Ekonomi

Altın sert yükselişine devam ederken gram altın 1.030 liraya çıktı

Paylaş:

Altın, makus günleri geride bırakarak süratli bir artış trendine girerken, gram altın fiyatları da üst taraflı hareket etti. Yatırımcısının yüzünü güldüren altın, güne artışla başladı.

ALTIN, SENEDE BAŞINDAN BU YANA 11,6 KIYMET KAYBETMİŞTİ

Ons altın, 2022 yılına 1.828 dolardan başlayarak Rusya-Ukrayna Savaşı ile tarihi tepelere çıkıp,2.070 dolara kadar ulaştı. Tüm dünyayı tesiri altına alan enflasyon nedeni ile merkez bankalarının sıkı para siyasetleri izlemesi ayrıyeten, Fed’in faiz artışı altının bedelinin azalmasına neden oldu. Ons altın sene başı fiyatına nazaran yüzde 11,6 oranında paha kaybetti.

DOLARIN ARTIŞI ALTINI ERİTTİ

Dolar endeksindeki yükseliş başta olmak üzere tahvil faizlerindeki ralli ve azalan risk iştahının azalması bedelli metallere olan talebin azalmasına neden olurken dolar tarihi tepelere çıktı. Dolar endeksindeki artış 1.600 doların altına kadar geriledi.

ALTIN, HAFTA BAŞINDA RALLİYE GİRDİ

Altının gerileme eğilimi haftanın birinci süreç gününden itibaren bilakis dönmeye başladı. 1.600 dolara kadar çekilen ons altın, 1.723 dolara kadar çıktı. Bu artış yurtiçi piyasalara da yansıdı. Gram altın fiyatları bin liranın üzerine çıkarak 1.030 liraya kadar yükseldi.

3 Ekim’de, ABD’de ISM imalat endeksinin 50,9 ile Mayıs 2020’den bu yana en düşük düzeyine gerilemesi ile yükselişi ivme kazanan altının ons fiyatı, pazartesi günü yüzde 2,3 kıymet çıkarıyla 1.700 dolara yükseldi. 7 ayın en süratli yükselişini gerçekleştiren altının ons fiyatı, dün 0,6 artışla 1.710 dolardan süreç gördü.

Analistler, artan “resesyon” ihtarları ve zayıf ekonomik dataların, merkez bankalarını “şahin” para siyasetleri konusunda gevşemeye itebileceği beklentilerinin oluştuğunu belirterek, global tahvil faizlerinde yaşanan düşüşün de risk iştahındaki toparlanmaya katkı sağladığını söyledi.

Güncel altın fiyatları:

Gram altın: 1.030

Çeyrek altın: 1.678,00

Cumhuriyet altını: 6.689,00

Yarım altın: 3.349,00

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu