Alzeimer’la baş etmek için balık yiyin

ApoE4 adı verilen geni taşıyan ve demans tehdidi altında olan kişilerin beyindeki değişimi en aza indirebilmek için haftada bir kere deniz mahsulleri yemesi gerekiyor. Oysa deniz mahsulü yemek ApoE geninin diğer formlarına sahip kişilerde aynı etkiyi yapmıyor.

JAMA’da yayınlanan 286 adet beyin otopsisine dayanan bir çalışmaya göre deniz mahsullerinin beyindeki civa oranlarının yükselmesine etkisi var. Beyindeki diğer anomalilerin ise beynin civa oranları yüzünden olmadığı saptandı.

Yaşa, cinsiyete ve diğer etmenler göz önüne alınarak incelendiğinde, az deniz mahsulü yiyen ApoE4 geni taşıyıcılarda, haftada bir kere deniz mahsulü alanlara göre daha çok Alzheimer’e özgü gelişen amyloid plaka ve nörofibral düğümler görülüyor. Yani deniz mahsulü yemek Alzheimer olma tehdidini yüzde 47’ye düşüren bir beslenme biçimi.

Oysa, balık yağı tüketmenin beynin patolojik değişimleri üzerinde hiç etkisi yok.

Bu makalenin yazarı Rush Üniversitesi Epidemioloji Profesörü Martha Clare Morris, balık yeme yoluyla alınan civanın yaşlanan insanlar için daha az tehlike taşıdığına da işaret etmekte. Oysa hamilelik esnasında anne fazla civa alırsa bebeğin gelişiminde olumsuz etkileri olduğu saptanmıştı.

Profesör Martha Clare Morris “Demans yani bunama üzerine yapılan bütün araştırmalarda haftada bir kere deniz mahsulü tüketmenin faydalı olacağı sonucuna ulaşıldı.” diyor ve devam ediyor :”Henüz daha fazla deniz mahsulü yemenin riski daha da azaltıp azaltmayacağı ispatlanmadığı için haftada bir defa yemeyi öneririm.”

ilgili haberler