GüncelGündem

Avusturya’da antisemitizmle suçlanan Yahudi aktivist Sarig-Fellner, siyonizm karşıtı olduğunu belirtti

Paylaş:

VİYANA (AA) – İsrail’in Gazze’ye yönelik aralıksız saldırılarının başlaması sonrasında Avusturya’da Filistin halkının sesini duyurmak, Gazze’de yaşanan insani drama dikkati çekebilmek için düzenlediği etkili gösterilerle tanınan Yahudi asıllı Avusturyalı aktivist Sarig-Fellner, düzenlediği gösterilerden ötürü yakın çevresi tarafından maruz bırakıldığı suçlamalar, İsrail halkının Gazze’de yaşananlara ilişkin tutumu ve Viyana’da düzenleyeceği geniş katılımlı gösteriye ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Sarig-Fellner, hayatının belirli bir kısmını İsrail’de geçirdikten sonra Avusturya’da yaşamaya başladığını, 7 Ekim 2023 sonrasında Filistin gösterilerinde aktif rol üstlendiğini, bu nedenle ailesi ve yakın çevresiyle ciddi sorunlar yaşadığını anlattı.

Antisemitist olmakla suçlanan Yahudi

“(Filistin) Eylemlerine başladığımdan bu yana ailem benimle konuşmuyor yani hiçbir şekilde… Yahudi cemaati ise beni antisemitist olarak suçluyor.” ifadelerini kullanan Sarig-Fellner, eylemlere başlamadan evvel bunların başına geleceğini tahmin ettiğini ancak yaşadıklarının Gazze’de yaşananlarla kıyaslanamayacağını dile getirdi.

Sarig-Fellner, Gazze’de yaşananları soykırım olarak nitelendirirken bu ifadenin Yahudi geleneğinde hassas bir yere sahip olduğunun farkında olduğunu belirterek “Bu ifadeyi bilinçli bir şekilde dile getirdim çünkü çok sayıda hukukçu, (yaşananların) soykırım olduğuna inanıyor. Avrupa Birliği Adalet Divanı da olası bir soykırıma işaret ediyor. Yaşananlara dair gördüklerim, görsellere bakınca bende soykırım çağrışımı yapıyor. Bu nedenle bu ifadeyi kullandım.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu ifadeden ötürü herhangi bir olumsuzluk yaşamadığını kaydeden Sarig-Fellner, Nazi zulmü nedeniyle 1938’de Avusturya’yı terk etmek zorunda kalan dedesinin hikayesini bir gösteride anlattığı için “Holokost’u önemsiz gösterme” ithamıyla karşı karşıya kaldığını söyledi.

Sarig-Fellner, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına ilişkin İsrail halkının olaylardan habersiz olduğu, bir tür karartmaya maruz bırakıldığı yönündeki görüşlerin gerçekleri yansıtmadığına işaret ederek “İsrail halkının büyük bir çoğunluğu askerdir. Ya zorunlu asker ya da yedek personel. Onlar yapıyor zaten bunu (Gazze’de olanları), oradalar ve bu (Gazze’de yaşananlar) hiçbir şekilde gizlenemez. Bu, mümkün değil. İsrail’de doğmuş bir kişi tamamen beyni yıkanmış bir şekilde yetiştiriliyor. Filistinliler yok sayılmıştır tarih kitaplarında, filmlerde, sanatta. Hükümetler tarafından duyguları olan insanlar olarak görülmemiştir.” dedi.

Gazze’ye giden yardımların bazı İsrailliler tarafından engellenmesi ya da zarar verilmesinin “Filistinlileri düşman olarak görmelerinden” kaynaklandığına işaret eden Sarig-Fellner, “Hakim olan şöyle bir inanç var, Filistinlilere ya da Araplara veya belki de Müslümanlara güvenilmez. Onlar gerçekleri söylemiyorlar, aslında Yahudileri denize dökmek istiyorlar. Bu, tamamen koyu bir ırkçılık ve bu, bütün okul kitaplarında, insanların duygu dünyasında, ülkenin atmosferinde tamamen yaygın bir şey. Herkes, neredeyse herkes böyle düşünüyor.” diye konuştu.

