Sağlık

Ayrılık yahut aldatma kırık kalp sendromuna yol açabiliyor

Paylaş:

Yoğun duygusal travmalar kalp kırıklığına yol açsa da aslında fiziki olarak da kalp üzerinde bariz tesirler yaratabiliyor. Ani gelişen şiddetli ıstırap, hayal kırıklığı ve gerilimin kırık kalp sendromuna yol açabileceğini belirten Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ali Buturak, hastada ani başlayan göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı, baş dönmesi ve bayılma üzere şikayetlerin ortaya çıkabileceğini söyledi.

TRAVAMALAR HASTALIĞI TETİKLİYOR

Kişinin, eş, sevgili yahut birinci derece yakını ya da çok sevdiği bir yakınını kaybetmesi, uzun müddetli bir bağlantı sonrası ayrılık, boşanma yahut aldatılma üzere ağır duygusal durumlar yahut kişiyi derinden sarsacak haberler alması üzere ani ruhsal travmaların hastalığı tetiklediğini söyleyen Buturak, bunun yanı sıra kişinin yaşadığı boğulma tehlikesi, zelzele üzere doğal afetler ve kimi fizikî travmaların da kırık kalp sendromuna sebep olabileceğini vurguladı.

Her ne kadar ağır duygusal travmalar kalp kırıklığına yol açsa da aslında fiziki olarak da kalp üzerinde bariz tesirler yarabiliyor. Hatta yaşanan şikayetler kalp krizi ile birebir tıpkı özellikleri taşıyor. Birinci defa Japonya’da 1990 yılında Takatsubo Sendromu olarak tanımlanan Kırık Kalp Sendromu, ani başlayan göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı, baş dönmesi ve bayılma üzere belirtilerle kendini gösteriyor.

Prof. Dr. Ali Buturak

KADINLARDA DAHA FAZLA

Prof. Dr. Ali Buturak’ın verdiği bilgiye nazaran ön tanısı kalp krizi olan hastaların yüzde 2-3’ünde gerçek teşhisin kırık kalp sendromu olduğu biliniyor. Hastalık bayanlarda daha sık görüldüğü için bu oran yüzde 5-6ya kadar çıkabiliyor.

Buturak, yaşanan duygusal travmaların fiziki sonuçlarına ait ise şu bilgileri paylaştı:

– Bireyde ani gelişen şiddetli keder, hayal kırıklığı yahut gerilim sonrası beyindeki kimi bölgelerin çok aktivite göstermesi sonucu kandaki gerilim hormon seviyeleri dokularda hasar oluşturacak biçimde artıyor. Bu hormonlar, kalp kası ve kalbin küçük kılcal damarlarına atak ederek kalp kasında ani başlayan kasılma kusuru ve kalp damar sirkülasyonunu bozacak formda küçük damarlarda işlev kaybına yol açıyor. Bu durum da hastada ani başlayan göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı, baş dönmesi ve bayılma üzere şikayetlere neden oluyor.

KALP KRİZİ İLE KARIŞTIRILABİLİR

Duygusal travmaya bağlı kırık kalp sendromu belirtisi taşıyanların vakit kaybetmeden kendilerine en yakın hastanenin acil servisine başvurmaları gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Buturak, Bilhassa ani başlayan göğüs ağrısı, kalp krizi ile karıştırılmasına sebep olur. Kırık kalp sendromundan kuşku edilen hastalarda; kalp kası hasarını gösteren kan testleri, elektrokardiyografi, ekokardiyografi, telekardiyografi ve koroner anjiyografi ile teşhis konuluyor dedi.

KOMPLİKASYONLARI ÖNLEMEK İÇİN TEDAVİ ŞART

Prof. Dr. Buturak, kırık kalp sendromunun çoğunlukla düzgün seyirli ve resen düzelen bir durum olduğunu lakin buna rağmen teşhis konulan her hastanın hastaneye yatırılarak tedavi edildiğini belirterek tedavi konusunda şunları anlattı:

– Bu hastaların yapılan koroner anjiyografilerinde koroner arterler olağandır lakin sorunun temelinde kalp kasında kasılma kusuru oluşturan kalp kası hasarı vardır. Bu nedenle hastalar hasar oluşacak kalp yetersizliği, hayati risk oluşturacak ritim bozuklukları ve öbür komplikasyonlar açısından (bayılma, kalp içinden beyefendisine ve başka bölgelere pıhtı atmasıvb.) yakın takip edilmeli ve tedavi almadır.

