Aşık Veysel ile Fikret Kızılok’ un Hikayesi

Bir modern zaman filozofu, sazını derdine ortak eden büyük Ozan Veysel ŞATIROĞLU namı diğer Aşık Veysel. Sesiyle, sazıyla, sözüyle içimizde dokunan büyük ozanın gerçekten hayatına dokundukları oldu, onlardan biri de Fikret KIZILOK. Bugün aramızdan ayrılışının 16. yılı

henüz genç yaştaki Fikret Kızılok, plak çıkarmak istemektedir. Plağa iki şarkı seçmiştir, büyük usta Aşık Veysel’den  Yumma Gözün Kör ve Söyle Sazım Gibi hem röportaj yapmak hem tanışmak hemde şarkılar için izin istemeye  Gazeteci arkadaşı Arda Uskanla Aşık Veysel’in Sivas-Sivrialan’daki köyüne giderler.

Aşık Veysel  iki gün evinde Fikret KIZILOK ve Gazeteci arkadaşı Arda Uskan ı misafir eder
Bir gece gözlerinin nasıl kör olduğunu anlatıyor onlara:
‘Tek gözüm zaten görmüyordu. Kırlangıç Uşağı diye seyyar doktorlar vardı. Onlar göz açarlardı, göz doktoru idiler. Babam rahmetli, gösterdi, baktılar. Sağ gözü ışık görüyor, üzerindeki perdeyi alırsak açılır. Akdağ madenine getir, orada tedavi edelim dediler. Onlar gittiler, bizde bir sevinç fakat fakirlik var. Babam para bulacak da götürecek, açtıracak! O arada öküzün önünden saman irisini, tozunu, toprağını temizlemek için ahıra girdik. öküz bağlıydı. Hayvan kafasını böylesine sallayınca boynuzunu tam gözümün üstüne vurdu. Sağ gözüm de aktı gitti. O ışık da kayboldu.’ Der
Aşık Veysel’in anlatacakları bittiğinde, Kızılok eline gitarını alır ve çalmaya başlar. Sonra bir cesaret gelir ve büyük ozandan şarkılarını ister, cebinde 250 kuruş telif parasını teklif eder.
Aşık Veysel gülümseyerek  ‘o parayı al şirketine götür, gazoz parası yapsınlar ama sen güzel söylüyorsun oğlum. İstediğin şarkımı kullanabilirsin’ der.
Bu sözlü anlaşmadan birkaç ay sonra Fikret Kızılok’un ilk plağı çıkarır. Plak satış rekorları kırar ve Kızılok Altın Plak kazanır. Kazandığı Altın Plakı götürüp ustasına; Aşık Veysel’e hediye eder.
Aşık Veysel 21 Mart 1973’de hayatını kaybettiğinde Kızılok, ‘Ustam öldü, toprak oldu. Ustamın parmaklarına değen bu sazın da toprak olması gerekir. Artık ona can veren parmaklar yok’ diyerek Veysel’in mezarı başında sazını kırıyor ve bir süre müziğe veda eder.
Münir Fikret Kızılok (10 Kasım 1946, İstanbul – 22 Eylül 2001, İstanbul), Türk rock müziği sanatçısıdır. 1946 yılında İstanbul’da doğdu. Hafif Türk müziği için rock tınıları ve deneysel çalışmalarıyla yakın dönemin en önemli sanatçılarından biridir. 22 Eylül 2001’de bir hastanede uzun süredir çektiği kalp hastalığı yüzünden hayatını kaybetti.

ilgili haberler