GüncelGündem

Atık lastikler geri dönüştürülerek ekonomiye kazandırılıyor

Paylaş:

İSTANBUL (AA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından, 2017 yılında “Sıfır Atık Projesi” başlatılmıştı.

Bu kapsamda birçok sektör projeye katılarak sıfır atık ağını genişletti. Atık lastik sektörü de 2006 yılında çıkarılan “Ömrünü Tamamlamış Lastiklerin Kontrolü Yönetmeliği” kapsamında LASDER öncülüğünde geri dönüşüm çalışmaları yaparken, “Sıfır Atık Projesi” bu çalışmaları daha da genişletme imkanı verdi.

LASDER Kurumsal İlişkiler ve Pazarlama Müdürü Erdoğan Şahin, İstanbul’daki tek atık lastik geri dönüşüm merkezi olan Gazisan tesisinde, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Derneğin, ömrünü tamamlamış lastiklerin kontrol yönetmeliği çerçevesinde kurulduğunu anımsatan Şahin, bu kapsamda LASDER üyeleri Brisa, Continental, Goodyear, Michelin, Prometeon, Pirelli, Hankook ve Anlaş markalarının yönetmelik gereği piyasaya sürdüğü lastikleri toplayarak geri dönüşüme kazandırdıklarını söyledi.

“Emine Erdoğan hanımefendinin öncülüğüyle bu çalışmalar daha büyük boyutlara ulaştı”

Erdoğan Şahin, Ömrünü Tamamlamış Lastiklerin Kontrolü Yönetmeliğinin 2006 yılında Çevre, Şehircilik ve İklim değişikliği Bakanlığı tarafından yayımlandığını hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunun amacı ömrünü tamamlamış lastiklerin çevreye verdiği zararı önlemekti. Ama daha sonra Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan hanımefendinin öncülüğüyle bu çalışmalar çok daha büyük boyutlara ulaştı. Şu bir gerçek ki atık çok değerli artık. Bundan sonra her türlü ürünün atığı değerleniyor. Tabii burada Emine Erdoğan hanımefendinin öncülüğü bize çok şevk verdi ve daha geniş alanlara yayıldı bu iş.”

“Kuruluşumuzdan bu yana 2 milyon ton atık lastiği geri dönüşüme kazandırdık”

Şahin, araç altından söküldükten sonra bir daha araca takılamayacak lastiklerin “ömrünü tamamlamış lastik (ÖTL)” olarak nitelendirildiğini belirterek, “İkinci el lastikler, kaplamalık lastikler bizim konumuzun dışında olan şeyler. Araç altına takılamayacak lastikleri 81 il ve ilçelerinde bizim yetkili kıldığımız taşıyıcılar vasıtasıyla toplayıp geri kazanıma veriyoruz.” diye konuştu.

LASDER olarak geçen yıl 222 bin ton atık lastik toplayarak geri kazanıma verdiklerini dile getiren Şahin, kurulduklarından bu yana 2 milyon ton atık lastiği geri dönüşüme kazandırdıklarını bildirdi.

“Çeşitli metotlarla geri dönüştürülüyor”

Erdoğan Şahin, ömrünü tamamlamış lastiklerin “granülasyon”, “piroliz” ve “rejenere kauçuk işlemi” gibi çeşitli metotlarla geri kazandırıldığını ifade ederek, şu açıklamalarda bulundu:

“Ömrünü tamamlamış lastiklerden elde edilen granüller, suni çim futbol sahasında zemin malzemesi, yürüyüş yolları, koşu pistleri ve rekreasyon alanlarında yer karosu olarak kullanılıyor. Pirolitik yağ ise jeneratörlerde yakılarak elektrik elde edilmesinde kullanılmaktadır. Rejenere kauçuk da otomotiv yan sanayinde ve izolasyon malzemesi olarak kullanılmaktadır. Geri kazandırılamayan ÖTL’ler ise yüksek kalorifik değeri ve fosil yakıtlara göre daha az karbon ihtiva etmesi nedeniyle çimento fabrikalarında ek yakıt olarak kullanılmaktadır. Bu artan lastiklerden çıkan teller demir çelik sektöründe ham madde olarak kullanılabiliyor ki lastiğin içindeki çelik çok kalitelidir.”

“Çevreye olduğu gibi ekonomiye de katkı sağlıyor”

Erdoğan Şahin, atık lastik geri dönüşümünün çevreye olduğu gibi ekonomiye de katkı sağladığına dikkati çekti.

Şahin, “Sadece LASDER üyelerinin yükümlü olduğu kota miktarı açısından malzeme olarak geri kazandırılan ürünlerin ekonomiye katkısı yaklaşık 1,5 milyar liradır. Ama sadece ürün olarak bakmayın. Bir de bu işin lojistik tarafı var. Lojistik sektöründe de en az 250 milyon lira kadar bir para girişi sağlıyoruz. Aynı zamanda direkt ve dolaylı yollardan istihdam da yaratıyoruz.” şeklinde konuştu.

“Atık lastikler yeni lastik üretiminde de kullanılabiliyor”

LASDER Kurumsal İlişkiler ve Pazarlama Müdürü Şahin, atık lastiklerin yeni lastik üretiminde kullanılıp kullanılamayacağına ve Türkiye’de bu alanda ne gibi çalışmalar yapıldığına ilişkin soruya şu yanıtı verdi:

“Bu konuda dünyada çalışmalar var. Ama bugün Kocaeli’de bir firmamız da yapıyor. Lastiğin sadece sırt kauçuğundan bir toz elde ediyor. Sırt kauçuğun zaten içindeki şeyler ham maddeler, tabii kauçuk sentetik kauçuk is karası arası. Dolayısıyla sırt kauçuğu toz haline getirerek, kurutarak bir toz haline geliyor. Bu yeni lastik sektöründe yüzde 20’ye kadar kullanılabiliyor. Türkiye’de bir firma var. Dünyada da ikinci olduğunu biliyorum.”

Muhabir: Abdulselam Durdak

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu