Bilim - Teknoloji

Ayakkabılar tarihimizi değiştirdi mi? İlk insanların giydiği ayakkabı keşfedildi!

Paylaş:

Güney Afrika‘daki antik ayak izleri üzerinde yapılan yeni bir analiz, insanların Orta Taş Devri‘nde sert tabanlı sandaletler giydiğine dair kanıtlar sunuyor. İzlerin incelenmesi, bu dönemde ayakları keskin kayalardan korumak amacıyla ayakkabı kullanıldığına dair en eski kanıtları sunabilir, ancak araştırmacılar bu konuda kesin sonuçlara varmak için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini vurguluyor.

Çalışmanın yazarları, Cape kıyısındaki üç farklı noktada bulunan taş levhalarda bulunan ayak izlerini inceledi. Bu izler doğrudan tarihlendirilmemiş olsa da, yakınlardaki diğer kaya ve tortuların yaşına dayanarak, Kleinkrantz adlı bölgedeki izlerin 79 bin ila 148 bin yıl önceye ait olabileceğini tahmin ediyorlar.


Kaynak: Charles Heim

BAŞKA BİR BÖLGEDE DAHA SANDALET BULUNDU

Bu ayak izleri, çıplak ayak izlerinden ayırt edilebilecek özelliklere sahiptir. İzlerde ayak parmakları yerine yuvarlatılmış ön uçlar, keskin kenarlar ve kayış bağlantı noktalarının izleri görülmektedir. Ayrıca, benzer izlerin Goukamma adlı başka bir bölgede de bulunduğu ve bu izlerin günümüzden 73 bin ila 136 bin yıl önceye ait olabileceği tahmin edilmektedir.

Indy100’ün haberine göre çalışmanın yazarları, “iz boyutlarının ya çocuk iz bırakanlara ya da küçük-yetişkin hominin iz bırakanlara ait olduğunu” belirtiyorlar ve bu izlerin büyük ölçüde hominin izleriyle uyumlu boyutlara sahip olduğunu ifade ediyorlar.

Araştırmacılar, bu bulguları test etmek amacıyla Güney Afrika‘nın yerli halkı Sanlar tarafından tarihsel olarak kullanılan iki farklı ayakkabı çiftine benzeyen sandaletler giyerek kendi ayak izlerini oluşturdular. Bu ayakkabı çiftleri şu anda müzelerde bulunmaktadır.

GERÇEK AYAKKABILAR BULUNMADI

Araştırma, sert tabanlı ayakkabıların ıslak kum üzerinde iz bıraktığını gösterdi. Keskin kenarlar vardı, parmak izi yoktu ve deri kayışların tabanla buluştuğu yerlerde girintiler bulunuyordu.

Ancak, araştırmacılar kesin sonuçlara varmaktan kaçınıyorlar. Bunun nedeni, kaya işaretlerinin yorumlanmasının zorluğu ve Orta Taş Devri‘ne ait gerçek ayakkabıların henüz bulunmamış olmasıdır. Bu nedenle, bulguları hakkında büyük iddialarda bulunmak yerine, “insanların Orta Taş Devri’nde kumul yüzeylerini geçerken gerçekten de ayakkabı giydiği” tahmininde bulunuyorlar.

Araştırma Ichnos dergisinde yayımlandı.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu