GüncelGündem

“Ankara’da Amerikan İzleri 1950-1969” dijital sergisi açıldı

Paylaş:

ANKARA (AA) – Ankara Aks’ın, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği desteğiyle hayata geçirdiği “Ankara’da Amerikan İzleri 1950-1969” başlıklı dijital serginin açılışı yapıldı.

CerModern’de gerçekleştirilen açılışa ABD’nin Ankara Büyükelçisi Flake, eşi Cheryl Flake, çok sayıda davetli ve sanatsever katıldı.

Burada konuşan Büyükelçi Flake, iki ülke arasındaki ilişkinin hükümet politikasından çok daha fazlasına dayandığını, bu noktaya bireyler, şirketler, işletmeler ve gruplar ile gelindiğini belirtti.

Bu sergideki fotoğraflarla Ankara’da bir nevi geçmişe doğru yolculuğa çıkacaklarını kaydeden Flake, “Bazı fotoğraflar siz ya da biz doğmadan çok önce çekilmiş olabilir. Ancak ABD ile Türkiye arasındaki bu ilişki uzun süredir devam ediyor.” ifadesini kullandı.

Flake, Ankara’daki ABD Büyükelçiliğinin açıldığında bir tren vagonunda hizmet verdiğini belirterek, bugün yeni büyükelçilik binasında 700’den fazla kişiyle hizmet vermeyi sürdürdüğünü söyledi.

Serginin büyük çaba sonucunda ortaya çıktığını anlatan Flake, emeği geçenleri tebrik etti.

Flake’in konuşmasının ardından dijital serginin gösterimi yapıldı.

“ABD ile Türkiye arasında zengin bir tarihin olduğunu gösteriyor”

Gösterimin ardından serginin önemine ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Flake, “Bu (sergi), ABD ile Türkiye arasında Cumhuriyet’in kuruluşundan bu yana uzanan zengin bir tarihin olduğunu gösteriyor. Bu yüzden önemli.” dedi.

Flake, sergide kendisini şaşırtan şeylerin de olduğunu dile getirerek, “Burada rodeo olduğundan haberim yoktu, Amerikan rodeoları. Bir çiftlikte büyüdüm. Rodeo yaparak büyüdüm ve (rodeonun) burada da yapıldığını görmek benim için sürprizdi. Bu harika.” ifadelerini kullandı.

İki ülkeyi birbirine bağlayan şeyin her şeyden çok “kültürel” ve “insanlar arasındaki bağlar” olduğunu vurgulayan Flake, “Eşim Cheryl üniversite sırasında buraya geldi ve dans turne grubuyla sahne aldı. ABD’ye döndüğünde o zamanlar en çok hatırladığı şey elbette ülkenin güzelliğiydi.” değerlendirmesini yaptı.

Flake, kültürel bağların insanları bir araya getiren en önemli unsur olduğuna dikkati çekti.

Proje hakkında

Ankara Aks’ın ABD Büyükelçiliği desteğiyle hayata geçirilen “Ankara’da Amerikan İzleri” projesi ile 1950-1969 yılları arasında Ankara’daki Amerikan nüfusunun etkilerine dair arşiv materyalleri dijital bir haritaya işlendi.

Proje kapsamında Ankara’nın ilgili yıllarda öne çıkan mekanları, sosyal ve kültürel ortamıyla ilgili belge ve fotoğraflarına ve konuya ilişkin bilimsel araştırmalardan oluşan arşive ulaşılabilecek deneyimlenebilir dijital sergi hazırlandı.

Sergi, 24-25-27 Şubat’ta Cermodern Flow Dijital Sahne’de ziyaret edilebilecek.

Muhabir: Muhammet Tarhan

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu