Dünya

Avrupa aşırı sıcakla mücadele ediyor… Süpermarkette uyudular

Paylaş:
Küresel ısınmanın etkisi Avrupa’nın her metrekaresinde hissediliyor… Son bir haftadır aşırı sıcaklarla mücadele eden Avrupa’da aşırı sıcaklar yangın ve kuraklığa sebep olurken Finlandiya’da insanlar sıcaktan korunmak için süpermarketlere hücum etti ve geceyi süpermarketlerde geçirdi.
 

Portekiz’den Finlandiya’ya bütün Avrupa kavurucu sıcaklarla mücadele ediyor… Küresel ısınma dolayısıyla yaşanan sert ve aşırı iklim değişimi kıtada yaşamı olumsuz etkiliyor. Geçen haftalarda Yunanistan’da başlayan ve 91 kişinin ölümüne sebep olarak binlerce insanın evsiz kalmasına sebep olan yangınların ardından Portekiz’de önceki gün bir yangın başladı. 740 itfaiye eri yangına müdahale ederken yetkililer bölgedeki 2 köyü tahliye etti.

Öte yandan Portekiz’in başkenti Lizbon yakınlarındaki Cascais kasabasında klimaların aşırı kullanılmasından dolayı elektrik kesildi. Onbinlerce insan elektriksiz kaldı. Öte yandan İspanya ve Portekiz’de hava sıcaklığı 40 santigrat dereceye yükselirken hissedilen sıcaklığın ise 47-48 olduğu açıklandı.

Vatikan'da aşırı sıcaklar dolayısıyla turistler çeşmelerin önüne akın etti.

Vatikan’da aşırı sıcaklar dolayısıyla turistler çeşmelerin önüne akın etti.

İspanya’da sıcaktan dolayı kalp krizi geçiren 3 kişi hayatını kaybederken Hollanda ve Almanya’da da nehirler kurudu. Özellikle Avrupa’nın kuzeyinde kuraklık etkilenirken tarım ürünlerinin de kullanılamaz hale geldiği duyuruldu.

Avrupa'nın birçok kentinde insanlar çeşme ve havuzların olduğu bölgelere giderek serinlemeye çalıştı.

Avrupa’nın birçok kentinde insanlar çeşme ve havuzların olduğu bölgelere giderek serinlemeye çalıştı.

Normalde Ağustos ayında ortalama 19 santigrat dereceyi gören Finlandiya’da sıcaklık 30 santigrat derece çıktı. Başkent Helsinki’de bir süpermarket 100 müşterisine kapılarını açarak geceyi süpermarkette geçirmelerine izin verdi.

Baltık Denizi’nde ise aşırı sıcaklardan dolayı toksik bir yosun türünün oranında artış olduğu açıklanırken İsveç ve Polonya tarafından yapılan açıklamalarda Baltık Denizi’ne girenlerin dikkatli olması uyarısında bulunuldu.

Sıcaklığın mevsim normallerinin iki katına çıkmasıyla birlikte Finlandiyalılar kendilerini süpermarkete attı.

Sıcaklığın mevsim normallerinin iki katına çıkmasıyla birlikte Finlandiyalılar kendilerini süpermarkete attı.

Öte yandan İtalya’nın turistik kent ve kasabalarında da gözle görülür bir turist düşüşü görülürken tarihi çeşme ve havuzların önünde uzun kuyruklar oluştu.

Jurnalci.com

Paylaş:

DEKTROZ MONOHİDRAT

Dekstroz monohidrat, bir molekül kristal suyu içeren, saflaştırılmış ve kristallendirilmiş D-glikozudur. Nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Saf haliyle 100’lük bir dekstroz eşdeğerine sahiptir , bu da %100 saf dekstrozun başka maddelerle bir karışımın olmadığını gösterir.

Anhidrus ve monohidrat olmak üzere iki türü olan dekstrozun monohidrat türü; nişastanın hidrolizini takiben yapılan saflaştırma, evaporasyon ve kristalizasyon gibi işlemlerin sonucunda elde edilmektedir. Dekstroz anhidrusun elde edilmesi ise,  60 oC'nin üzerinde ürünün yeniden kristalize edilmesiyle gerçekleşmektedir.

Yüksek glisemik endeksi nedeniyle sindirilmesi kolay , tüketmek için güvenli ve uzun raf ömürlüdür. Fermente olabilen bir karbonhidrat kaynağı olan dekstroz ekonomik bir şeker kaynağıdır.

Fırıncılık ürünlerinde maya besin yeri bileşeni olarak görev yapan dekstrozun olmaması durumunda mayalar, hamurun kalitesine doğrudan etkileyecek şekilde nişasta ve gluteni kendilerine besleyici bileşen olarak kabul etmekte, bu durumda mayalama sürecinde önemli gecikmelere yol açmaktadır. Eğer maya besini olarak şeker kullanılırsa, maya tüketmeden önce bunu dekstroza dönüştürmek ihtiyacı duymaktadır. Bu durum, daha fazla miktarda maya kullanımına da yol açmakta, sonuçta fırınlama öncesi uzun süreli bekletmeden kaynaklanan ekmek somununun solgun ve tazelik kaybı yaşamasına da neden olmaktadır.

Fermente olabilecek bir karbonhidrat olan dekstroz, karbondioksit için de en ekonomik kaynağı oluşturmaktadır. 

Hazır gıda ürünleri, süt ürünleri, karbone edilmiş içecekler, reçel ve jölede de yaygın şekilde kullanım alanı bulan dekstrozun sukroza göre en büyük avantajı, ılımlı bir tatlılığa sahip olması ve gıdaya özgü aromayı yok etmemesi ve sukroz kadar güçlü koruyucu etki göstermesi sayılabilmektedir. 

Karbonhidratlar içerisinde tek şekerli (monosakkarit) olan dekstroz, yüksek enerji kapasitesi sebebiyle, enerji içeceklerinde ve serumda yüksek oranda kullanılır. Dekstroz, oldukça hızlı emilme ve kana karışma özelliğine sahiptir.

Doktorlar, dekstroz monohidratı küçük çocukların beslenmesi, diyabetik hastalarında insülin şoklarına karşı, obezitenin tedavisinde, daha fazla fiziksel faaliyet gösterilen durumlarda kan şekeri düzeyinin ayarlanmasında kullanılmaktadır.

Bu özelliklerden dolayı dekstroz monohidrat, uygun vitamin ve minerallerle formüle edilerek fiziksel stres gibi durumlarda kullanılan preparatların bileşiminde yer almaktadır. 

Humektant olması, higroskopitesi ve sıkıştırılabilirlik gibi fonksiyonel özelliklere sahip olan dekstrozun anhidrat türü ise, düşük nem düzeylerinin sürdürülmesi gereken ürünlerde serbest suyu kontrol etmektedir.

Dekstroz, dehidrasyon tedavisinde de kullanılır. Vücutta metabolize edilip kaybolur ve serbest kalan su, hücre dışı ve hücre içi sıvı kompartmanındaki eksikliği tamamlar. Birincil su eksikliğinde, eksikliğin derecesine göre 3 litre veya daha fazla vermek gerekebilir.

Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com-www.nanotozlar.com-www.claypacks.com,www.potasyumsilikat.net

www.netyerim.net,www.dmrsuren.com,www.magnezyumoksit.com,www.nanomikron.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu