Yazarlar

Araf!

Paylaş:

 

Araf!

 

Her hafta sonu olduğu gibi, yine keyfi aldığım bir cumartesi gecesinde yemeğimizi yiyor, bolca sohbet edip, gülümsüyorduk.

Konu nereden geldi, bilmem ama sohbetimiz anne ve babamın kabrini ziyaret ile bitti.

Bir anda kendimi ona söz verirken, Pazar sabahı kahvaltı sonrası mezarlık ziyaretine gideceğimizi konuşurken buldum.

Güzel bir Pazar sabahında Emirsultan’da anne ve babamın kabri başındayız.

Nasıl acı veriyor bazı şeyler…

Cemal Süreyya’nın dizeleri dolanıyor beynimde “Sizin hiç babanız öldü mü? Benim bir kere öldü… Kör oldum.

“Bir anda karmaşık duygular içinde buluyorum kendimi, beynimden geçenler, yaşadıklarım, yaşayamadıklarım, içimde kalanlar,

dışıma taşanlar..

Göz ucuyla Simyaci’ya bakıyorum.

Hiç tanımadığı, görmediği anne babanın kabri başında dua edişi, hiç bilmediği yabancısı olduğu bu şehirde mezarlıkta yanımda

oluşu…..

Beynim nerelere götürüyor yine beni, ne çok konuşuyor, ne çok hatırayı düşürüyor aklıma.

Unuttuğumu sandığım ne çok ölüyle buluşturuyor beni.

İlk 18 yıl önce babamı bir beyin kanaması ile kaybedince tanımıştım o gönül yangınını.

Deli gibi sevdiğim babam, yaslandığım çınarım, güven duygum, çok sevdiği kızına ve torununa bir veda bile edemeden gitmişti.

İlk o gün öğrendim bir gün herkesin hayatımızdan gideceğini, yürek yangınları ile baş etmek gerektiğini..

Sonra kimleri uğurlamadım ki bu yorgun gönlümden, ne çok insanı gömdüm içime ardıma bile bakmadan.

Ne çok cenaze namazı kıldı bu yürek dosttan, düşmandan..

Karşı mezarlıkta Corona yüzünden 3-5 kişi ile defnedilmeye çalıştıkları bir mefta var.Beyaz astronot görünümlü tulumuyla,

yüzündeki sıkıntılı ifadeyle bir an önce işini bitirip, gitmeye çalışan bir görevli ve ağlamaktan gözleri şişmiş bir adam..

Bakakalıyorum öylece.

Artık ne içimize gömdüklerimiz, ne toprağa verdiklerimiz acıtmıyor eskisi gibi. Korkuyoruz, bencilleşiyoruz, kalbimizle gönlümüz

arasına kilometrelerce mesafe koyuyor 21.yy in modası haline gelen düşünce mottosu “öncelik kendimiz” “ben harikayım”

söylemleri ile yaşayıp!! gidiyoruz. Üstelik bu düşünce yapısı mezarlıkta bile bizi yalnız bırakmıyor.

Nazım Hikmet’in “En fazla bir yıl sürer yirminci yüzyılın ölüm acısı” dizeleri geliyor aklıma.Ne kadar insan olmaktan,

duygularımızdan uzak olduk. En son ne zaman gittiniz sevdiklerinizin kabirlerine, ne zaman yokladınız yüreğinize

gömdüklerinizi.

Ne zaman korkmadan, çekinmeden içiniz patlayana kadar ağladınız.?

Ne zaman kendinizden kaçtınız en son? Ne zaman bayram sabahı görevi değil de karşı koyamadığınız bir özlem duygusu ile

yaptınız kabir ziyaretini.

Ya içimizde öldürdüklerimiz, cenaze namazını çoktan kıldıklarımız, defnettiklerimiz, beklettiklerimiz, ARAF’ta bıraktıklarımız..

Ne çok düşünce geçiyor beynimden ve yüreğimden ince bir sızı.. Simyaci arkamda durmuş” mezar taşını değiştirelim canım”

diyor.

Ona yaşlıyorum sırtımı  ne çok cenaze bırakmışım diye düşünüyorum, kimilerini toprağa vermişim kimilerini Allah’a havale

etmişim ama cenaze namazını kıldırmadığım hiç bir ölüm olmamış benim.

Ortada bırakmamışım hiç bir gideni… Elini tutuyorum “Gidelim” diyorum usulca..

Gidelim…

Hayat kesintisiz devam eden bir yolculuk.

Bazen delice acıtır kalbimizi, yorar, en sevdiklerinizden ayırır.

Bazen yeni bir yolcu karşılar sizi, yolu birlikte adımlamak için.