– Hastada kalp yetersizliği bulguları varsa kesinlikle ilaç tedavisi başlanmalıdır. Ritim bozukluğu yahut kalp içi pıhtı oluşumu üzere durumlar gerektiği biçimde tedavi edilmeli ve hasta desteklenmelidir.

KALICI HASAR BIRAKABİLİR

Kalp kası hasarının birçok hastada süreksiz olduğunu ve başlangıçtan ekseriyetle birkaç hafta sonra kalbin kasılma ve gevşeme işlevlerinin büsbütün düzeldiğini söyleyen Prof. Dr. Buturak “Ancak çok nadiren yüzde’1 den daha düşük oranda, kalıcı hasar bırakabilir. Burada en kıymetli nokta, hastaların teşhis konar konmaz uygun tedavi ve takviyesi almalarıdır diye konuştu.

HANGİ TEDBİRLER ALINMALI?

Kırık kalp sendromunu önlemeye yönelik bilinen bir tedavi bulunmadığını lakin alınabilecek kimi tedbirlerin yarar sağladığını anlatan Prof. Dr. Ali Buturak bahisle ilgili şu bilgileri verdi:

– Gerilim idaresini ve sorun çözme tekniklerini öğrenmek, fizikî ve duygusal gerilimi sınırlamanıza yardımcı olabilir. Yoga, meditasyon, günlük tutma yahut farkındalık uygulamak, sıcak banyo yapmak, kokulu mumların yakılması, uzun derin nefesler alınıp yavaşça nefes vermek üzere gevşeme tekniklerinin uygulanması yararlı olabilir.

– Geriliminizin kaynağına bağlı olarak, geriliminiz hakkında konuşmak ve başa çıkma maharetlerinizi paylaşmak için bir dayanak kümesine katılmak yahut profesyonel bir danışman da gerilim idaresine yardımcı olur. Ayrıyeten sağlıklı alışkanlıklar edinmek, Akdeniz diyeti üzere sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazanmak, nizamlı idman yapmak (haftada en az beş sefer 30 dakika), kâfi uyumak (gece 7-9 saat), toplumsallaşmak, tütün ve tütün eserlerinin kullanımından kaçınmak da duygusal ve fizikî gerilimi önlemede yarar sağlayacaktır.

Paylaş:

Sağlık İçin Kızılötesi Karbon Isı Boyası
Canlıların, özellikle de insanların sağlıklı yaşayabilmek için kızılötesi ışınlara ihtiyaçları vardır. Ancak bir aylık bir sürede yoğun bir şekilde alınan güneş ışınlarının depolanması mümkün değildir. On iki ay boyunca alınacak terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ise sayısız fayda sağlar.

 • Hücre sisteminin yenilenme gücünü artırır,
 • Kan dolaşımını hızlandırır,
 • Kronik yorgunluğu azaltır,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir,
 • Astım, alerjik rinit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan hastalar için en sağlıklı ısıtma sistemidir,
 • Kas ağrıları, sırt ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını azaltır,
 • Bazı kanser türlerinin gelişimini engelleme özelliğine sahiptir,
 • Şeker hastalıklarının yan etkilerini azaltır,
 • Fizyoterapi tıp merkezlerinde doğrudan kullanılır.

