Ekonomi

Asgari Ücret Zammında Ankara’nın İnce Oyunu

Paylaş:

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Kasım ayı enflasyon rakamlarını 4 Aralık Pazartesi günü saat 10.00’da açıklayacak. TÜFE, Ekim ayında yüzde 3,43, yıllık bazda da yüzde 61,36 artış göstermişti.

Milyonlarca emeklinin maaşlarına ve asgari ücrete yapılacak zam için Kasım ve Aralık enflasyon verileri bekleniyor. Bu yılın ikinci yarısında gerçekleşecek birikimli enflasyon, maaş ve ücretlere zam olarak yansıyacak.

DÖRT AYLIK ENFLASYON

Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında enflasyon yüzde 29,41 olarak gerçekleşti.

Merkez Bankası, enflasyon tahmini bu yıl sonu için yüzde 65, 2024 için yüzde 36 ve 2025 için de yüzde 14 olarak güncelledi.

Enflasyonun, Merkez Bankası’nın tahminine yakın bir düzeyde gerçekleştiğini düşünelim. Bu yılın ikinci yarısı için birikimli enflasyon, yüzde 37-38 aralığında oluşacak.

SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına, yeni yılda bu oranda zam yapılacak. Bu oran, memur ve memur emeklilerinin aylıklarına da doğrudan yansıyacak. Memur ve emeklilerinin maaşları, yılın ilk yarısı için toplu sözleşmeden gelen yüzde 15’le birlikte yaklaşık yüzde 50 zamlanacak.

ENERJİ ZAMLARINA FREN

Elektrik ve doğal gaz zamları, enflasyonu doğrudan artırıyor. İktidar, bir yandan yıl sonu enflasyonunu öngörülen düzeyde tutmak diğer yandan da 31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimler öncesinde vatandaşın tepkisini çekmemek için elektrik ve doğal gazda “sonuç odaklı” bir politika izliyor.

Gerekli de olsa zamlar yapılmıyor, seçim sonrasına erteleniyor. Bu çerçevede enerjide, birikmiş zamların abonelere yansıtılacağı, “maliyet bazlı fiyatlandırma”ya geçiş hazırlıkları sürüyor.

EPDK TOPLANACAK

Ankara, 1 Aralık’tan geçerli olacak yeni doğal gaz ve elektrik tarifelerini açıklamaya hazırlanıyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), 30 Kasım Perşembe haftalık olağan toplantısını yapacak. Kurul’un, yeni elektrik tarifesini de karara bağlaması bekleniyor.

Sektör yetkilileri; gerek sanayi ve ticarethane gerekse de konutta elektriğe zam beklemediklerini söyledi. Sektör, 2024 yılının ilk çeyreğinde de olağanüstü bir gelişme yaşanmazsa elektrik tarifelerinin değişmeyeceğini düşünüyor.

BOTAŞ’IN ZOR KARARI

BOTAŞ da doğal gaz tarifeleri üzerinde çalışıyor. Sektöre göre, doğal gaz piyasasında maliyetler arttı. Ağırlıklı ortalama satış fiyatları, maliyetin altında kaldı.

Sektör, “Buna rağmen konutlara, bu kış zam yapılmaz. Sübvansiyon devam eder. BOTAŞ’ın, 1 Aralık’ta sanayi ve elektrik üreten santrallara sattığı doğal gaza zam yapması da düşük olasılık. Olası bir zam, enflasyona neden olacaktır. Bu da yıl sonu tahminlerinin bozulmasına yol açacaktır” diye konuştu.

Ankara’da, seçim öncesi ince hesaplar tam gaz devam ediyor.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu