“Atatürk, ‘Size ölmeyi emrediyorum’ dediğinde siperlerinden ok gibi fırlayanlar bizdik”

AKP, seçim manifestosunu bugün açıklıyor. Geçen hafta İzmir’de yaptığı mitingle seçim çalışmalarını başlatan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Adalet ve Kalkınma Partisi’nin İstanbul İl Kongresi’nde partisinin seçim manifestosunu duyuracak. Erdoğan, bir hafta sonra da seçim beyannamesini açıklayacak.

İstanbul Bakırköy’deki Sinan Erdem Spor Salonu’nun önündeki kalabalığa seslenen Erdoğan, “Bizi bölmek isteyenlere en büyük şamarı 24 Haziran’da tekrar vuracağız. Bunun adı ne olacak, Osmanlı tokadı olacak” ifadelerini kullandı. Salondaki konuşmasına da Osmanlı İmparatorluğu vurgusu yaparak başlayan Erdoğan, “Dedem Osman Gazi’nin rüyası hakikat oldu” dedi.

“Atatürk, ‘Size ölmeyi emrediyorum’ dediğinde siperlerinden ok gibi fırlayanlar bizdik”

Erdoğan’ın konuşmalarının satır başları şöyle:

-Bu toprakları bize vatan yapan aziz milletim. 1071 Malazgirt Zaferi’nden bu yana bu topraklar bize yurt oldu. Bizim devletimiz Söğüt’te çadırlarda kuruldu. Dedem Osman Gazi’nin rüyası hakikat oldu. Devletimiz adalet sevdasıyla büyüdü. Bursa ve Edirne de kök saldı. Sultan Fatih bizim ceddimizdi. Kudüs’ü alan Selahattin Eyübi bizdik. Kanla alınan toprak, parayla satılmaz diyen Abdülhamid bizdik. Çanakkale’de canını veren, düşmana geçit vermeyen bizdik. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ”Size ölmeyi emrediyorum” dediğinde siperlerinden ok gibi fırlayanlar bizdik. Bu yurdun namusunu işgalcilere çiğnetmeyen bizdik, toprakları sıksan şuhedamızın fışkırdığı, türkümüzün okunduğu Türkiyemizi aziz bildik.

-1923’te Atatürk’ün öncülüğünde devletimizin yönetim şeklini cumhuriyet olarak ilan edildi. 28 Şubat’ta milletin inancını boğmaya kalkıştılar. Her darbede acı çeken biz olduk. Varlığımıza, huzurumuza, refahımıza kast ettiler. Yılmadık, yıkılmadık. Erdem irade ve cesaretle Türkiye’yi şahlandırdık. Hep birlikte büyüdük, hep birlikte özgürleştirdik. Biz durmadık, onlar da durmadı. 27 Nisan’da bir e-muhtıra ile karşımıza çıktılar. Biz milletin iradesine sahip çıktıkça onlar daha da öfkelendi. Geri durmadık, diklenmedik, dik durduk. Onların küresel efendilerine de eyvallah etmedik.

-Küresel düzenin haksızlıklarına dünya 5’ten büyüktür diye haykırdık. Somali’deki, Bosna’daki katliamlara gür bir sesle haykırdık, elimizi taşın altına koyduk. Başkalarının ilgisizliğine aldırmadan, kendi imkanlarımızla mazlumların sesi olduk. Zulme karşı merhametten, sömürüye karşı ortak çıkardan, kibire karşı kardeşlikten yana olduk.  Mazlum Filistin halkının davasını her platformda savunduk. Davos’ta işgalcilere karşı ‘one minute’ dedik. One minute önemli bir istasyondu. Suriye ve Irak’tan buraya gelen milyonlarca muhacire hiç tereddüt etmeden kapımızı açtık.

-2013 yılında ekonominin her alanında en yüksek değerleri yakaladığımızda şer cephesi yeniden harekete geçti. Göreve geldiğimizde IMF’e borcumuz 23 milyar dolardı, Merkez Bankası rezervi 27.5 milyar dolardı. 2013’te IMF’e olan borcu sıfırladık. Şu anda borcumuz yok, bitti. Merkez Bankamızın döviz rezervi 114.5 milyar dolar, buraya çıktık. Gezi kalkışması ile istikrarımıza kast ettiler. Şehirlerimizi talan ettiler, demokrasimizi hedef aldılar, ihanet çetesi aracılığıyla siyasetimizi teslim almaya kalktılar. Ne yaptılarsa teslim olmadık, milletin iradesini çiğnetmedik. Milletin engin ferasetine güvendik. Milletimizin teveccühü ile cumhurbaşkanı seçilerek hain planları başlarına çaldık.

-Cumhurbaşkanı seçilmemizin ardından emperyalistlerin beslemesi teröristler için harekete geçtik.

“Biz 15 Temmuz’da çıplak elleriyle tankları durduranlarız, siz o gece ölümü öldürdünüz”

-Cumhurbaşkanı seçilmemizin hemen ardından emperyalistlerin beslemesi olan bölücü örgütün düğmesine bastılar. İnsanlarımızı katlettiler, insanımıza kast ettiler. 15 Temmuz’da tanklarla, savaş uçaklarıyla üstümüze geldiler. Devletimizin silahları ile milletimizin canına kast ettiler. 251 kardeşimizi şehit ettiler, 2 bin 193 kardeşimizi de yaraladılar. Yakın tarihin en kahraman direnişi ile bunları başarısızlığa uğrattık. Biz 15 Temmuz’da çıplak elleriyle tankları durduranlarız. Sizleri kutluyorum, siz o gece ölümü öldürdünüz. Biz 15 asırdır okçular tepesini bekleyenleriz. Biz bu toprağı kanlarıyla yoğurarak vatan kılanlarız.

-AK Parti’nin hamurunu siz yoğurdunuz. AK Parti’nin hikayesi sizin hikayenizdir. Bu hikayede, dili duları anaların istekleri var, babaların beklentileri var, okul sıralarındaki gençlerin umutları var, genç kızlarımızın yarınları var. Hamdolsun, milletimiz bizi dualarına, isteklerine, yarınlarına, destanlarına ortak ederek emanetine layık gördü.

“İstanbul Türkiye’dir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın salon dışında yaptığı konuşmanın öne çıkan bölümleri:

-Kardeşlerim unutmayın İstanbul Türkiye’dir. Biz sadece Allah’ın huzurunda rükuda ve secdede eğildik bundan sonrada böyle olacak. Rabbime hamd ediyorum bana sizler gibi yol arkadaşları nasip etti.

-Manifestomuzla, inşallah başkanlık sisteminin geleceğini ortaya koyacağız.

“Paralel devleti çok sevenler Pensylvania’ya”

-81 milyon tek milletiz. Bizi bölmek isteyenlere en büyük şamarı 24 Haziran’da tekrar vuracağız. Bunun adı ne olacak, Osmanlı tokadı olacak. Zira bizi bölemeyecekler. Topraklarımızı parçalayamayacaklar.-Sınır ötesine geçtik mi, geçtik. Neden, çünkü rahat durmadılar.

-Paralel devleti çok sevenler Pensylvania’ya. Biletlerini de alırız, göndeririz.

Yıldırım: Hakkari buradadır; Edirne, Sinop, Trabzon, Kastamonu buradadır, Sivas buradadır

Başbakan Binali Yıldırım da Erdoğan’ın konuşacağı kongre öncesi dışarıdaki kalabalığa seslendi. Sinan Erdem Spor Salonu önündeki otobüs üzerinde konuşan Başbakan Yıldırım, “Yağmura rağmen salonun içinde dışında hıncahınç dolduran bu gönül kardeşlerimizi, yol arkadaşlarımızı en kalbi duygularla muhabbetle şahsım ve arkadaşlarım adına selamlıyorum. Sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum” dedi. “Bugün 24 Haziran’a giden yolda İstanbul Türkiye’ye bir mesaj veriyor” diyen Yıldırım, şöyle devam etti:

“İstanbul diyor ki burası bu mübarek şehir Türkiye’nin özetidir. Hakkari buradadır. Edirne, Sinop, Trabzon, Kastamonu buradadır. Sivas buradadır. 81 vilayet buradadır. Evlad-ı Fatiha’n buradadır. Balkanlar buradadır. Kafkaslar buradadır. Kısacası İstanbul Türkiye’nin özetidir. Biz bu yola çıkarken İstanbul’dan başladık. Recep Tayyip Erdoğan; liderimiz Pınarhisar’a gönderilirken bu şarkı burada bitmez dedi ve Ak Parti hareketini bu kutlu yürüyüşe İstanbul’dan başladık. Ak parti İstanbul’da doğdu Türkiye’ye yayıldı. Türkiye Ak parti oldu. Ak parti Türkiye’nin partisi oldu. Bugün sadece AK parti İstanbul il kongresini yapmıyoruz. Bugün aynı zamanda Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesine taşıyacak, 2023’e taşıyacak o büyük bir manifestoyu da genel başkanımız bugün milletimizle paylaşacak. Ülkemiz, milletimiz için hayırlı uğurlu olsun diyorum. 24 Haziran’da Ak kadınlar İstanbul’da yeni bir tarih yazacak mıyız? Ak gençler yeni bir destan yazmaya var mısınız?”

Jurnalci.com