Tıbbi araştırmalar, uzun dalga boyundaki ışınların terapi etkisi yaptığını, hiçbir zararlı yan etkisinin olmadığını ve insan vücudu için en uygun sıcaklığı sağladığını göstermiştir. Uzun dalga boyunda, terapi kalitesindeki kızılötesi ışınlar ile ısıtma sistemi olarak geliştirilmiş olan SRN  Kızılötesi Isı Boyası, güneşin altında ısınma hissini on iki ay sağlamaktadır. SRN Kızılötesi Isı Boyası, uygulandığı ortamı sadece ısıtmakla kalmaz; aynı zamanda bir fizyoterapi merkezine çevirerek, içinde yaşayanların sağlığına katkıda bulunur.
Uzun dalga kızılötesi, radyan ısıdır; yüzünüzde güneşin veya odun ateşinin sıcaklığını hissetmekle aynı histir. Hatta kendi vücudumuzun da yaydığı ısı türüdür. İnsanlığın bildiği en temel ısınma şeklidir. Önce objeleri ısıttığı, ısınan objelerin de ısı yayarak çevreyi sıcak tuttuğu için binlerce yıldır tercih edilmiştir.
Bugün, yüksek enerji verimliliğine sahip SRN Kızılötesi Isıtma Teknolojisi, estetik ve konforlu bir şekilde radyan ısıyı çevre dostu olarak kolayca tekrar kullanabilmemizi sağlamaktadır.
Geçtiğimiz yüzyılda insanoğlunun konforlu olması sebebiyle tercih ettiği konvansiyonel ısıtma sistemlerinin (petek, klima vb.); yakın gelecekte yerini tekrardan kızılötesi ısıtma sistemlerine bırakması kaçınılmazdır.
SRN KIZILÖTESİ KARBON ISI BOYASI HAKKINDA BAZI BİLGİLER

 • SRN Kızılötesi Isı Boyası havayı kurutmaz ve havayı değil sizi ısıtır.
 • 24 V Elektrik ile çalışan Kızılötesi Isı Boyası sistemi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla kombine çalışabilir. (Güneş ve Rüzgar enerjisi)
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası Üstüne duvar kağıdı,sıva ve boya gibi ürünler ile uygulanabilir özelliklere sahip bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası’nın boyandığı ortamda nem ve küf olmaz.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası mekanik tesisat ve bakım gerektirmeye bir üründür.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası anında ısınma ve homojen ısı dağılımı sağlar.
 • SRN Kızılötesi Isı Boyası sağlıklıdır, nefes hastaları (bronşit vb) için en uygun ısıtma teknolojisidir.
 • Su bazlı karbon kaplamalar ek veya ana ısıtma da mükemmel olarak kullanılabilir.
 • Pars alüminyum tozu,pars bakır tozu,Pars Çinko Tozu,Pars Grafit Tozu,Pars Kurşun Tozu,Pars demir tozu,pars kurşun oksit,pars kurşun oksit sülyen,pars kurşun oksit mürdesenk,pars fire assay flux,pars nitrik asit,pars hidroklorik asit,pars sülfürik asit,pars hidrazin hidrat,pars kaolin,pars sepiyolit,sunsep,sundiyo,sunmag,pars zeolit,pars 67 mangan dioksit,pars85 mangan dioksit,hadjin yılan kovucu,parsvet yara tozu,pars lime sülfür,nanotozlar,yemkat.com,sunshield kaolin,sunshield sıvı kaolin,pars silisyum karbür,silisyum karbür,dmr74 mangan dioksit,pars magnezyum sülfat,pars magnezyum sülfat anhidrat,pars magnezyum sülfat monohidrat,pars magnezyum oksit,pars bakır sülfat,pars demir sülfat monohidrat,pars kalay sökücü,pars nikel sökücü,süren vollastonit tozu,pars volfram  tozu,pars molibden tozu,pars antimon oksit,pars potasyum hidroksit,pars potasyum silikat,kimyadeposu.com,claypacks.com,demsil silikajel,demsil kil paketi,demsil nem alıcı,nemal nem alıcı,pars sodyum metabisülfit,pars sodyum bisülfat,pars magnezyum nitrat,pars sodyum persülfat,pars kalsiyum sülfat,pars kalsiyum sülfat dihitrat,pars hayvan altlığı,pars sodyum lignosülfonat,pars maden tozları,pars metal tozları,pars yem katkıları,pars nanotozlar,pars çinko oksit,sunshield sıvı kaolen,süren titanyum tozu,pars bakır oksit,demsil silikajel,süren otocam çizik giderici,pars seryum oksit,süren ferro vanadyum tozu,pars spekülarit,süren bit-pire kovucu,süren bakır tozu,süren teknoloji,bakır tozu,
 • DMRSÜREN KİMYA LTD.ŞTİ
 • 05523307100-05325466184
 • www.kimyadeposu.com,www.claypacks.com,www.nanotozlar.com,www.netyerim.net
 • www.potasyumsilikat.net,www.kursunoksit.com,www.parsman.com.tr,www.parsgrafit.com.tr
 • www.parox.com.tr,www.sepiyolit.net,

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu