GüncelGündem

AP’de İsrail’in “Gazze’de soykırım yaptığı” nitelemesinin hukuki ve siyasi sonuçları tartışıldı

Paylaş:

BRÜKSEL (AA) – Ramallah merkezli “Al-Haq” insan hakları örgütüne bağlı hukuk araştırmacısı Maha Abdallah ve FIDH hukuk danışmanlarından Yosra Frawes’in moderatörlüğünde yapılan etkinliğe, Yeşiller Grubundan Fransız Milletvekili Mounir Satouri, Güney Afrika’nın Lahey Büyükelçisi Vusi Madonsela, Güney Afrikalı avukat ve insan hakları uzmanı Kayan Leung, FIDH Başkan Yardımcısı avukat Alexis Deswaef, Uluslararası ceza hukuku ve insan hakları uzmanı Savcı Johann Soufi, eski Belçika Federal Parlamentosu Milletvekili ve Senatörü Simone Susskind konuşmacı olarak katıldı.

Milletvekili Satouri, AP’de hala Gazze’de olanları İsrail’in kendini savunma hakkı çerçevesinde gören milletvekillerinin olmasını eleştirerek, “Düşünebiliyor musunuz? Bunu Avrupa’yı temsil eden insanlar söylüyor. Böyle bir ortamdayız.” dedi.

Haziranda yapılacak AP seçimlerine değinen Satouri, Avrupalı seçmenin bu kez her zamankinden farklı bir seçim yapacağını söyledi.

Satouri, AB ile İsrail arasındaki Ortaklık Anlaşması’nın iptal edilmesi gerektiğini vurguladı.

Güney Afrika’nın Filistin halkıyla dayanışması

Güney Afrikalı Büyükelçi Madonsela da ülkesinin apartheid deneyimi nedeniyle Filistinlilerin maruz kaldığı ihlalleri “vicdani bir borç” olarak Uluslararası Adalet Divanına (UAD) götürdüğünü belirtti.

Madonsela, başvurularının ardından İsrail’in tavrında bir şey değişmediğini, aksine saldırıların artarak devam ettiğini ifade ederek, “Bu da soykırım yapma niyeti olduğunu gösterir.” dedi.

Büyükelçi, Arap ülkelerini ellerinde araçlar olmasına rağmen Batı’ya baskı uygulamadıkları için eleştirdi.

İlk aşamada Filistin’i devlet olarak tanıma önerisi

Susskind de Belçika Federal Parlamentosunun 2015’te Filistin’in devlet olarak tanınması çağrısında bulunan bir kararı onayladığını hatırlatarak, Belçika’nın bu kararın arkasında durması gerektiğini söyledi.

Belçikalı eski siyasetçi Susskind, Avrupa ülkelerinin tümüne ilk aşama olarak Filistin devletinin tanımaları çağrısı yaptı.

Avrupa hükümetlerine baskı yapma çağrısı

FIDH Başkan Yardımcısı Deswaef, 116 ülkeden 188 kuruluşla çalıştıklarını belirterek, “Zor şartlar altında çalışıyoruz. Suçlar hakkında bilgi toplamaya çalışıyoruz.” dedi.

Gazze’de olanların “açıkça soykırım” olduğunu belirten Deswaef, bilinen diğer soykırımlardan çok daha fazla sivil, kadın ve çocuğun öldüğüne dikkati çekti.

Deswaef, AP’ye İsrail’i kınayarak eyleme geçme, İsrail’e silah ve mühimmat satışını durdurma konusunda hükümetlerine baskı yapma çağrısında bulundu.

Uluslararası dayanışmanın önemi

Avukat Leung da Güney Afrikalı bir insan hakları savunucusu olarak uluslararası dayanışmanın bu gibi durumlarda çok etkili olduğunu vurgulamak istediğini söyledi.

Uluslararası ceza hukuku ve insan hakları uzmanı Savcı Soufi de 1948 Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi gereği İsrail’in Gazze’deki eylemlerinin soykırım olduğunun kabul edilmesinin bir sorumluluk olduğunun altını çizdi.

Soufi, nihai karar mercisinin devletler olması nedeniyle uluslararası hukukun kendisini mesleki kariyeri boyunca hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.

Bu durumun eylemsizliğe bir mazeret olmaması gerektiğini savunan Soufi, halkın ve temsilcilerinin boykot ve gösterilerle seferber olması gerektiğini kaydetti.

Geniş katılımla yapılan panelin sonunda Filistin’e destek sloganları atıldı.

Muhabir: Selen Valente Rasquinho

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu