GüncelGündem

Ayhan Barut, yangında görev almayan helikopterleri Meclis’e taşıdı

Paylaş:

Gazetemiz yazarı Tuncay Mollaveisoğlu, Rusya’dan kiralanan helikopterlerin paraları ödenmediği için orman yangınlarında görev almadığını gündeme getirdi. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, gazetemizin gündeme getirdiği Rusya’dan orman yangınlarında kullanılmak üzere kiralanan helikopterlerin Antalya’daki yangınlarda kullanılmamasını Meclis gündemine taşıdı.

Rusya’dan kiralanan helikopterlerin sözleşme bittiği ve şirketlere ödeme yapılmadığı gerekçesiyle görev emrine rağmen yangın söndürme çalışmalarına katılmadığı iddialarını anımsatan Barut, “Gerekçe ne olursa olsun ciğerlerimiz yanarken yangın söndürme helikopterlerini kullanamayanlar bu işin sorumlusudur. Hesap vermeliler” dedi.

VAHİM İDDİALAR

Konuyla ilgili hazırladığı soru önergesini Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunan Ayhan Barut, “Ülkemizde maalesef her yıl orman yangınları nedeniyle büyük acılar yaşıyoruz. Yangın dönemlerinde ne yazık ki söndürme ekiplerimizin olağanüstü gayret ve mücadelesine rağmen bazı eksikliklerin yaşandığı da bir gerçek. Ancak son günlerde basın ve yayın kuruluşlarının gündeme getirdiği vahim iddialar söz konusu. Bunlardan birisi de Rusya’dan kiralanan yangın söndürme helikopterleriyle ilgili olandır” dedi.

“NİYE KULLANILMADI?”

Yangınla mücadelede Rusya’dan kiralanan helikopterlerin neden kullanılmadığını sorgulayan Barut, şunları kaydetti:

“Toplam 5 ton su taşıma kapasitesi ile en güçlü yangın söndürme hava araçları arasında yer alan bu helikopterleri Orman Genel Müdürlüğü (OGM) kiralamıştı. İddiaya göre Fethiye-Manavgat-Kumluca da konuşlanan 4 Rus helikopteri geçen günlerde Antalya’daki yangınla mücadeleye katılmadı. Rusya’dan kiralanan helikopterlerin pilotlarının görev emrine rağmen ‘Uçmuyoruz’ yanıtı verdikleri söyleniyor. Söz konusu şirketlerin sözleşmelerinin sona erdiği, ödeme yapılmadığı, Rusya’ya uygulanan ambargo nedeniyle şirketlerin hesabına bloke konulduğu gibi gerekçeler sıralansa da gerçek olan şu ki ciğerlerimiz yanarken bu helikopterler kullanılamadı. Burada birincil sorumluluğun ormanlar yanarken kiralanan helikopterlerin uçmasını sağlayamayan Orman Genel Müdürlüğü ve bakanlıkta olduğu unutulmamalıdır. Yanan her ağaçtan, yok olan her canlıdan sorumlusunuz. Ciğerlerimiz, canlarımız yanarken bakanlığı yanlıştan dönmeye çağırıyoruz. Yazlık, kışlık, uçan ve yüzen Saraylarda saltanat süreceğinize ciğerlerimiz yanarken daha fazla seyirci kalmayın. Yangınla mücadelede etkin planlamayla beraber acil harekete geçin. Derhal 1 Mayıs – 1 Kasım tarihlerini kapsayan resmi yangın sezonuyla ilgili düzenlemeye gidilerek mücadele tüm yıla yayılmalı. Gelecek yıl benzer acılar yaşamamak için kapsamlı adımlar atılmalı. Orman Genel Müdürlüğü’nün bütçesi arttırılmalı, küstürülen orman köylüsü refaha kavuşturulmalı ve Ata yadigarı olan THK desteklenerek aktif biçimde yangın mücadelesine dahil edilmelidir”

Ayhan Barut’un Meclis’e Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi tarafından yanıtlanması istemiyle sunduğu önergede kiralık helikopterlerin kaç yangına müdahale etmediğinden ne kadarlık alanın zarar gördüğüne kadar çok sayıda soru yer aldı. 

Paylaş:

Pars Kalsiyum Sülfatın Faydaları Nelerdir?

1-) Topraklardaki yarılma çatlamaları engeller.
2-) Bitki Besin elementlerinin alımını hızlandırır.
3-) Bünyesinde bulunan kükürt sayesinde verim artışı sağlar.
4-) Tuzlu topraklarda iyon değişimi sağlayarak tuzu topraktan uzaklaştırır.
5-) Ürün kalitesini arttırır.
6-) Ürünlerde raf ömrünü uzatır.
7-) Fenni gübrelerin yarayışlılığını arttırır.
8-) Mahsullerde minimum yüzde yirmi civarın da verim artışı sağlar.
9-) Toprakları kabartır su tutma kapasitesini önemli ölçüde arttırır.
10-) Toprak işlemede sağladığı kolaylıktan ötürü, tarım makinelerinizin yakıt tasarrufunda büyük rol alır.
11-) Topraktaki fazla rutubetin bertaraf edilmesi sonucunda çok önemli mantari hastalıkların azaltılmasında etkin rol oynar.
12-) İçeriğindeki kükürt sayesinde bitkilerin hastalık ve zirai zararlılarına karşı direncini arttırır.
13-) %29 Kalsiyum Oksit (CaO), %42 Kükürt Trioksit (SO3) içerir.
14-) Yüzeye uygulanan kalsiyum sülfat , toprağa iner ve kök büyümesinin artmasına neden olur.
15-) Tuzlu ve sodyumlu (alkali, çorak) toprakların ıslahına yardımcı olur.
16-) Kalsiyum sülfat başlıca avantajlarından biri, özellikle toprak altlarında bulunan toprak asiditesine eşlik eden alüminyum toksisitesini azaltma yeteneğidir.

DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ

05523307100-05325466184

www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net,www.kostik.net,www.copper2000.com,www.sepiyolit.net,www.magnezyumoksit.com,www.potasyumsilikat.net,

www.nanomikron.com,www.netyerim.net

Tarım Kimyasalları,Yem katkıları Mineralleri,zeolit,sepiyolit,diyatomit,kaolin,sunshield gölge tozu,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars sıvı kükürt,parvet hayvan yara tozu,,çinko metal tozu,demir tozu,manganez dioksit,mangan dioksit,mangan tozu,mikronize mangan,hayvan altlığı,hadjin yılan kovucu,pars lime sülfür, nano tozlar,metal tozları,maden tozları,nano partiküller,dmrsüren,dmrsüren kimya,kimyadeposu.com,çinko sülfat,bakır sülfat,mangan sülfat,magnezyum oksit,magnezyum sülfat,demir sülfat,kalsiyum oksit,kalsiyum hidroksit,potasyum silikat,potasyum hidroksit,hekzatetramin,sodyum lignosülfonat,potasyum lignosülfonat,grafit tozu,mikronize grafit,kimyadeposu.com,potasyum klorat,payet kostik,bakır tozu,alüminyum tozu,grafit,bakır sülfat,demir sülfat,magnezyum sülfat,mangan sülfat,kalsiyum sülfat,kalsiyum oksit,farma kaolen,naturel kaolen,sırlık kalsit

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu