin zayıflığı daha da fazla sevmiyor. Bursa’da, ‘Birlikte Türklerin asrını kuracağız‘ derken, hala güçlü olduğu bildirisini veriyor. Aslında o kadar uzun mühlet iktidarda kaldı ki onsuz bir Türkiye hayal etmek de zor“ tabirleri dikkat çekti.

‘İŞİNE YARAYACAK DURUMLARI KULLANIYOR’

Ayrıntılı yazıda, şöyle devam edildi:

“Yakında hem Cumhurbaşkanlığı, hem de milletvekilliği seçimleri olacak. Aslında bu ikili çaba, Erdoğan’ın tarihteki yerine ait de bir çaba. Erdoğan iktidardan düşürülebilir mi? Aslında şu anda milletlerarası alanda günün adamı. Gerektiğinde ipleri geren, gerektiğinde çatışmaları çıkaran ve gerektiğinde sakinleştiren biri. Hem Putin, hem Zelenskiy ile görüşüyor. Batıyı zayıf gösteriyor, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine karşı çıkıyor. Bir kumarbaz üzere, işine yarayacak durumları kullanıyor.“

Dergi, Erdoğan’ın fanatik yandaşlarını muhaliflerin üzerine yönlendirdiğini ve Almanya’da da misal durumların yaşandığını öne sürdü. Erdoğan’ın Kasımpaşa’da yetiştiğini, çocukken sokaklarda kendini göstermeyi öğrendiğini belirten mecmua, Erdoğan’ın bu tutumlarıyla aslında iç siyasete oynadığına yönelik çeşitli görüşlere yer verdi.

‘PAŞA ÜZERE YAŞIYOR’

Stern, “Şimdi ise bir paşa üzere yaşıyor. Üç saray yaptırdı. Ankara’da 1000 odalı sarayda yaşıyor ve Ege’deki yazlığının fotoğrafları daha yeni yayınlandı. Özel plajı ve havuzu olan 62 milyon Euro’luk villa için yüzlerce ağaç kesildi. Erdoğan her şeyin büyüğünü ve gösterişlisini seviyor. Corona krizinin ortasında dünyanın en büyük uçaklarından birine sahip oldu. Sekizinci uçağını aldı ve muhalefetin eleştirisini umursamadı“ diye yazdı.

‘KİRALAR ÜÇ KAT YÜKSELDİ’

Dergi, Türkiye’de enflasyonun resmi olarak yüzde 64 olduğunu belirttikten sonra şu tabirlere yer verdi:

“Euro 20 TL’yi aştı. Türkiye’yi biraz dolaşan herkes Ankara, İstanbul, İzmir üzere kentlerde her yerde eşyalarını satan, şahlanmış fiyatlar yüzünden konutlarını boşaltmak zorunda kalan insanları görüyor. Birinci bakışta İstiklal Caddesi üzere yerler canlı görünüyor lakin döviz ofislerindeki imajlar ile önlerindeki kuyruklar farklı bir kıssa anlatıyor. Erdoğan’ın kendi seçmeni krizden en ağır darbeyi alan kesim. AKP son bir aydır ihtimamla armağanlar, muştular dağıtıyor. Taban fiyat artırıldı, erken emeklilik getirildi, yüksek emlak fiyatlarına karşı binalar yapıldı. Fakat bunların tesiri az oldu. İstanbul’da kiralar son bir yılda üç katına yükseldi. Türkiye’nin 2001- 2003 ortasındaki ekonomik başarısı, artık de para siyaseti yüzünden bir kazaya dönüştü. Erdoğan, ucuz kredi ve güçlü ekonomik büyüme ile mayıs seçimlerinde bahtı olduğuna inanıyor. Erdoğan, eski reçetelere dönüyor ve muhalefetle savaşmak için her yolu kullanıyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu kararı da bunun göstergesi. Böylelikle en tehlikeli rakiplerden biri saf dışı edilmek isteniyor.“

‘ÜSLUBUNU SERTLEŞTİRDİ’

Ekonomi ve Siyaset Vakfı’ndan Günter Seufert’in görüşlerine de yer veren mecmua, Erdoğan’ın rakiplerini kriminalize etmek için her şeyi yapacağı argümanına değinirken, “Erdoğan, her alanda ortamı kızıştırıyor. Son olarak Yunanistan’a karşı üslubunu sertleştirdi. Bu açıklamaların Türkiye’de güzel karşılandığını biliyor ve düşmanlara muhtaçlığı var. Aslında başkanlık sistemiyle kendine düzgünlük yapmış sayılmaz, zira bölünmüş muhalefeti birleştirdi“ yorumunu yaptı.

Dergi, Erdoğan’ın Suriye ile temas kurmak istediğini zira, ülkedeki 4 milyonu aşkın Suriyeli için bir tahlile muhtaçlığı olduğunu belirtirken, ABD ile Putin münasebetlerindeki zıt pozisyonların onun gücünü müdafaaya hizmet ettiğini öne sürdü.

Erdoğan’ın siyasi geçmişine de geniş yer veren mecmua, cumhurbaşkanının son yıllarda Türk toplumunun İslamcılaşmasını teşvik ettiğini belirtti.

‘ARTIK HER OYA MUHTAÇLIĞI VAR’

Erdoğan’ın bu yılki seçimlerde her oya gereksinimi olduğunu, bunun için sevmediği toplumsal medyaya tartı verdiğini belirten mecmua, Kılıçdaroğlu’nun ise birleştirici kişiliği ile muhalefette öne çıktığını yazdı.

Dergi, Kılıçdaroğlu’nun, “Erdoğan bir otokrat haline geldi. Elinde sopayla ülkeyi yöneten biri, toplum faydasına bir şey yapamaz“ kelamlarına yer verdi.

Erdoğan’ın kampanyasının sert geçeceğinin işaretlerinin Almanya’da da görüldüğünü belirten mecmua, AKP milletvekili Mustafa Açıkgöz’ün, Almanya’yı kızdıran kelamlarının de bunun bir işareti olduğuna değindi.

AKP’nin ve Erdoğan’ın seçim kampanyalarının eylül ayından beri Almanya’daki mescitlerde ve Türk Kültür Dernekleri’nde devam ettiğini belirten mecmua, “Erdoğan, Almanya’daki 1,4 milyon Türk’ün oyunu almaya bilhassa istekli. Son seçimlerde kullanılan oylardan yüzde 65‘ini almıştı. Bu yüzden muhtemelen Berlin’i yine ziyaret etmek istiyor. Daha evvel arenaları, salonları doldurarak Almanya’da ne kadar güçlü olduğunu göstermişti“ kelamlarını kullandı.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu