Ekonomi

Apple’ın Çin’deki iPhone fabrikasında şiddetli protestolar başladı

Paylaş:

Apple’ın Çin’de iPhone üretimi yapan ana fabrikasında çalışan yüzlerce emekçi hareketlere başladı ve güvenlik çalışanıyla çatıştı. Bloomberg’in haberine nazaran, şovlar Çin idaresinin aylardır sürdürdüğü sıfır Covid siyasetinin yarattığı tansiyonun eseri.

Bir şahidin protestolardan gönderdiği görüntülere nazaran, Apple için üretim yapan Foxconn Technology Group fabrikasındaki emekçiler, bugün sabah saatlerinde yatakhanelerden dışarı çıkarak protestolara başladı. Protestolar sırasında güvenlik güçleri ile arbede yaşandı.

Başka bir görüntüde da beyaz giysili çok sayıda kişinin yerde yatan bir kişiyi sopalarla dövdüğü görüldü. İnsan kalabalığı barikatları geçmeye çalışırken birkaç kişinin polis arabasının etrafını sardığı ve aracı sallamaya başladığı da kameralara yansıdı.

Bir öteki görüntüde ise bir erkek çalışanın covid testleri için yöneticilerle tartıştığı görüldü. Emekçi, “Burası için nitekim korkuyorum, artık hepimiz Covid olumlu olabiliriz” dedi. Bir diğeri, “Bizi vefata gönderiyorsunuz” diyerek yöneticilere reaksiyon gösterdi.

Foxconn temsilcileri ise olay hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

DIŞ DÜNYAYA KAPALI ÇALIŞMA DÜZENİ

Foxconn’un Zhengzhou fabrikasında çalışanlar haftalardır dış dünyayla teması sonlu bir nizam içinde çalışmaya devam ediyordu. Bu sistem, üretimin devam etmesini sağlasa da çalışanlardaki tansiyonu de büyütüyordu.

Bloomberg’e nazaran, Zhengzhou kent merkezindeki fabrikada nadiren görülen şiddet olayları, karantinanın ekim ayında başlamasından bu yana artan tansiyonu yansıtıyor. Pek çok çalışanın geçen ay tesisten yaya olarak kaçtığı bildirilirken Foxconn’un ve mahallî yöneticilerin yeni işçi çekmek için alışılmadık derecede yüksek fiyatlar ve daha güzel çalışma şartları vaat ettiği belirtildi.

DURUM DENETİM ALTINA ALINAMADI

Şirketin son haftalarda durumu denetim aldığı söylense de bu sabah başlayan protestolar bu durumun bu türlü olmadığını gösterdi. Pekin idaresi kısa müddet evvel yetkililere karantinaları azaltmalarını ve gayeye odaklı Covid denetimleri yapmalarını emreden yeni yönergeler yayınlamıştı. Fakat büyük kentlerde artan salgın, lokal makamları yine katı kısıtlamalara başvurmaya zorladı.

Çin’de yaşanan bu şiddet olayı covid salgını periyodunda yaşanan birinci olay değil. Daha evvel mayıs ayında, Quanta Computer’ın Şanghay’daki fabrikasında aylarca dış dünyayla temasları engellenen yüzlerce emekçi güvenlik işçisiyle çatıştı.

YUAN GERİLEDİ

Offshore piyasada yuan, haberin akabinde düşerek kayıplarını artırdı ve bugün en makus performans gösteren Asya para ünite oldu. SPI Asset Management yöneticisi Stephen Innes mevzu ile ilgili hazırladığı bir notta, “Yuan, hareket haberleri üzerine başka Asya para ünitelerinden düşük performans gösteriyor” dedi.

Innes notunda, “Ancak daha optimist bir yorum; Çin’in ‘covid-sıfır’ siyasetinin sona ulaştığı ve yetkililerin kısıtlamaları gevşetme gayretlerinin devam edeceği biçiminde olabilir” dedi.

APPLE GÜÇ DURUMDA

Zhengzhou fabrikasının, Apple’ın dünya üzerinde üretim yaptığı en kritik bölge olması şirkete ait telaşları de artırdı. Apple’ın yeni jenerasyon telefonlarının beşte dördü bu fabrikada üretiliyor.

Apple daha evvel bu ay beklenenden daha az üretim yapılacağı konusunda uyarmıştı.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu