AktüelEkonomiGüncelGündemTürkiye

BAE ile 9 Alanda Anlaşma İmzalandı!

Paylaş:

BAE Prensi Muhammed Bin Zayed El Nahyan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine Türkiye’ye geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Veliaht Prensi Beştepe’de resmi törenle karşıladı. 9 yıl sonra ilk olan yüz yüze görüşmede, Türkiye’ye doğrudan yatırımları kapsayan 9 alandaki anlaşmalar imzalandı.

Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında normalleşme adımları atılıyor. Bu kapsamda Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed Bin Zayed El Nahyan bugün Türkiye’ye geldi. İki ülke arasından ‘yeni dönemin başlangıcı’ olarak görülen ziyarette iki ülke arasında farklı alanlardaki anlaşmalara imza atıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan arasında imzalanan anlaşma, Türkiye’de 3 GW’a kadar olan mevcut ve yeni yenilenebilir projelere yatırımlar da dahil olmak üzere enerji, petrokimya, teknoloji, ulaşım, alt yapı, sağlık, finansal hizmetler, gıda ve tarım alanlarında Türkiye’ye doğrudan yatırım ve iş birliklerini kapsıyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası arasında iş birliğine yönelik mutabakat zaptı imzalandı.

Söz konusu yatırım anlaşmaları Birleşik Arap Emirliklerinin (BAE) devlet yatırım fonu olan Abu Dabi Kalkınma Holdingi (ADQ) ile Türkiye Varlık Fonu ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi tarafından imza altına alındı.

Paylaş:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu