GüncelSiyaset

Ankara’dan Washington’a “yanınızdayız” mesajı

Türkiye, ABD'ye 40 adet F-16 uçağı başvurusu yaptı. Prof. Dr. Mustafa Türkeş ise “Bu talebin karşılığı yok." dedi.

Paylaş:

Türkiye’nin ABD’ye yaptığı 40 adet F-16 başvurusunu değerlendiren Prof. Dr. Mustafa Türkeş “Bu talebin karşılığı yok. Ankara ABD’ye ‘sizin yanınızdayım mesajı vermeye çalışıyor” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Joe Biden ile Erdoğan’ın 30 Ekim’de görüşme yapacak.

Türkiye’nin yaptığı bu talep, ABD ile yakınlaşma için bir ‘siyasi rüşvet’ olarak yorumlanıyor. Biden’ın Kongre’ye gönderdiği yazıda TSK’nin Suriye’deki varlığına ilişkin kullandığı “Türkiye’nin varlığı IŞİD ile mücadeleye zarar veriyor” çıkışı da gelişmelere başka bir boyut kazandırdı.

Ankara’dan Biden’ın açıklamasına tepkiler gelirken bunun yanı sıra yandaş medyada da ABD’nin Suriye’de PYD’ye kalkan olduğuna yönelik haberler yayımlandı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden Prof. Dr. Mustafa Türkeş gelişmeleri BirGün’den Secan Sinecan‘a değerlendirdi.

Türkeş, Türkiye’nin ABD’ye “yanınızdayım” mesajını vermeye çalıştığını söyledi.

Türkeş, “ABD’nin kesinlikle satmayacağı bir şey hakkında Türkiye’nin talepte bulunması tuhaf bir durum” diyen Türkeş şu ifadeleri kullandı:

“Biden görüşmesi öncesi ‘bakın ben sizin yanınızdayım’ mesajı vermeye çalışıyor Amerika’ya. Karşılığı olacak bir şey değil. Silah satışı oradaki tüccarlara cazip gelebilir. Ama tüm kapitalist sistemlerde silah sanayisini devlet finanse eder. Dolaysıyla Amerikan siyah sanayiini de devlet finanse ediyor. O açıdan bakınca gözden çıkardığı bir yönetimi ne kadar silahlandırmak ister emin değilim.”

Emperyalizm böyledir

Türkeş, Biden’ın Suriye’ye ilişkin açıklamasını ise şu şekilde yorumladı: “ABD, Suriye’nin kuzeyinde Kürtlere bir otonom sağlanırsa çekilirim diyor. Şu anda zaten uzatma yaptılar dolayısıyla henüz bir çekilme söz konusu değil. Orada bir otonom Kürt devleti oluşturma çabası devam ediyor. Bunu Suriye içerisinde nasıl konumlandıracak, önemli olan o. Şunu diyor ABD: ‘Ben Türkiye’deki yönetimle bunu pazarlık konusu yapmam’. Türkiye – ABD ilişkileri açısından bu yeni bir durum değil. Baştan beri Biden yönetimi ile aralarında bir mesafe var. Beni istediğim formül bu; buna evet dediğin noktada da senle iş yaparım mesajı veriyor. Emperyalizm dediğin de böyle bir şeydir zaten.”

 

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu