Dünya

Almanya’dan Trump’ın NATO açıklamasına sert reaksiyon

Paylaş:

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Polonya Başbakanı Donald Tusk ile yaptığı görüşmenin akabinde ortak basın toplantısı düzenlendi.

NATO’nun müdafaa vaadinin kayıtsız kuralsız geçerli olduğunu belirten Scholz, “Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için” dedi.

Scholz, Trump’ın kelamlarına işaret ederek, “Güncel olaydan ötürü şunu net bir biçimde söylemeye müsaade verin; NATO’nun karşılıklı yardım garantisinin rastgele bir halde göreceleştirilmesi sorumsuzca ve tehlikelidir. Hiç kimse Avrupa’nın güvenliğiyle oynayamaz ve pazarlık yapamaz.” tabirini kullandı.

Almanya’nın Avrupa’nın güvenliğine bilhassa NATO’nun doğu kanadında değerli katkılarda bulunduğunu vurgulayan Scholz, NATO ittifakının savunması ve Avrupa’nın güvenliği için işbirliğini daha da güçlendireceklerini kaydetti.

Scholz, bunun Ukrayna’ya dayanağı de direkt ilgilendirdiğini söyledi.

Başbakan Scholz, NATO’nun uzun yıllar ortak savunmanın temeli olacağını kaydetti.

“POLONYA’NIN GÜVENLİĞİ, BİZİM GÜVENLİĞİMİZ”

Bu yıl, Almanya’nın Polonya’ya yönelik fecî saldırısının ve Varşova’nın yıkılmasının 85. yılı olduğuna dikkati çeken Scholz, “Ağır hatamızın farkındayız ve ortak barışçıl geleceğimiz için bundan doğan vazifenin şuurundayız. Tarihimize karşı sorumluluğumuzun altına çizgi çekilemez. Bu, bugün için bir hatırlatma ve gelecek için bir misyon olmaya devam ediyor” diye konuştu.

Scholz, Almanya ve Polonya’nın, Avrupa Birliği’nde (AB) ve NATO’da birlikte durduğunu, Rus emperyalizminin Avrupa’nın güvenliğini tehdit ettiği bir periyotta dayanışma için birlikte çalıştığını vurgulayarak, “Polonya’nın güvenliği, bizim güvenliğimizdir” dedi.

TUSK’TAN TRUMP YORUMU

Polonya Başbakanı Donald Tusk, Trump’ın NATO ile ilgili kelamlarına ait şunları kaydetti:

“Trump’ın eski lider yahut tekrar aday olmasından bağımsız olarak şunu söylemek istiyorum; tüm NATO üyesi devletlerin savunma potansiyelinin finansmanını direkt ve kıymetli ölçüde artırması, aslında Avrupa’nın ortak çıkarıdır. Buna kuşkum yok. Ukrayna’dan alınan dehşetli dersin kimseyi kuşkuya düşürmemesi gerektiğini düşünüyorum, bu nitekim gerekli. Donald Trump bunu söylediği için değil, hayli objektif halde tabir ediyorum.”

Trump’ın kelamlarının herkes için, bilhassa de gerçek tehdidin farkında yahut tam farkında olmayanlar için “soğuk bir duş etkisi” yapması gerektiğine inandığını aktaran Tusk, “Gerçekten ABD ile tam işbirliği için çabalamamız gerekiyor ancak Avrupa’nın da kendi güvenliğine yatırım yapması gerekiyor” dedi.

Tusk, lakin herkesin Trump’ın kelamlarını ciddiye almak zorunda olmadığını belirterek, şöyle devam etti:

“Transatlantik işbirliğinin güvenliğimizin temeli olarak kalmasını sağlamak için elimizden geleni yapmalıyız. Bu alanda yakın ve işbirliğinin güzel bir alternatifi yok. Avrupalı NATO üyeleri ile ABD ortasında, Washington’daki durum ne formda gelişirse gelişsin, buna ehemmiyet vermenin hem bugün hem de gelecek kuşaklar için misyonumuz olduğuna inanıyorum” diye konuştu.

AB’nin, Rusya kadar askeri güce sahip olmaması için hiçbir neden olmadığını lisana getiren Tusk, Avrupa’nın askeri zorluklar da dahil olmak üzere her türlü zorluğun üstesinden gelebilmesini sağlama konusunda hakikaten argümanlı olmak için birçok neden olduğunun altını çizdi.

“KİMSE VARSAYIM EDEMEZDİ”

Tusk, tarihin çok acımasız olduğunu kanıtladığına işaret ederek, “Hatta birkaç yıl evvel hiç kimse Polonya ve Almanya’nın, Ukrayna’yı Rus saldırganlığından korumak için askeri açıdan bu kadar yakın çalışacaklarını düşünemezdi” dedi.

Scholz ile hava savunma alanı da dahil olmak üzere ikili seviyede ve Avrupa’da işbirliğinin ağırlaştırılması gerektiğini konuştuklarını aktaran Tusk, “Biz de Avrupa olarak bunu Polonya ve Almanya ortasındaki işbirliği çerçevesinde mümkün olan en kısa müddette, yani 5 yahut 10-15 yılda değil, önümüzdeki 12 ayda yapmak istiyoruz” diye konuştu.

Tusk, herkesin tarihten çıkarması gereken dersler olduğunu vurgulayarak, bu bahiste ne yapılması gerektiğini bildiklerini söyledi.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu