Bilim - Teknoloji

Apple’ın Android telefonlardan kopyaladığı iPhone 15 özellikleri

Paylaş:

Apple’ın iOS işletim sistemi ve Android her zaman kıyaslanıyor. Birbirlerinden bazı orijinal özellikleri kopyalayan şirketler, her zaman da eleştiriliyor. Apple da zaman zaman yıllardır Android cihazlarda olan özellikleri iOS’a yepyeni bir özellik gibi getiriyor olmasıyla topa tutuluyor.

Donanımhaber’de yer alan ayrıntılara göre bu kopyalama durumu iPhone 15 serisinde de yaşanıyor. İşte Apple tarafında daha önce olmayan ancak Android tarafının bir süredir kullandığı beş temel özellik:

3D VİDO KAYDI: HTC EVO 3D

Bir zamanların popüler akıllı telefon üreticisi HTC, en iyi dönemlerinde endüstri için sarsıcı yenilikler yapan bir firmaydı. Android tarafında 3D video kaydını 2011 yılında tanıtan ilk telefon olan HTC Evo 3D, teknolojik sınırlamalar nedeniyle döneminde sınırlı bir ilgi gördü. 3D video ve 3D resim konsepti o dönem de oldukça ilgi çekiciydi ancak görünüşe göre Apple’ın iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max ile gelen Spatial Recording, bu özelliğin ana akım haline getirebilir.

USB-C ÖZELLİĞİNİ GETİRMEKTE DİRENEN APPLE’A KIYASLA LE 1 VE LE 1 MAX

Bu yılın pek çok kişi için en büyük “sürprizi” iPhone 15’in USB Type-C portu ile gelmesi oldu. Apple, 2012’den bu yana ilk kez Lightning portu dışında bir konektöre sahip bir iPhone tanıttı. Tüm bunlar AB’nin baskısı sayesinde gerçekleşmiş olsa da oldukça uzunca bir süredir Android dünyası USB-C portunu kullanıyor. İlk olarak LeEco’nun 2015 yılında Le 1 ve Le 1 Max adlı Android telefonlarında gördüğümüz USB-C, o tarihten beri Samsung, Xiaomi ve diğerleri için bir standart haline geldi.

TASARIM TARAFINDA PRO MAX’LERDE GEÇİLEN TİTANYUM ÇERÇEVE: ESSENTIAL PH-1

Bir akıllı telefona titanyum çerçeve getiren ilk Android telefon Essential PH-1 olmuştu. 2017 yılında Essential PH-1, döneminin en şık görünen cihazıydı. Cihazı üreten Essential Products, Android’in kurucu ortağı Andy Rubin tarafından yaratılmıştı. Ancak firmanın ömrü kısa sürdü. 2020 yılında kapatılan firmanın marka hakları 2021 yılında Carl Pei’nin Nothing girişimi tarafından satın alındı. Titanyum çerçeve ise çok fazla gördüğümüz bir şey değil. Titanyum sadece paslanmaz çelikten daha güçlü değil, aynı zamanda daha hafif ve korozyona karşı daha iyi direnç özelliklerine sahip. Bu arada Galaxy S24 Ultra’nın da titanyum çerçeveye sahip olacağına dair sayısız söylenti bulunuyor.

KESİNLİKLE İLK DEĞİL: PERİSKOP KAMERA SENSÖRÜ HUAWEI P30 PRO

iPhone 15 Pro Max, görüntü kalitesi ve ayrıntıların korunması açısından standart bir zoom kameradan daha iyi çalışan periskop zoom kamera ile geliyor. Bu özellik, 2019’da piyasaya sürülen Huawei P30 Pro da dahil olmak üzere çoğu üst düzey Android telefonda yaygın olarak kullanılıyor. Yeni periskop kamera ile iPhone 15 Pro Max’in optik yakınlaştırması daha iyi sonuçlar sağlayacaktır.

SESLİ/SESSİZ ANAHTARI YERİNE GELEN ÖZELLEŞTİRİLEBİLİR DÜĞME GALAXY S8

Galaxy S8 serisi ile Samsung, bir düğmeye basıldığında sanal asistanını devreye sokan Bixby düğmesini tanıttı. Piyasaya sürüldükten bir süre sonra düğme kişiselleştirilebilir hale geldi ve Bixby dışında kamera veya bir uygulamayı açmak için kullanıldı. Note 10 serisinden bu yana Samsung cihazlarında Bixby veya benzeri bir tuş olmasa da artık iPhone 15 Pro’larda benzer işlevlere sahip Eylem düğmesi bulunuyor.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu