Alman Uçağı artık Bursa’da Üretilecek

Aquila şirketini 1,5 milyon euroya satın alan Bursalı İş Adamı Celal Gökçen, Türk Kartalı olarak adlandırılan iki kişilik uçağı Atatürk Havalimanı Genel Havacılık Terminali'nde düzenlenen Airshow 2016 Havacılık Fuarı'nda görücüye çıkardı. Uçağın satış fiyatının 170 bin Euro olarak belirlendiği ve yılda 30 uçak üretimi planlandığı öğrenildi.

Türk Kartalı olarak adlandırılan 211 GX model iki kişilik gösteri ve eğitim uçağı hakkında bilgi veren kaptan pilot Sait Büyükbayram, ‘Bu uçak halihazırda fabrikası Almanya’da olan Bursalı iş adamı Celal Gökçen Bey tarafından yüzde yüz Türk sermayesi olarak satın alındı. Bu uçağın fabrika va bakım merkezi Bursa’da zaman içerisinde açılacak. Bu konuda Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımızın, Ulaştırma Bakanlığımızın, müsteşarlarımızın bilgisi oldu ve Airshow fuarında bilgilerini tazelediler. Kısmetse kısa süre içerisinde şuan 3 sipariş Almanya’da üretiliyor. Bütün sertifikaları onaylı çok güzel genel havacılık ve uçuş okulu başlangıç eğitimi için ideal bir uçak. Bu uçağın fabrikası ve bakım merkezi Bursa’da kurulduktan sonra hemen bu uçağı işleten firmaların bakım masrafları düşecek hem de kesinlikle daha iyi şartlar sunacağız dedi.

Uçağın Türkiye’de üretilme safhasında biraz zamana ihtiyaç olduğunu ifade eden Büyük bayram konuşmasına şöyle devam etti ‘ Bursa’daki fabrika için yer planlandıktan sonra ilk önce bakım merkezi daha sonra üretim merkezi oraya taşınacak. Şu anda Türk malı olacak şekilde motoru ve pervanesi Avusturya yapımı ama gövde Alman teknolojisi yapımı olacak. Memleket için çok hayırlı bir iş olduğuna inanıyorum.

sondakika