Bazen kısacık molalar verdirir, “Dinlen ve düşün” der,” ben  dönmeye devam edeceğim ve seni de son nefesine

kadar döndüreceğim her nefeste yeni bir şey öğreneceksin, acılarla yüzleşecek ve olgunlaşacaksın” devam eder sözlerine

“Affetmeyi öğreneceksin. Üstelik bunu yalnızca kendin için yapacaksın” “Vedalaşmayı bileceksin zamanı geldiğinde acıtan ne

varsa” “Sağlam sınırlar çizeceksin bir yanında sen, diğer yanında acı verenler olacak”

Elimi sımsıkı kavrayan ele bakıyorum, Selvi ağaçlarının arasından gülümsemeye çalışan kış güneşine, ölümün kol gezdiği

mezarlıkta harika bir melodi ile şakıyan kuşlara..

Ah hayat ne güzelsin

Ne bol sürprizleri olan

Ne bol seçenekli..

Sosyal medya paylaşımlarının taziye ilanı gibi olduğu bu günlerde, tüm acılara inat, sıkıca tutun sevdiğiniz eli, yeni bir yolculuğa

çıkın kalbinizin götürdüğü yerlere.

Dünya döndükçe , ölüme inat hâlâ tutunacak bir mucize var diyecektir size..

Yeni hafta mucizeniz olsun…

 

Paylaş:

DEKTROZ MONOHİDRAT

Dekstroz monohidrat, bir molekül kristal suyu içeren, saflaştırılmış ve kristallendirilmiş D-glikozudur. Nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Saf haliyle 100’lük bir dekstroz eşdeğerine sahiptir , bu da %100 saf dekstrozun başka maddelerle bir karışımın olmadığını gösterir.

Anhidrus ve monohidrat olmak üzere iki türü olan dekstrozun monohidrat türü; nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Dekstroz anhidrusun elde edilmesi ise,  60 oC'nin üzerinde ürünün yeniden kristalize edilmesiyle gerçekleşmektedir.

Yüksek glisemik endeksi nedeniyle sindirilmesi kolay , tüketmek için güvenli ve uzun raf ömürlüdür. Fermente olabilen bir karbonhidrat kaynağı olan dekstroz ekonomik bir şeker kaynağıdır.

Fırıncılık ürünlerinde maya besin yeri bileşeni olarak görev yapan dekstrozun olmaması durumunda mayalar, hamurun kalitesine doğrudan etkileyecek şekilde nişasta ve gluteni kendilerine besleyici bileşen olarak kabul etmekte, bu durumda mayalama sürecinde önemli gecikmelere yol açmaktadır. Eğer maya besini olarak şeker kullanılırsa, maya tüketmeden önce bunu dekstroza dönüştürmek ihtiyacı duymaktadır. Bu durum, daha fazla miktarda maya kullanımına da yol açmakta, sonuçta fırınlama öncesi uzun süreli bekletmeden kaynaklanan ekmek somununun solgun ve tazelik kaybı yaşamasına da neden olmaktadır.

Fermente olabilecek bir karbonhidrat olan dekstroz, karbondioksit için de en ekonomik kaynağı oluşturmaktadır. 

Hazır gıda ürünleri, süt ürünleri, karbone edilmiş içecekler, reçel ve jölede de yaygın şekilde kullanım alanı bulan dekstrozun sukroza göre en büyük avantajı, ılımlı bir tatlılığa sahip olması ve gıdaya özgü aromayı yok etmemesi ve sukroz kadar güçlü koruyucu etki göstermesi sayılabilmektedir. 

Karbonhidratlar içerisinde tek şekerli (monosakkarit) olan dekstroz, yüksek enerji kapasitesi sebebiyle, enerji içeceklerinde ve serumda yüksek oranda kullanılır. Dekstroz, oldukça hızlı emilme ve kana karışma özelliğine sahiptir.

Doktorlar, dekstroz monohidratı küçük çocukların beslenmesi, diyabetik hastalarında insülin şoklarına karşı, obezitenin tedavisinde, daha fazla fiziksel faaliyet gösterilen durumlarda kan şekeri düzeyinin ayarlanmasında kullanılmaktadır.

Bu özelliklerden dolayı dekstroz monohidrat, uygun vitamin ve minerallerle formüle edilerek fiziksel stres gibi durumlarda kullanılan preparatların bileşiminde yer almaktadır. 

Humektant olması, higroskopitesi ve sıkıştırılabilirlik gibi fonksiyonel özelliklere sahip olan dekstrozun anhidrat türü ise, düşük nem düzeylerinin sürdürülmesi gereken ürünlerde serbest suyu kontrol etmektedir.

Dekstroz, dehidrasyon tedavisinde de kullanılır. Vücutta metabolize edilip kaybolur ve serbest kalan su, hücre dışı ve hücre içi sıvı kompartmanındaki eksikliği tamamlar. Birincil su eksikliğinde, eksikliğin derecesine göre 3 litre veya daha fazla vermek gerekebilir.

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com-www.nanotozlar.com-www.claypacks.com,www.potasyumsilikat.net

www.netyerim.net,www.dmrsuren.com,www.magnezyumoksit.com,www.nanomikron.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu