Bilim - Teknoloji

Ay’da potansiyel su kaynağı olabilecek cam boncuk keşfedildi

Paylaş:

Çin Bilimler Akademisi’ne bağlı Jeoloji ve Jeofizik Enstitüsü’nden bilim insanlarının önderliğinde bir araştırmacı grubu, Chang’e-5 Ay topraklarında, darbelerle dışarı atılan erimiş materyallerin soğumasıyla oluşmuş cam boncukları olduğunu ve bu boncukların, daha önce düşünüldüğünden çok daha yüksek miktarda güneş rüzgarı kaynaklı su içerdiğini tespit etti.

CAM BONCUKLAR AY’DA OLASI BİR SU REZERVUARINI OLUŞTURUYOR

17 Aralık 2020’de Dünya’ya dönen Chang’e-5 keşif aracı, Ay yüzeyinden alınan ve temel olarak kaya ve topraktan oluşan toplam 1.731 gram ağırlığında Ay numunesi getirmişti.

Pazartesi günü Nature Geoscience dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, darbelerin ortaya çıkardığı cam boncuklar, Ay’da olası bir yeni su rezervuarını oluşturuyor.

Hu Sen önderliğinde bir grup Çinli araştırmacı, Chang’e-5 Ay toprağı numunelerinden elde edilen ve darbe olaylarının ürettiği cam boncuklarındaki su içeriğini analiz etti.

Bilim insanları, darbe kaynaklı cam boncuklarının Ay toprağına katkıda bulunduğu suyun, 270 trilyon kilogram olacağını, bunun da Dünya’nın okyanuslarındaki sudan katbekat az olduğunu hesapladı.

Araştırmaya göre cam boncukların darbe yoluyla oluşmasından sonra güneş rüzgarlarının neden olduğu su, difüzyon yoluyla boncukların içine girdi.

Araştırmacılar, darbe kaynaklı cam boncukların, güneş rüzgarı kaynaklı suyun dinamik giriş ve çıkışını kaydettiğini ve Ay yüzeyi su döngüsünün tamponlanması için bir sünger görevi gördüğünü söyledi.

Aynı zamanda makalenin yazışmadan sorumlu yazarı olan Hu, “Bu bulgular, Ay yüzeyindeki darbe camlarının, güneş rüzgarı kaynaklı suyu depolayıp uzaya salıverme yeteneğine sahip olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

Hu, darbe kaynaklı cam boncuklarının içinde mahsur kalan suyun çıkarılmasının nispeten kolay olduğunu ve gelecekteki Ay keşiflerinde potansiyel bir su kaynağı olabileceğini söyledi.

Hu, bulguların, Merkür ve Vesta gibi Güneş Sistemi’ndeki diğer atmosfersiz cisimlerde alt enlemlerdeki suyun kökenine ilişkin ipuçları sunduğunu, çünkü darbe camının, diğer atmosfersiz cisimlerde benzer su rezervuarlarına sahip olabileceğini sözlerine ekledi.

Araştırma, Nanjing Üniversitesi, Açık Üniversite, Doğa Tarihi Müzesi, Manchester Üniversitesi ve Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin iş birliğiyle yürütüldü

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu