Almanya’nın Türkiye’deki temsilciliklerini 3 ve 31 Ekim günlerinde kapatma nedeni..

Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği’nce, Türkiye’deki temsilciliklerinin, 3 Ekim ve 31 Ekim günlerinde kapalı olacağı duyuruldu.

Büyükelçiliğin sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki resmi hesabından ‘önemli duyuru’ olarak yapılan paylaşımda, “Türkiye’deki temsilciliklerimiz 3 Ekim 2017 ve 31 Ekim 2017 tarihlerinde kapalı olacaktır” denildi.

Büyükelçiliğin yaptığı açıklamanın ardından, hükümete yakın Takvim Genel Yayın Yönetmeni Ergün Diler’in 26 Eylül 2017 tarihli “Korkuları büyük” başlıklı yazısı hatırlatıldı.

Ergün Diler, işaret edilen o yazıda şu iddiaları gündeme taşımıştı:

“Türkiye, Kerkük’e müdahalede bulunma hakkını eski anlaşmalardan alıyor. Bunu ABD de kabul etmiş durumda. Pentagon, Türkiye’yi geri planda tutmak için iki yol üzerinde çalışıyor. Biri Türkiye’nin Başika kampına büyük bir saldırı! Tabi ki taşeron DEAŞ ile… İkincisi de yine aynı enstrümanla büyük şehirlere operasyon! DEAŞ üzerinden yapılacak bu saldırı, Türkiye’ye, ‘Kuzey Irak’a girme, bedel ödersin’ mesajı olacak.”

Daha önce saldırı istihbaratıyla kapatılan temsilcilikler için de bu uyarı hatırlandı.

Ancak, olayın bu kez başka bir boyutu vardı.

Ekim 2017 ve 31 Ekim 2017 tarihlerinin Almanya’da resmi tatil olması nedeniyle Türkiye’deki Alman temsilciliklerin de kapalı tutulduğu belirtildi.(odatv)

Jurnalci.com