Sarig-Fellner, “Vadedilmiş Topraklar” anlayışının daha ziyade marjinal dini gruplar içinde hakim olduğunu ancak bu grupların son yıllarda ciddi oranda çoğaldığını, ülkenin yarısının bu şekilde düşündüğünü söyledi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun bu dini gruplarla bir koalisyon hükümeti kurduğunu hatırlatan Sarig-Fellner, söz konusu grupların demokratik değerler yerine dini değerlerin yasalaşmasını öngören bir hukuk reformunu gündeme taşıdığını, bunun 7 Ekim 2023 öncesinde ülkede ciddi bir gerginliğe yol açtığını anlattı.

Siyonizm karşıtı bir Yahudi

Sarig-Fellner, İsrail’in Yahudilik ve siyonizmin birbiriyle bağlantılı olduğunu gösterme çabası içinde olduğuna dikkati çekerek şunları söyledi:

“İsrail devleti, Yahudilik ve siyonizmin birbiriyle bağlantılı olduğuna katkı sağlamak istedi. Bu, şu anlama geliyor; eğer İsrail’e karşı eleştirelseniz, antisemitistsiniz. Bu söylemi kırmak istiyorum çünkü ben siyonizm karşıtı bir Yahudi’yim. Böyle düşünen Yahudiler çok, özellikle ABD’de ama burada, Avrupa’da da bu yaklaşıma karşı olan Yahudiler var ve şöyle diyorlar; ‘Biz Yahudi’yiz ama siyonist değiliz’.”

7 Ekim sonrasında İsrail’i güvenlik gerekçesiyle terk etmek isteyen ya da bu düşüncede olan İsrailli sayısının azımsanmayacak oranda olduğuna ilişkin söylentilere de değinen Sarig-Fellner, “Avrupa ya da yabancı ülke pasaportu olanlar, bavulları hazır bekliyorlar. Eğer İsrail’de durum kötüleşirse ya da örneğin bir demokratik ülke olursak, Filistinliler eşit haklara sahip olursa, o zaman böyle bir ülkede yaşamak istemeyecekler ve İsrail’i terk edecekler. Oldukça fazla sayıda insan (bu düşüncede).” ifadelerini kullandı.

Başta Avusturya Parlamentosu olmak üzere Dışişleri Bakanlığı gibi birçok üst düzey kurumda Gazze’de yaşanan insani drama dikkati çekmek için etkili protestolar gerçekleştiren Sarig-Fellner, Nekbe’nin (Büyük Felaket) yıl dönümü 15 Mayıs’a yönelik büyük bir gösteri hazırlığı içinde olduğunu belirtti.

18 Mayıs’ta büyük Filistin gösterisi düzenlenecek

Sarig-Fellner, 15 Mayıs hafta içine denk geldiği için 18 Mayıs Cumartesi, ülkenin farklı bölgelerinden de katılımcıların olacağı büyük Filistin gösterisini başkent Viyana’da düzenleyeceklerini bildirdi.

Sarig-Fellner, “Şunu göstermek istiyoruz, bizler çoğunluğuz ve bizi gayrimeşru göstermelerine izin vermeyeceğiz. Filistin gösterileri aşırıcı ya da antisemitist değildir, aksine yalın bir dayanışma hareketidir.” dedi.

Ülkede birçok kişinin Filistin’e destek gösterilerine katılırsa sorun yaşayabileceği kaygısı taşıdığına işaret eden Sarig-Fellner, farklı kesimlerden yoğun bir katılımla, Filistin gösterilerine katılmanın antisemitik olmadığını göstermeye çalışacaklarını sözlerine ekledi.

Muhabir: Aşkın Kıyağan

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu