GüncelGündem

Asgari ücrette 4 senaryo üzerinde duruluyordu, Bakan Bilgin bir rakama kapıyı kapattı

Paylaş:

Son aylarda arka arda gelen artırımlar, enflasyonun yükselmesi, kurun artması ile birlikte baş gösteren hayat pahalılığı vatandaşın belini büktü. Bu kapsamda temmuz ayında orta artırım yapılan taban fiyat, 5.500 TL’yi buldu. Milyonlarca insanın gözü artık ise aralık ayında başlayacak komite toplantıları ile belirlenecek olan yeni minimum fiyat artırımına çevrilmiş durumda.

İLK TOPLANTI ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE

Asgari ücretlinin beklediği fiyat tespit kurulu birinci toplantısını aralık ayının birinci haftasında gerçekleştirecek. Emekçi, patron ve hükumetten 5’er temsilcinin katılacağı komite, yeni yılda geçerli olacak minimum fiyatı belirleyecek.

KULİSLERDE KONUŞULAN 4 SENARYO VAR

Öte yandan milyonlarca insanın merakla beklediği taban fiyat artırımında 4 farklı senaryo üzerinde duruluyor. Ocak 2023 itibariyle taban fiyata yüzde 24 ila yüzde 55 ortasında artırım yapılması kulislerin bir numaralı konusuyken bu 4 senaryo ise şu halde… Bunlardan birincisi, minimum fiyata yüzde 24 artış gelmesi halinde yeni sayının 6.800 TL olacağı tarafında. Üzerinde durulan bir öteki senaryo da yüzde 40’lık artış. Şayet bu mümkünlük gerçekleşirse minimum fiyat 7.700 liraya yükseltecek. Bir öbür seçenek de yüzde 47’lik artış olması. Bu halde olursa taban fiyat 8.085 TL’yi bulacak.

ÇALIŞANIN UMUDU SON OLASILIK

Üzerinde durulan son mümkünlük ise yüzde 55’lik bir artırımın yapılması. Şayet bu ihtimal gerçekleşirse taban fiyat 8.500 TL’ye yükselecek ve enflasyon altında ezilen çalışanlar böylelikle az da olsa rahat bir nefes alacak.

“İŞLETMELERİN ÖDEYEBİLECEĞİ BİR FİYAT ARAYIŞINDAYIZ”

Ancak Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim’in bugün yaptığı açıklamada çalışanları mutlu etmeyecek kelamlar kullandı.Bilgin, “5 bin 500 lira olan taban fiyata yüzde 50 artırım olur mu?” sorusuna,”Hayali değil gerçekçi bir sayı üzerinde durmak lazım. İşletmelerin ödeyebileceği bir fiyat arayışındayız” karşılığını verdi.

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu