GüncelGündem

AYM bir sefer daha tescilledi: Gezi’de toplanma hakkı ihlal edildi

Paylaş:

Ankara’da Seyahat aksiyonları sırasında polis kurşunuyla hayatını kaybeden Ethem Sarısülük için 16 Haziran’da Kızılay’da yapılan merasime polisler biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etmiş, 20 yaşındaki Dilan Dursun ise Kolej’de gaz bombasıyla başından vurulmuştu.

Kafatasında kırık oluşan ve uzun mühlet ağır bakımda tedavi gören Dilan Dursun’, Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı müracaat sonuçlandı.

Dilan Dursun ferdî müracaatında ağır biçimde yaralanması nedeniyle Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan isimli soruşturmada gerekli itinanın gösterilmediğinden, kanıtların hızlı halde toplanmadığından, soruşturmanın bağımsız ve tarafsız biçimde yürütülmediğinden, bunun sonucu olarak da birçok kolluk vazifelisi hakkında ek kovuşturmaya yer olmadığı kararları verilirken bir kolluk vazifelisi hakkında yetersiz soruşturma ile açılan kamu davasının sonuçsuz kalmasından yakındı.

“BİBER GAZINI ATARKEN KURALLARA UYMADI”

Yüksek Mahkeme şu tespit ve değerlendirmelerde bulundu:

Başvurucunun polis tarafından yaralandığı konusunda rastgele bir kuşku bulunmamaktadır.

Başvurucunun kendisine karşı güç kullanılmasını gerektiren rastgele bir aksiyonu olduğu tarafında bir sav, yapılan soruşturma kapsamında taraflardan rastgele biri tarafından ileri sürülmemiştir.

Polis tarafından kullanılan gaz tüfeğinin taban bir ara öteden ve aşikâr bir açıyla atış yapma kurallarına uyulmadan kullanıldığı istikametindeki argümanı, düzenlenen isimli raporlarla da desteklenmektedir.

“ORANTISIZ GÜÇ KULLANILDI” 

Başvurucunun ağır yaralanması uygulanan kamusal gücün gerekli olan oranın ötesinde bir şiddet içerdiğini açıkça göstermektedir. Hasebiyle kolluk kuvvetince müracaatçıya karşı kullanılan gücün orantılı olduğu söylenemeyecektir.

Somut olayda müracaatçının tezi ve buna dair ileri sürdüğü kanıtlar kolluk görevlisinin kasıtlı hareketine maruz kalması üzerinde ağırlaşmaktadır. Müracaatçı aksiyonun kasıtla işlendiği tarafındaki tezini yaralanmasına neden olan gaz mühimmatının atıldığı aracın plakasının olmaması ve gaz silahının adabına uygun kullanılmaması olgularıyla desteklemiştir. Bu hâliyle müracaatçının hata nitelendirmesine ait savının temellendirilmediği, en azından bu taraftaki izleniminin haksız olduğu çarçabuk söylenemeyecektir.

“NEDEN GÜÇ KULLANILDIĞI ANLAŞILAMADI” 

Başvurucunun yolu trafiğe kapatan bireyler ortasında olduğu tarafında rastgele bir argüman bulunmazken neden kolluğun güç kullanımına maruz kaldığı anlaşılamamıştır. Bu durumun ise müracaatçının toplantı ve şov yürüyüşü düzenleme hakkı üzerinde caydırıcı bir tesiri vardır. Kaldı ki toplantıya kolluk kuvvetince yapılan müdahale sonucu müracaatçının hayati tehlike geçirecek biçimde yaralanması kullanılan kamusal gücün orantılı olmadığını da göstermektedir.

109. Açıklanan münasebetlerle müracaatçının Anayasa’nın 34. hususunda teminat altına toplantı ve şov yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine karar verilmesi gerekir.

HÜKÜM: 252 BİN TL TAZMİNAT ÖDENMESİNE

 •  Yaşam hakkının ihlal edildiğine ait tezin KABUL EDİLEBİLİR OLDUĞUNA,
 • Toplantı ve şov yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine ait savın KABUL EDİLEBİLR OLDUĞUNA,
 • Anayasa’nın 17. hususunun birinci fıkrasında teminat altına alınan hayat hakkının maddi ve metot boyutları prestijiyle İHLAL EDİLDİĞİNE,
 • Anayasa’nın 34. hususunda teminat altına alınan toplantı ve şov yürüyüşü düzenleme hakkının İHLAL EDİLDİĞİNE,
 • Kararın bir örneğinin ömür hakkının ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yine soruşturma yapılmak üzere Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına GÖNDERİLMESİNE,
 • Başvurucuya net 252.000 TL manevi tazminat ÖDENMESİNE, tazminata ait öteki taleplerin REDDİNE,
 • Kararın bir örneğinin bilgi için Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesi ile Ankara 1. Sulh Ceza Hâkimliğine GÖNDERİLMESİNE,
 • Kararın bir örneğinin Adalet Bakanlığına GÖNDERİLMESİNE 2/11/2022 tarihinde OYBİRLİĞİYLE karar verildi.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu